TOKİ, 'Hasılat Paylaşımı' Adı Altında Araziyi Satmak İstiyorİstanbul Bakırköy ilçesinde bulunan Ataköy sahilini daha önce satışa çıkaran TOKİ, ihaleye beklenen ilginin gösterilmemesi üzerine araziyi kiralamaya karar verdi. Ancak bu ihaleden de umduğunu bulamadı. Araziyi satmakta kararlı olan TOKİ, şimdi ise araziyi ‘hasılat paylaşımı yöntemi’yle satışa çıkarmaya hazırlanıyor. Üstelik bu kez ihaleye sahil şeridinde halka açık alan bırakılması maddesini de şartnamesine koydu. 

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, buna göre arsanın iki yanından sahile kadar iki yol bandının yanı sıra ayrıca sahil kıyısından da yaklaşık 30 dönüm bölgenin halka açık olarak bırakılacağını açıkladı.

‘KANDIRMACA’

Arazinin satılmasını engel olmak için yıllardır mücadele eden Mimarlar Odası Bakırköy Temsilciliği ise imar yönetmeliğini hatırlatarak, bu açıklamanın ‘kandırmaca’ olduğuna dikkat çekti.

Mimarlar Odası Bakırköy Temsilciliği Yönetim Kurulu Sekreteri Ahmet Erkan, imar yönetmeliğine göre araziye en az bir milyon metre kare inşaat yapılacağını belirterek, “Bu devasa beton yığınlarının arasında halk bu sahilden nasıl yararlanacak?” diye sordu.

TOKİ’nin 100 bir metre kare olan sahile iki emsal verdiğini aktaran Erkan, “Diğer taraftan 30 bin metrekarelik alanın halka açıldığını söylüyor. Burada amaç kandırmaca ve hileyle sahili birilerine peşkeş çekmek. Ataköy sahili, sanki sadece Ataköy sakinlerine açık olacakmış gibi bir hava estiriliyor. Oysa Ataköy halkının yürüttüğü mücadelenin temel amacı, sahili bir şirket yerine, 72 milyona mal etmektir. Satılan 11 bin metrekarelik arsaya 44 bin metrekare alana sahip bir otel projesi çizildiğini biliyoruz. Oradaki anıt ağaçları komik bir şekilde başka bir yere aktarma girişimi bile TOKİ’nin bu konudaki samimiyetini gözler önüne seriyor” diye konuştu.

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar 72 milyonu düşünüyor ise Ataköy sahilini turizm alanından çıkararak, halkın kullanacağı rekreasyon alanına dönüştürsün” diyen Erkan, Ataköy Sahili halka açılacak söyleminin, oradaki imar rantını gizlemek için kullanılan bir örtü olduğunun altını çizdi.