TOKİ'nin İnşası Süren 200 Bin Konutunun İletişim Alt Yapısı TT'den

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, TOKİ'nin yapımına devam ettiği 200 bin konutun iletişim alt yapısının Türk Telekom tarafından sağlanacağını belirterek, "Hak sahipleri dairelerini teslim aldıklarında telefon ve internet gibi iletişim hizmetlerinin alt yapısı da hazır olacak" dedi.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ve Türk Telekom arasında varılan anlaşma çerçevesinde, TOKİ'nin bugüne kadar projelendirilen ve yapımı devam eden yerleşim yerlerinin iletişim alt yapısı Türk Telekom tarafından kurulacak. Anlaşma, TOKİ'nin 521 projesindeki yaklaşık 200 bin konutu kapsıyor. Ancak TOKİ ve Türk Telekom arasındaki işbirliğinin 2009 yılından sonra devam etmesi öngörülüyor. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın onur tanığı olarak imza koyduğu işbirliği protokolünü TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar ve Türk Telekom Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı, Genel Müdür Dr. Paul Doany imzaladı.

Türk Telekom Aydınlıkevler Kampusü'nde düzenlenen imza töreninde konuşan Dr. Doany, TOKİ'nin yaptırdığı 200 bin konutun iletişim alt yapısının Türk Telekom tarafından kurulmasının kendilerini heyecanlandırdığını söyledi. Anlaşmanın 30 milyon dolarlık bir yatırımı kapsadığını anlatan Doany, kurulacak santrallerden sadece TOKİ konutlarının değil çevredeki konutların da yararlanacağını kaydetti. TOKİ Başkanı Bayraktar ise konut yapmak için aldıkları arsalarda alt yapı konusunda ciddi zorluklar yaşadıklarını vurgulayarak, yaşam alanlarında enerji ve haberleşmenin önemine değindi. Bayraktar, vatandaşların evlerinin işi biter bitmez telefon ve diğer iletişim hizmetlerine kavuşacağını ifade etti.

Bakan Yıldırım da, Türkiye'de Özal döneminde iletişim sektöründe ciddi hamlelerin yapıldığını belirterek, özellikle 1990'lı yılların ortalarında telekomünikasyon alanında büyük ilerlemelerin yaşandığını söyledi. 1975 yılında ailesinin telefon bağlatmak için tam 9 yıl beklediğini anlatan Yıldırım, Türkiye'nin o günleri geride bıraktığını savundu.

Türk Telekom'un TOKİ tarafından yapılan konutların iletişim alt yapısından sorumlu olacağını belirten Yıldırım, "Hak sahipleri dairelerini teslim aldıklarında telefon ve internet gibi iletişim hizmetlerinin alt yapısı da hazır olacak. İsteyen telefon isteyen internet bağlantısı yaptırabilecek. Türkiye'de 19 yılda 43 bin konut yapılırken, son 4 yılda rakam 200 bine ulaştı. Bununla birlikte alış-veriş merkezi, ibadethane gibi sosyal alanlar da inşa edildi" diye konuştu.
Haberleşmenin, ekmek, su ve enerji kadar önemli olduğunun altını çizen Yıldırım, işbirliği yapan TOKİ ve Türk Telekom yöneticilerine teşekkür etti. Yapılan konuşmaların ardından işbirliği protokolü imzalandı.