TOKİ'nin Peşin Ödeme İndirimi Yüzde 20

TOKİ'den konut alanlar borçlarını peşin ödedikleri takdirde tapularını yüzde 20 indirimle alacak. Bunun için Ziraat, Halk ve Vakıfbank'tan kredi kullanılabilecek.

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), önceki yıllarda teslim ettiği 14 bin konutun sahiplerine, borçlarını peşin ödeyip tapularını hemen almaları için yeni kampanya başlatıyor. Edinilen bilgiye göre, TOKİ'nin 19 Eylül'den itibaren başlatacağı kampanya uyarınca, konut sahipleri, ilgili bankalara başvurarak, borçlarını yüzde 20 indirimle kapatabilecek.

Kampanya kapsamında, Ankara Eryaman 5. etap, Bilkent, Ümitkent, Samsun Kurupelit, Kars, Kars 2. etap, Bozcaada, Gökçeada, Şanlıurfa, Erzincan, İzmir-Mavişehir, İstanbul-Bahçeşehir, Ataşehir, Sinanoba, Mimaroba, Bizimkent, Gebze-Mutlukent, Emlakkent projelerindeki konut sahipleri Ziraat Bankası'na, Diyarbakır, Hakkâri, Şırnak, İzmit-Yahyakaptan projelerindeki konut sahipleri Vakıflar Bankası'na, İstanbul-Halkalı 3. etap projesindeki konut sahipleri Halk Bankası'na başvurarak, borçlarını yüzde 20 indirimle kapatabilecek veya bunun için kredi kullanabilecek.

19 Ekim'e kadar sürecek

Kampanya, 19 Ekim'e kadar sürecek. Kampanyadan daha çok sayıda kişinin yararlanması için TOKİ, konut kredilerini devreye sokacak bir sistem geliştirdi. Buna göre parası olan vatandaş, borcunun tamamını ödeyerek yüzde 20 indirimden yararlanacak. TOKİ, 10-15 yıl vadeli konut sattığı için vatandaş borcunu kapatarak, borç bitene kadar konut üzerinde bulunan TOKİ ipoteğini kaldırmış olacak. TOKİ ipoteği, konutun üçüncü şahıslara devrine olanak vermediği için mevcut durumda satışlar sadece noter sözleşmesi ile yapılıyordu. Konut sahibi borçlu görünüyordu.

Parası olmayan vatandaşa da ilgili üç bankadan konut kredisi kullanarak indirimli borç kapatma kampanyasından yararlanma fırsatı sunulacak. Konut kredilerinin faizlerinin çok düştüğünü ve vadelerinin uzadığını hatırlatan yetkililer, kredi kullanan vatandaşların, bir taraftan TOKİ'ye borcunu yüzde 20 indirimle kapatırken, bir taraftan, sabit taksitlerle, borucunu daha uzun vadelerle ödeme olanağına kavuşacağını vurguladı. Mevcut durumda TOKİ, taksitleri ocak ve temmuzda, enflasyon veya memur maaş artışını dikkate alarak artırıyor. Bu nedenle taksitler 6 ayda bir yükseliyor. Bankalar daha uzun vadeli kredi verdiği için taksitler düşük tutulabiliyor ve ödemeler sabit kalıyor. Borç taksitleri 500 YTL'den 300-400 YTL'ye düşebiliyor.