Topbaş, UCLG Başkanlığı’na Aday GösterildiKazan Belediye Başkanı Ilsur Metshin, İBB Başkanı Kadir Topbaş’ı UCLG Başkanlığı’na aday gösterdiğini açıkladı.

Kazan Belediye Başkanı Ilsur Metshin, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı (UCLG) üyelerine gönderdiği mektupla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın UCLG Başkanı olarak aday gösterdiğini açıkladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) resmi internet sitesinde yayımlanan habere göre, Kazan Belediye Başkanı Metshin mektubunda; "UCLG’nin Avrasya Bölümü'nü ve Kazan Belediyesi’ni temsilen, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler’in bir üyesi olarak Sayın Kadir Topbaş’ı 2010-2013 döneminde UCLG Başkanı olarak aday göstermek üzere bu mektubu yazmaktayım" dedi. Metshin, bu yıl Mexico City’de toplanacak olan UCLG delegasyonuna yaptığı çağrıda "Sayın Topbaş ile, UCLG Başkanlığı’nın liderliği ve yönetiminde, dünyanın yerel yönetimlerin birleşik sesini daha iyi duyacağına ve böylelikle tüm dünyada topluluklarımızın daha barışçı, eşitlikçi ve demokratik yönetimi yolunda atılacak adımlara önemli ölçüde katkıda bulunacağımıza kuvvetle inanıyorum" dedi.

Ilsur Metshin konu ile ilgili kaleme aldığı ‘tavsiye mektubu’nu, dün (21 Temmuz) Saraçhane’deki Belediye Sarayı’nda ziyaret ettiği Topbaş’a da verdi.  Metshin basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "UCLG Avrasya Bölümü'nün sorumlusu olarak tüm Avrasya'daki yetkililerin adına irade göstererek, bu dünya örgütünün başına geçmesi için yazdığım 'tavsiyename mektubu'nu Kadir Topbaş'a sunmak istiyorum. Sayın Başkanın bu seçimlerde başkan adayı olmasını istiyoruz. Çünkü bizler çok değerli bir şehrin başkanı olan Topbaş'ın bu örgütün başında olması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.