Topbaş ve Karaosmanoğlu Yeniden AdayBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, 29 Mart 2009 tarihinde yapılacak yerel seçimlerde partisinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayının yeniden Kadir Topbaş ve İzmit adayının İbrahim Karaosmanoğlu olduğunu açıkladı. AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'nda düzenlenen toplantıda konuşan Erdoğan, İzmit ve İstanbul'da büyükşehir belediye başkanlarının yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Erdoğan, yapılan yatırım ve hizmetleri açıkladıktan sonra partisinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayının yeniden Kadir Topbaş, İzmit Büyükşehir Belediye Başkan adayının da İbrahim Karaosmanoğlu olduğunu açıkladı.

Genel Başkan Yardımcıları Edibe Sözen, Necati Çetinkaya, Hüseyin Tanrıverdi, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile bölge milletvekillerinin katıldığı toplantıda Erdoğan, partisinin İstanbul ve Kocaeli Büyükşehir Belediyelerinin başkan adaylarını açıkladı. Erdoğan, her iki şehirde yapılan temayül yoklamaları, anketler ve istişareler neticesinde AK Parti olarak nihai bir karar verdiklerini belirtti.

"Açık bir hususa değinmek istiyorum. 29 Mart seçimleri önümüzdeki 5 yılda şehirlerin, ilçelerin, beldelerimizin, köylerimizin, geleceğini şekillendirecek. Demokrasimiz ve siyasetimiz açısından önemli bir süreç yaşanacak" diyen Erdoğan, Türkiye'nin her geçen gün demokrasinin kazanımlarını artırdığını, güçlendirdiğini ve olgunlaştırdığını kaydetti.

Yerel demokrasinin de yerel siyasetle kalite kazandığını, yerel kalkınmada önemli aşamalar kaydedildiğini anlatan Erdoğan, 29 Mart günü yapılacak seçimleri bu yönüyle de önemsediklerini ve yeni sürecin başlangıcını olarak gördüklerini dile getirdi.

Başbakan Erdoğan, insanların hafızalarında oluşmuş ve olgunlaşmış bir anlayış bulunduğunu da hatırlatarak, "Nedir o? AK Parti bir yerde belediye başkanlığını kazanırsa, bir daha kolay kolay halk AK Parti Belediyesinin iş başından indirmeyecektir. AK Parti olarak 29 Mart'a yönelik adımlarımızı bu anlayışla atıyoruz. Biz yerel yönetimleri demokrasimizin gelişimi için de ülkemizin kalkınması için de hayati derecede önemli görüyoruz" diye konuştu.

Erdoğan, çünkü siyasetin özellikle kalkınmanın yerelde başladığına, demokrasinin yerelde güçlendiğine inandıklarını ve merkezi yönetim olarak bu şuurla yerel yönetimler reformunu gerçekleştirdikleri söyledi.

Dünyanın neresine gidilerse gidilsin gelişmiş demokrasilerin yerel yönetimleri güçlendirdiğinin, daha fazla yetki ve sorumluluk verdiğinin görüldüğünü kaydeden Erdoğan, "Gelişmiş demokrasi, çağdaş demokrasi, ileri demokrasi bunu gerektiriyor" dedi.

15 Ocak'a kadar tüm adaylar açıklanacak

AK Parti'nin yerel seçimlerdeki adaylarını kademe kademe açıklayarak 15 Ocak 2009'a kadar tüm adaylarını kamuoyuna duyuracağını bildiren Erdoğan, "Her adayımızın kendisiyle, kentiyle, kimliğiyle, kültürüyle ve milletimizin değerleriyle barışık olması bizim için çok önemli. Gelişime, değişmeye açık, liyakat ve vizyon sahibi, mütevazı, cesur, seven ve sevilen, dürüst adaylar inşallah bizim listemizde yer alacak" şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan, AK Parti'nin aday belirleme sürecinin şimdiye kadar hiçbir partide olmayan tam bir demokrasi kültürü içinde devam ettiğini ve parti içi demokrasinin tam manasıyla işletildiğini, milletin iktidarı olmanın, milletin iradesine saygı duymanın bunu gerektirdiğini kaydetti.

Erdoğan, "Dışarıdan farklı yaklaşımlar olabilir. Farklı şekilde yazan, çizen, değerlendiren olabilir. Bunların hiç birisi doğrusu beni ilgilendirmiyor. Beni ilgilendiren bir şey var; Beni ilgilendiren ne yaptığımdır. Ne yaptığıma gelince, şunu çok net söylüyorum; 'Ben bu partinin genel başkanıyım. Ben bu partinin kurucusuyum. Ben ne dersem o olur' anlayışı içinde bugüne kadar olmadım, olmayacağım" dedi.
.
Halen belediye başkanlığı görevini sürdüren başkan adaylarını da aynı anlayışla değerlendirdiklerini, ortak akıl oluşturduklarını anlatan Erdoğan, geçen hafta Konya, Antalya ve Kayseri adaylarını açıkladıklarını, bugün de İstanbul ve Kocaeli başkan adaylarını açıkladıklarını söyledi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Erdoğan, Kocaeli'nin Ak Partili Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu'nun bu dönemde Kocaeli'ne "ilk" niteliğinde pek çok hizmet kazandırdığını, kenti sadece bir sanayi merkezi olmaktan çıkarıp kültür ve turizm açısından da bir cazibe merkezi haline getirdiğini anlattı.

Kocaeli'ni 4,5 milyar dolar gibi çok ciddi bir borç yüküyle devralan Karaosmanoğlu'nun borcu azalttığı gibi 2 milyar YTL'lik de yatırımlar gerçekleştirdiğini vurgulayan Erdoğan, 2004 yılında çıkarılan yeni yasayla ilin hizmet alanının 110 kat, nüfusunun da 600 kat arttığını söyledi.

Erdoğan, ilin daha önce CHP'li belediye olduğunu belirterek, CHP'lilere kendi dönemleriyle AK Partili belediye dönemindeki farkı görmeleri çağrısında bulunarak, kentsel dönüşümün ilk etabında 2 bin 200 gecekondunun yıkıldığını, fakat bunu zulüm olsun diye yapmadıklarını ifade etti. Erdoğan, 16 ay gibi bir sürede vatandaşları yeni evlerine yerleştirdiklerini bildirdi.

Devlete yük oluşturan SEKA'nın Kocaeli Belediyesi'ne devriyle, vatandaşlar için bir park ve yaşam alanı haline getirildiğini anlatan Erdoğan, "Bay ana muhalefet lideri kalkıp arkadaşlarıyla buraya geldi. Eylem yaptı. 'Burayı kaptırmayacağız' dedi. 'Şu' dedi, 'bu' dedi. Kimi kime kaptırmıyorsun? Kocaeli halkına mı? Burayı Kocaeli halkına veriyoruz. Herhangi birine vermiyoruz" diye konuştu.

Belediye Başkanı Karaosmanoğlu'na ve ekibini bir kez daha teşekkür eden AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kocaeli'nde AK Parti'nin adayı olarak yeniden Karaosmanoğlu'nun seçildiğini belirterek, hayırlı olmasını diledi.

Kadir Topbaş'a övgü

Erdoğan, İstanbul'un yıllar yılı tahrip edilmiş, altyapı ve üstyapısı darbeler yemiş bir kent olduğunu, 1994'de aday olduğunda böyle bir kenti devraldıklarını söyledi. Bu sorunların altından bir dönemde kalkmanın mümkün olmadığını dile getiren Erdoğan, İstanbul'a bugüne kadar yapılan yatırımların yetmediğini, daha yapılacak çok şey bulunduğunu bildirdi.

Erdoğan, İstanbul'a sadece modern binalar inşa etmekle yetinilemeyeceğini, kentin tarihinin de bugüne kazandırılması gerektiğini vurguladı. Camileriyle, saraylarıyla, hamamlarıyla, kütüphaneleriyle, surlarıyla tarihi mirasın yeniden kazanılması gereğine işaret eden Erdoğan, bunlar yapıldığında İstanbul'a gelen turistlerin kente çok daha farklı bir gözle bakacağını ifade etti. Antalya'ya 9, İstanbul'a 7 milyon turist geldiğini, İstanbul'da otellerin doluluk oranının yüzde 100 olduğunu belirten Erdoğan, göreve geldiklerinde kentte böyle bir manzara bulunmadığını, bugün ise kentin bir cazibe merkezine dönüştüğünü söyledi.

İstanbul'daki otelleri artırma gayretinde olduklarını ifade eden Erdoğan, IMF Genel Kurulu'nun 2010'da İstanbul'da yapılacağını, bunun için açık hava tiyatrosunun olduğu bölgede devasa bir tesis inşa ettiklerini kaydetti. Erdoğan, "AK Belediyecilik adına yakışan bir belediyecilik anlayışını Belediye Başkanımız Kadir bey, 5 yılda ortaya koydu. İstanbul'u yönetmek için o da geceli gündüzlü ekibiyle çalıştı" diye konuştu.

Erdoğan, İstanbul'un çok hızlı geliştiğini, hızına yetişilmediği takdirde sorunlar yumağının içinde çaresiz kalınabileceğini ifade ederek, "Topbaş, samimi gayretiyle vizyon sahibi yönetimiyle, iyi bir ekip çalışmasıyla, yükün altında ezilmeden İstanbul'u liyakat ve başarıyla yönetti" dedi.

Birilerinin yaşanan ulaşım sorunlarına yönelik "Ulaşım kördüğüm, kördüğüme döndü" dediğini hatırlatan Erdoğan, biraz insaflı olunması çağrısında bulundu. Kentin trafiğine her gün ortalama 600-700 araç katıldığını ve vatandaşın toplu taşımayı kullanma kültürünün olmadığını belirten Erdoğan, toplu taşıma kültürü ne kadar vatandaşlarda yerleşirse, ulaşım sıkıntılarının da o kadar azalacağını vurguladı. İstanbul'da toplam 142 kilometre uzunluğunda 33 tünelin inşa edildiğini anımsatan Erdoğan, kendisinin görev yaptığı dönemin hemen öncesinde İstanbul'un İSKİ skandalıyla çalkalandığına işaret etti.

Erdoğan, "Kim vardı iş başında. Yine CHP. Bunlar damgalı belli. Ama şimdi iftira at, tutmazsa iz bırakır mantığıyla bir kampanyanın içindeler. Bu kampanya ile başarı elde edeceklerini zannediyorlar. Boşuna uğraşıyorsunuz. Hiçbir başarı elde edemezsiniz. Benim milletim bütün gerçekleri en iyi şekilde biliyor. Bildiği için de vakti zamanı gelince ki geldi, 3 ay sonra gereken cevabı, dersi en güzel şekliyle verecek" dedi.

Erdoğan, "Başarılı çalışmalarından dolayı Topbaş'ı kutluyorum ve yeni dönemde İstanbul'da kendisine 'Durmak yok, yola devam' diyorum" sözleriyle Kadir Topbaş'ın yeniden AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye başkan adayı olduğunu açıkladı.

Diğer 11 büyükşehir belediye başkan adayları

Erdoğan, önümüzdeki günlerde de kalan 11 büyükşehir belediye başkan adayını açıklayacaklarını bildirdi.

Kamuoyu araştırmalarını tekrardan değerlendirmeye alacaklarını ve bunların sonucuna göre önümüzdeki hafta diğer adayları açıklayacaklarını belirten Erdoğan, bu arada iyi belediye başkan adaylarından yeniden göreve devam edecekleri açıklayacaklarını, değerlendirmesi devam edenleri de tekrar analize alarak isabet yüzdelerini artırmak istediklerini söyledi.

Başbakan Erdoğan, futbol oynadığını dönemde hocasının "Sahaya 11 kişi sürüyorum. Kadrom 25 kişi. Ben 12 kişiyi seçemem. Kendime göre takdir kullanarak 11 kişiyi seçiyorum" dediğini hatırlattı.

Erdoğan, her toplantıda partililerle birlikte dile getirdiği "Beraber yürüdük biz bu yollarda" şarkısının sözlerine işaret ederek, buna inananların, her sandıkta 9 müşahidin önlerine verilecek liste üzerinden adam adama markajla çalışarak getireceği başarıyı 29 Mart'ta göreceklerini kaydetti.

Erdoğan, konuşmasının ardından yeniden aday gösterilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve İzmit Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu'nun yanı sıra Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Ulaştırma Bakanı Binalı Yıldırım, AK Parti milletvekilleri ve il başkanlarıyla fotoğraf çektirdi.