Tortum Şelalesi Özelleştirme KurbanıDünyanın üçüncü, Avrupa'nın ise en büyük şelalesi, gölü ile birlikte Türkiye’nin önemli doğal miraslarından birisi olan Tortum Şelalesi, özelleştirme kurbanı oldu. Elektrik Üretim Anonim Şirketi'nden santrali kiralayan firma, mahkeme kararı gereği saniyede 3 metre küp su bırakılması gereken şelalenin suyunu kesti. Susuz kalan şalede doğal hayat tehlikeye girerekten, travertenlerde dökülmeye başladı.

Sözcü’den Orhan Bozkurt’un haberine göre; ortada bir mahkeme kararı bulunmasına rağmen, şelalenin suyunu tamamen kesen, saniyede üç metreküp yerine sadece yarım metreküp su bırakan işletmeci şirketin suç işlediğini belirten vatandaşlar, insanlığın ortak malı olan bu dünya mirası doğa harikasına ilgili kurum ve kuruluşları sahip çıkmaya çağırdı.

Reklam Goruntulenme Bolumu

Vatandaşlar, “Böyle giderse yıllar içinde doğal olarak oluşan yapı bozulacak ve travertenler kuruyarak parçalanmaya başlayacak, aynı zamanda yüzlerce metre uzunluğundaki dere yatağında da doğal hayat ölecektir. Bu doğa katliamına kimsenin seyirci kalmaması gerekir.” diye konuştular.

“Bir şirket geliyor ve bir doğa harikasını heba ediyor”
Tortum Şelalesi'nin bulunduğu alandaki sosyal tesislerin işletmecisi olan Recep Ata, sosyal medyadan yaptığı paylaşımlarla tüm insanlığın ortak malı çağlayandaki katliama dikkat çekmeye çalıştı. Ata, “Ata yadigarı topraklarımızda tüm birikimimizi, alın teri ve emeklerimizi yatırma dönüştürerek tesisler kurduk. 32 yıldır bu doğa harikasını tanıtmak, turizme kazandırmak, istihdam sağlamak ve bölgemizin kalkınmasına katkı sunmaya çalışıyoruz. Ancak gelin görün ki bir şirket geliyor, memleketimizdeki en önemli doğa harikasını kendi çıkarları için heba ediyor. Buna kimse ses çıkarmayacak mı? Bu duruma bizim sessiz kalacağımızı kimse beklemesin.” dedi.

Yıllar önce Hidro Elektrik Santrali İşletmesi ile buna benzer sorunlar yaşandığını da aktaran Turizm İşletmecisi Ata, “Enerji Üretim Anonim Şirketi ile sorunlar yaşadık, mahkemelik olduk. Çağlayan Mahallesi Köy İdare Heyeti, Uzundere Belediyesi ve İl Özel İdaresi davaya müdahil oldu. Dava sonucunda mahkeme, tarımsal sulamada dahil şelaleden 7 gün 24 saat süresiz akmak kaydıyla saniyede 3 metreküp suyun bırakılmasına karar verdi. Mahkeme kararının tüm ilgili kurumlarda olduğunu biliyoruz. Yine özelleştirme idaresinin şartnamesinde de bu mahkeme kararının da yer aldığını biliyoruz. İhaleyi alan firmanın bunu bilmemesi imkansız. Ancak şimdi bu karar uygulanmıyor. UNESCO ‘Dünya Mirası’ listesine girmeye aday, ‘yeşil cennet’ ve ‘sakin kent’ unvanına sahip Uzundere ilçesi sınırlarında bulunan bir doğa harikası, bu milletin turizm zenginliği ve bölge halkının da kalkınmasına yön verecek olan bir potansiyel göz göre göre yok ediliyor.” diye konuştu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.