Turboden’den Atık Isı AtağıBir United Technologies Corporation şirketi olan Pratt&Whitney Enerji Sistemleri bünyesindeki Turboden Organic Rankine Cycle, pazarını genişletiyor ve Kuzey Amerika’ya açılıyor. Jeneratör dizaynı ve üretimi alanında uzun süreli deneyime sahip Turboden, Kanada’ya gerçekleştirdiği modüler ORC elemanı satışı ile hedeflerini büyütüyor. 2010’un dördüncü çeyreğinde Batı Kanada’da TransGas Ltd. Gas Compressor Station’da lanse edilmesi öngörülen proje, Innovative Steam Technologies tarafından organize edilecek. Sunulacak sistemde egzoz borusu kaynaklı atık ısı toplanarak, 1 megawatt kapasitesinde çalışan Turboden ORC Turbo jeneratörü ile elektrik enerjisine dönüştürülecek.

Pratt&Whitney Enerji Sistemleri Başkanı Peter Christman, Turboden’in ORC pazarında lider konumda olduğunu ve bu sektörde 150 fasilitesiyle hizmet verdiğinin altını çizerken, “Bu santraller içerisinde 130’dan fazlasında biomass kullanılmaktadır. Yaklaşık otuz yıla yayılan ORC alanındaki tecrübemiz ile boru endüstrisi için de geçerli olan bir atık ısı dönüşüm alternatifi projesi sunmaktayız” dedi.Turboden’in ORC ürünleri yüksek verimi, güvenilirliği, düşük bakım masrafları ve kolay montaj olanaklarıyla öne çıkıyor. ORC turbo jeneratörü, gaz türbini çıkışında atık ısı değerlendirme sistemi olan ilk Turboden ürünü olma özelliğine sahip. Turboden’in atık ısı değerlendirme sürecinde önerdiği çözümler içerisinde 200 kilowatt ile 2.7 megawatt arasında değişen standart ürünlerin yanı sıra 400 kilowatt ile 3 megawatt aralığında yüksek verimli modüler ORC üniteleri de yer alıyor.

Farklı güçte ORC üniteleri ile öne çıkan Turboden, ürün gamını Pratt & Whitney Power Systems'ın  PureCycle® 280 kW ORC ünitesi ile daha da güçlendiriyor. Standart ürünlerin yanı sıra isteğe göre 7 megawatt güç kapasitesine kadar çıkabilen özel ürünleriyle de pazara farklı bir ürün yelpazesi sunan firmanın Avrupa genelinde, biri Belçika, diğeri Avusturya, diğer ikisi İtalya’da olmak üzere iç yakmalı motor kaynaklı ve atık ısı ile çalışmakta olan dört ORC ünitesi bulunuyor. Bunların yanında ikisi Almanya, biri Fas’ta olmak üzere yapım aşamasındaki diğer beş ünite de benzer prensiple çalışan makinelerden atık ısı kullanacak.

Yaklaşık 1 yıldır ısı, su ve gaz sayaçları sektöründe faaliyet gösteren NRG Enerji, jeotermal enerji üretimi başta olmak üzere, biomass ve atık ısı üretimi konularında da yoğun çalışmalar yürütüyor. NRG Enerji aynı zamanda dünyanın önemli enerji şirketlerinden Pratt & Whitney Enerji Sistemleri ile Türkiye’de yeşil enerji alanında faaliyetlerini güçlü bir şekilde sürdürüyor.

ORC turbo jeneratörü; güneş enerjisi, biomass, jeotermal enerji ve atık enerji gibi yenilenebilir kaynaklardan ısı ve elektrik enerjisi üretiminde kullanılıyor ve İtalya merkezli Turboden firması ORC turbo jeneratörü tasarım, üretim, dağıtım ve bakımında dünyanın lider şirketlerinden. Turboden’in şemsiye firması Pratt & Whitney de uçak motoru, roket itmesi ve endüstriyel gaz türbini tasarım, üretim ve bakımında dünya lideri konumunda.