Türkiye, LEED Sertifikası Alan İlk 10 Ülke Arasındaİlk 10 ülke listesi Amerika dışında dünyada sürdürülebilir bina tasarım, yapım ve işletmesi alanında önemli gelişmeler elde eden ve LEED sertifikalı yeşil binalara olan uluslararası talebin artmaya devam ettiği ülkeleri öne çıkartıyor. USGBC Başkan ve Üst-yöneticisi (CEO) Mahesh Ramanujam, konuyla ilgili şunları söyledi: “Uluslararsı liderlik konumunda olan Türkiye gibi ülkeler, sürdürülebilirlik hareketinin binalardan, yerleşimlere ve şehirlere doğru yayılmasında ve pazarın dönüşümünde öncülük etmektedirler. Türkiye LEED ve yeşil binalar konusuna bütünsel bir bakışla odaklanıp çevre ve insan sağlığı konularına öncelik vererek bizlerin bu kuşak döneminde herkese yeşil bina hedefine bir adım daha yaklaşmamıza yardımcı olmaktadır.”

Reklam Goruntulenme Bolumu

Bu yıl Türkiye brüt 4.78 milyon metrekare LEED sertifikalı bina alanıyla dokuzuncu sıradan sekizinciliğe yükseldi. Türkiye’de LEED sertifikalı toplamda brüt 22.38 milyon metrekare alana sahip olan 772 proje var.

ÇEDBİK (Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği)’in konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “ÇEDBİK, üyesi olduğu Dünya Yeşil Binalar Konseyi’nin (WGBC) COP21 Paris toplantıları sırasında düzenlediği Dünya Bina Günü için verdiği bir dizi sözden, Türkiye’de önümüzdeki beş yılda 15 milyon metrekare yeni yeşil bina hedefine doğru emin adımlarla ilerlenmekte olmasından memnuniyet duyuyor. ÇEDBİK yeşil bina bilgilerinin yaygınlaşması için sürekli eğitimlerle sektördeki profesyonelleri ve yarının profesyonelleri öğrencilerimizi eğitmeye devam ediyor. USGBC tarafından da katkı verilen pazar araştırmalarına göre Türkiye’nin de içinde olduğu pazar gelişimine göre, küresel yeşil bina talepleri büyüyerek her üç yılda bir ikiye katlanmaktadır. 70 ülkede yapılan bu araştırmaya göre Türkiye gibi ekonomiler ise, bugünkü seviyelerinden iki ile altı kat arasında büyüyerek yeşil dönüşümün liderliğini yapacak. Artan yeşil bina talebi pazarı trilyon dolarlık bir endüstriye dönüştürmüştür ve bu gelişime koşut olarak yeşil bina yapı malzemeleri pazarının da 2019 yılında USD 234 milyar seviyelerine ulaşması bekleniyor. LEED Sertifikalı yapılar daha az enerji ve su kaynakları kullanarak işletmede para tasarrufu sağlamakta; karbon salımlarını düşürmekte ve yaşayanlar, çalışanlar, işyerleri ve toplum için daha sağlıklı yaşam alanları oluşturuyor” denildi.

Kullanılan analiz metodu Aralık 2016 sonuna kadar ülkeleri bürüt LEED Sertifikası alınan ticari alanlar üzerinden sıralanıyor. Dünyada ilk 10 sırayı alan ülkelerin tam listesi aşağıdaki gibi:

Ülke Adı                  Sertifikalı Brüt Alan m2       Sertifikalı Toplam Proje Sayısı

1 Çin                                 34.62                              931

2 Kanada                           34.39                              2,586

3 Hindistan                         15.90                              644

4 Brezilya                            7.43                               380

5 Güney Kore                      5.95                                97

6 Taiwan                             5.66                                99

7 Almanya                          5.03                                215

8 Türkiye                            4.78                                191

9 İsveç                               3.88                                210

10 BAE                                3.64                                180

 USA                                   336.84                            27,699

“USA, LEED konusunda dünyanın en büyük pazarı; ancak LEED programının geliştirildiği ana ülke olarak bu listeye dahil edilmedi.)

Şu anda LEED (Enerji ve Çevre konusunda Tasarım Liderliği) programında 82.000’den fazla proje küresel olarak 1.4 milyar metrekare yapılı alan ve 112000 LEED Homes sertifikası almış konut yer alıyor. Dünyanın 162’den fazla ülkesinde her gün 170 bin metrekare yapılı alan LEED Sertifikası alıyor. Binalar iklim değişimine getirdikleri çevresel, toplumsal ve ekonomik yararlarla en ekonomik ve etkin çözümlerden birini sağlarlar. Geçtiğimiz yıl USGBC Dünya’daki diğer 25 Ulusal Yeşil Bina Konseyiyle gelecek beş yılda LEED kullanımını yaygınlaşmasını sağlamak ve yapı inşaat sektörünün küresel ısınmayı sınırlamak için üzerine düşeni yapmasını sağlamak konusunda işbirliği yapmıştır. USGBC aynı zamanda Türkiye’nin de imzaladığı Paris Anlaşması’nın başarıya ulaşması için bina ve yapı sektörünün tümünde karbon ayak izinin azaltılması ve Net-Sıfır Binalar konusunda da liderlerin belirlenmesi için çalışıyor.