Türkiye'de Enerji Ticaretiyle İlgilenen Ulusal ve Uluslararası 27 Şirket İlk Kez Bir AradaTürkiye'de enerji ticaretiyle ilgilenen ulusal ve uluslararası 27 şirketi ilk kez bir araya getiren İstanbul Enerji Ticareti Çalıştayı tamamlandı. Çalıştayda, Türkiye enerji piyasasının liberalleşmesi ve rekabetçi bir pazar oluşturulması için yapılması gerekenler tartışıldı.

İstanbul'da gerçekleştirilen Enerji Ticareti Çalıştayı'nın sonuçlarının paylaşıldığı toplantıda konuşan RWE Turkey CEO'su Andreas Radmacher, Türkiye'de enerji piyasasının liberalleşmesi için kamu kuruluşları tarafından bugüne kadar çok önemli atılımların gerçekleştirildiğini anımsattı.

Hükümetin enerji piyasasına pazar esaslı bir model getirerek, enerji piyasalarını şekillendirmekte doğru yolda ilerlediğinin altını çizen Radmacher, ''Bundan böyle liberalleşme sürecini desteklemek ve aksiyon planları geliştirmek için özel sektör kuruluşları olarak ortak çalışmalar yapmamız gerekiyor. Bu doğrultuda gerçekleştirdiğimiz ilk İstanbul Enerji Ticareti Çalıştayı'nda, liberalleşme süreci ve özellikle de rekabetçi bir enerji piyasasının kurulması için gereken tüm unsurları tartıştık'' dedi.

Türkiye'de 2010 yılı itibariyle 209 TWh (teravatsaat) enerji talebi olduğuna dikkati çeken Radmacher, şeffaf ve likit bir piyasanın kurulması ile bu talebi karşılayabilecek yatırımların hızlanacağına inandıklarını belirtti. Radmacher, RWE'nin Avrupa'da edindiği deneyimi Türkiye'yle paylaşmaya hazır olduğunu da vurguladı.

Avrupa Enerji Borsası Finans Direktörü (CFO) Iris Weidinger de Türkiye'nin likit bir piyasa geliştirmek için yeterli tüm önkoşullara sahip olduğunu belirtti.

Weidinger, Avrupa Enerji Borsası ve Avrupa Elektrik Borsası'nın geniş bilgi ve deneyimleriyle, Türkiye'de bir enerji borsası kurulmasını destekleyebileceğinin altını çizdi.

TURCAS Petrol Yönetim Kurulu Üyesi ve Üst Yöneticisi (CEO) Batu Aksoy ise finans merkezi haline gelen İstanbul'da bir enerji borsası kurulmasının gerekliliğine dikkati çekti.

Aksoy, Enerji Ticareti Çalıştayı'nda liberalleşme sürecinin hızlandırılmasına destek olmak amacıyla özel sektör kuruluşları olarak çalışma grupları oluşturmaya başladıklarını, bu grupların özelleştirme, Avrupa Enerji Borsası'na entegre olmak için gerekli standartlar, ticaret platformunun kurulması gibi konularda çalışarak, 2011?2015 yılları arasında atılması gereken somut adımları şekillendireceğini bildirdi. Aksoy, borsanın denetim mekanizmasının yine devlet kurumlarında olacağı için birlikte regülasyonlar üzerine de çalışacaklarını anlattı.

Avrupa Enerji Tacirleri Federasyonu Genel Sekreteri Jan van Aken ise Federasyonun Avrupa'da sürdürülebilir ve likit bir enerji pazarı oluşturmak amacıyla 1999 yılında kurulduğuna işaret ederek, bugün 23 Avrupa ülkesinden 90 enerji ticareti yapan şirketin üye olduğu federasyonda Türk şirketlerin de yer alması için bu girişimi desteklediklerini belirtti.

Akenerji Elektrik Üretim A.Ş. Üst Yöneticisi (CEO) Ahmet Ümit Danışman da Türkiye enerji piyasasının liberalleşme sürecine aktif olarak katkıda bulunmaktan memnuniyet duyduklarını belirterek, ''Gerçekleştirdiğimiz çalıştayın şeffaf bir piyasanın ilk adımı olduğuna inanıyoruz. Çalıştaya katılan tüm şirketler bu süreçte aktif olarak yer almaya hazır. Hepimiz üzerimize düşen çalışmaları yapıp, sağlıklı bir enerji ticareti borsası kurulması için gereken şartların oluşmasına katkıda bulunacağız'' diye konuştu.