Türkiyeli Mimarlar “Yapı: Sorun ya da Çözüm?” Yarışmasından Ödülle DöndüYeşil Cami projesi, "En İyi Bağımsız Dini Yapı" ödülünü kazandı.

Dini topluluklar genellikle, erken dönemlerde tasarlanmış eski yapılarla düşünülür. Güzel ve büyük zorluklarla inşa edilmiş olmalarına rağmen, çevreci olmadıkları gibi, bu yapıların çoğu modern toplumların ihtiyaçlarına da cevap vermezler. Yine de, toplumlar inşa etmeye karar verdiklerinde genellikle model olarak bu eski yapıları ele alırlar.

Chicago’da kâr amacı gütmeyen bir organizasyon olarak kurulan "Faith in Place", dini yapılar ile ilgili problemlere yaratıcı çözümler üretilmesi amacıyla, Richard H. Driehaus kuruluşunun desteğiyle bir yarışma düzenledi. “The Building: Problem or Solution?” (Yapı: Sorun ya da Çözüm?) adını taşıyan yarışma, daha geniş toplulukları birleştiren ve onlara hizmet eden, çevre dostu, sürdürülebilir özelliklere sahip ve inşa edilebilir projeleri dikkate aldı.

Organizasyon üyesi Dr. Clare Butterfield yarışmayla ilgili olarak şunları söyledi:

“Bu yarışmayla amacımız, belirgin bir yeniden düzenleme ya da yeni bir yapı kurgusu ile toplumlara yardım edecek fikirler geliştirmekti. Nihayetinde, dini yapıları toplum için bir yük olmaktansa; sosyal hizmetler, eğitim, sivil katılım gibi çeşitli problemleri çözebilen bir araç haline getirmek istedik. Bu yapıların her gün aktif biçimde kullanılmasını sağlamak ise en önemli hedefimizdi.”

Yarışmanın kazananları ise şöyle sıralanıyor:

En İyi Bağımsız Dini Yapı: Yeşil Cami / Onat Öktem, Ziya İmren, Zeynep Öktem, Uri Tzarnotzky

En İyi Çok İşlevli Yapı: Dini Yeniden Canlandıran Merkez / Jennifer Lee Michaliszyn, Patty Heyda, Sarah Burnett

En İyi Çok Amaçlı Toplanma Mekanı Tasarımı: İbadetin Evi / Tim Bacheller

Mansiyonlar:
- Katedrale Oluk Açmak / Janne Repo, Saara Repo, Iiro Muraja,
- Manastır Işığı / Steven VanKooten
- Aldatıcı Giriş / RL Gulling