“Türkiye’nin Potansiyeline ve İnsan Gücüne Güveniyoruz”

Mustafa Şefik Tüzün (solda) ve Çağan Alpas

5 kıtada, 20 den fazla ülkede faaliyet gösteren Brezilyalı Votorantim, 2012 yılı sonunda girdiği Türkiye pazarında, çimento sektöründeki yüzde 5’lik pazar payını yeni yatırımlarla artırmayı hedefliyor. 21 Aralık 2012’de Cimpor ile yaptığı anlaşmayla Türkiye pazarına giren Votorantim Çimento, bir yılda sadece çimento satışında yüzde 7; toplam çimento ve klinker satışlarında ise yüzde 10’luk bir artış kaydetti. Votorantim Grup, Türkiye çimento sektöründe etkili bir oyuncu olarak konumunu daha da güçlendirmeyi hedefliyor.

Votorantim büyümesini emin adımlarla sürdürürken, iş sağlığı ve güvenliği konusuna da birinci derecede öncelik verdi; çalışanlarının kişisel ve profesyonel gelişim fırsatlarını desteklemeye devam etti. Kayıp zamanlı kaza sıklık oranı 2002 yılında 13,98 iken, 2013 yılında bu rakam 2,77’ye düştü.

Kaliteli ve yetkin insan kaynağının da önemli bir rolü var

Votorantim Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş. CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Şefik Tüzün, Türkiye’deki inşaat sektörünün sahip olduğu büyük potansiyele dikkat çekerek, “Votorantim Türkiye olarak Anadolu’daki yatırımlarımıza kısa süreli değil, uzun vadeli bir yatırım gözüyle bakıyoruz” dedi. Tüzün şöyle konuştu: “Votorantim Grubu’nun Türkiye çimento sektörüne olan ilgisi daha önceki yıllara dayanmaktadır. Türkiye pazarına girmek ve burada güçlenmek konusundaki kararlılığında, Türkiye’nin ekonomisine, dinamizmine ve geleceğine duyduğu güvenin yanı sıra Türkiye’deki kaliteli ve yetkin insan kaynağının da önemli bir rolü olduğunu belirtmek isterim.”

Çevre projelerine 261 milyon dolar

Votorantim operasyonel mükemmeliyet prensibi öncülüğünde en iyi maliyet konumlamasına sahip olmayı hedefliyor. Bu önceliğe paralel olarak faaliyet gösterdiği tüm ülkelerde çevreye duyarlılığı ve yaşadığı çevreye karşı sorumluluk bilinciyle öne çıkıyor. 2013 yılında çevre projelerine 261 milyon dolar; yaklaşık 450.000 kişiyi etkileyen 248 sosyal sorumluluk projesine ise 26 milyon dolar yatırım yaptı. Votorantim Çimento, endüstriyel atıkların çimento üretim sürecinde kullanılacak şekilde dönüştürülmesine öncelik verdi, bu kapsamda 2005 yılından bu yana şirket, kullanılmış lastikler, kimyasal çözücüler, yağlar ve kullanılamaz durumdaki maddeler başta olmak üzere 3 milyon tondan fazla atığı yakıt kaynağı olarak bertaraf etti.

Reklam Goruntulenme Bolumu