Üç Asırlık Değirmenin Çarkı Hala DönüyorBartın’ın Ulus ilçesine bağlı Kumluca beldesindeki, geçmişte bölgede yaşayan Rumlara ait 3 asırlık değirmen, üç kuşaktır Çetin ailesi tarafından işletiliyor.

Asıl işi fırıncılık olan ve değirmeni babası Hasan Çetin’in vefatının ardından devralan Çetin, dededen kalma tarihi yapıyı yok olmasına gönlü razı olmadığı için hizmete açık tutuyor.

"Taşıma su ile değirmen dönmez" atasözüne rağmen, Aksu Çayı'ndan iki kilometre boyunca uzanan beton kanallar aracılığıyla alınan su, şehrin içinden geçirilerek tarihi değirmene taşınıyor. Yaz aylarında ise suyun debisinin düşmesi nedeniyle değirmen taşlarından sadece birinde un öğütülebiliyor.

Çetin, yaptığı açıklamada, 50 yıl değirmencilik işi ile uğraşan babasının 2008'de vefat etmesinin ardından işi devraldığını söyledi.

Değirmenin dedesinden babasına, ondan da kendisine kaldığını anlatan Çetin, "Dedem ise zamanında Rumlardan satın almış. 300 yıldan bugüne kadar durmaksızın dönüyor. Sadece yazın suyun azlığı nedeniyle tek taş dönüyor. Vatandaşların mısırlarını, buğdaylarını bu değirmende öğütüyoruz.” ifadesini kullandı.

50'li yıllarda elektrik üretiyordu

Un öğütmek için çevre köylerin yanı sıra il dışından da gelenler olduğunu dile getiren Çetin, şunları söyledi:

"İnsanlar, Samsun’dan, Eskişehir’den gelip ürünlerini bu değirmende çektiriyor. Rumlardan kalan su değirmeninin tarihini hakkında, rahmetli babam bana 300 yılı aşkın olduğunu anlatıyordu. Bu tarihi değirmen suyunu, Ulus ilçesindeki Aksu Çayı'ndan alıyor. 2 kilometrelik mesafeden kanal aracılığıyla suyu buraya akıtıyoruz."