Uçhisar'da Tepki Çeken Otel İnşaatı DurdurulduNevşehir Valisi Abdurrahman Savaş, Kapadokya bölgesinin önemli turizm merkezlerinden biri olan Nevşehir merkeze bağlı Uçhisar beldesinde yapımı devam eden otel inşaatı ile ilgili olarak, ''Bugün itibariyle inşaatın yapımına uzman ekip araştırmasını tamamlayıp raporunu sununcaya kadar ara verilecek'' dedi.
     
UNESCO tarafından 1985 yılında hem doğal, hem de kültürel miras listesine alınan Kapadokya'da, en büyük peribacası olarak kabul edilen Uçhisar Kalesi'nin çevresine, yöreye özgü kayalar oyularak ve betonarme yapılar kullanılarak yapılan bir butik otelin inşaatıyla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan Vali Abdurrahman Savaş, bahsedilen projenin Nevşehir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'ndan onaylı ve Uçhisar Belediye Başkanlığı'ndan yapım izni almış bir proje olduğunu ifade etti.
     
Savaş, projenin uygulamaya başladığından bu yana gerek sivil toplum örgütlerinde gerekse duyarlı vatandaşlarda çevre ile ilgili bir takım kaygılar gözlendiğini söyledi. Bu kaygılara yönelik bir yazılı müracaatın da bu güne kadar yapılmadığını belirten Savaş, ''Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yöneticileriyle görüşmelerimizde bu konuda kamuoyunda bir kaygı olduğunu ifade etmiştim. Bu kaygılar, medyada da son dönemde yer almaya başladı. Bakanlığımız bu kaygıları duyduğu andan itibaren bir ön araştırma yapmıştı fakat, 19 Kasım tarihli Kültür Bakanlığı Müsteşarımızın bir yazısıyla Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nden uzman bir ekibin buraya gelip konuyu yerinde inceleyeceğini ve bu inceleme sonuçlanıncaya kadar inşaatın yapılmasına ara verilmesi yönünde bir talimat aldık. Bugün itibariyle inşaatın yapımına uzman ekip araştırmasını tamamlayıp raporunu sununcaya kadar ara verilecek'' diye konuştu.
     
Vali Abdurrahman Savaş, önümüzdeki günlerde kente gelecek uzman ekibin, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun onaylamış olduğu ve yapım izni almış kaçak olmayan bir proje uygulamasını başka bir bakış açısıyla değerlendireceğini, ekibin raporunu kendisinin de merakla beklediğini sözlerine ekledi.