Uludağ, Bu Yıl da Yaz Turizmine AçılamadıBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Uludağ'ı Davos yapalım" talimatına rağmen bölgedeki yetki karmaşasının henüz çözülememesi nedeniyle bu konuda bir adım atılamadı. Uludağ'da birçok bakanlığın yetkili olması, Büyükşehir Belediyesi'nin altyapı hizmetlerinden sonra bölgedeki üst yapı çalışmalarına talip olmasına karşın Ankara bürokrasisinin ağır davranması sebebiyle beklenen çalışmalar bir türlü başlatılamıyor. Yaz aylarında Arap turistlerin günübirlik ziyaretleri dışında yeterli ilgiyi görmeyen ve 15 özel otelin bulunduğu Uludağ'da şu anda otellerin büyük bölümü kapalı.

İlk tesislerin 1950'li yıllarda açıldığı Uludağ'da yılların getirdiği sorunlar bir türlü çözülemiyor. Bakanlıklar arasında yaşanan yetki karmaşası, Ankara'nın üst yapıya yönelik yetkiyi Büyükşehir Belediyesi'ne vermek istememesi otel işletmecilerinin de tepkisini çekiyor. Karinna Otel yetkilisi Harbi Türk, "Sahibimiz yok" diyerek yaşananları özetliyor. 18 kamu tesisinin faaliyet gösterdiği Uludağ'da 15 özel otelden sadece 1-2 otelin yaz aylarında çok zor şartlar altında hizmet verdiğini belirten Türk, bürokrasinin ağır işlemesinden dolayı Uludağ'da beklenen adımın bir türlü atılamadığını söyledi. Otellerine gelen misafirler için yaptıkları iki sahaya bir buçuk yıldır kale direklerini dikmek için beklediklerini anlatan Türk, "Uludağ'a çok ciddi şekilde el atılması lazım. Sahibimiz yok. Yetki karmaşasından bize çivi çaktırmıyorlar. Oysa takımlarımızın kamp yaptığı yerlerin Uludağ'ın yanında lafı bile olmaz." dedi.

Uludağ Turizmini Geliştirme Derneği Başkanı Serdar Yazıcı ise Uludağ'ın yaz turizmine mutlak suretle açılması gerektiğini kaydetti. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Güney Marmara Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Mehmet Akkuş, Uludağ'ın sadece kış aylarında sınırlı sayıda bir kitleye evsahipliği yapmasını eleştirdi. Akkuş, Uludağ'ın 12 ay boyunca geniş kitlelere hizmet verecek uluslararası turizm, spor, kongre ve kayak merkezine dönüşmesi için yeni bir planlamanın yapılması gerektiğini; ancak aylar geçmesine rağmen çalışmaların başlamamasından yakındı.

Öte yandan Bursa Valisi Şahabettin Harput, Uludağ'da iyiye doğru gidiş olduğunu söyledi. Vali Harput, 'Çevre ve Orman Bakanlığı Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nün 4916 Sayılı Kanun kapsamında Uludağ'daki işletmelerin bazılarının tahsis belgesini iptal etmesini değerlendirdi. Uludağ'daki sürecin devam ettiğini bildiren Vali Harput, sorun beklemediğini ifade etti. Vali Harput, ruhsata aykırılıklar nedeni ile bazı işletmelerin ruhsatlarının iptal edildiğini kaydederek, "Süreç bitmiş değil, devam ediyor. Ama Uludağ'da mutlaka iyiye doğru bir gidiş olacak." dedi.