Üsküdar Belediyesi, 30 Taşınmazını Vakıflardan Geri Aldı

(Fotoğraf: AA)

İstanbul Üsküdar Belediye meclisinin Haziran ayı toplantısı ikinci birleşimi gerçekleştirildi. Meclis 1'inci Başkan Vekili Mithat Özdemir’in yönettiği oturumda, yıllardır tartışma konusu olan yandaş vakıf ve derneklere yapılan tahsislerle ilgili iki önemli karara imza atıldı. AKP döneminde onaylanan, belediyeye yıllık maliyeti 6 milyon lirayı bulan bedelsiz tahsis ve iş birliği kararları iptal edildi.

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre; ilk kararda, 49 yıllığına öğrenci yurdu olarak kullanılmak üzere TÜRGEV, Ensar ve Aziz Mahmut Hüdayi Vakfı’na tahsis edilen 5 adet belediyeye ait taşınmaz geri alındı. Geri alınan belediye mülkleri yıllardır hiçbir ödeme yapılmadan Palet Türk Müziği İlkokulu, TÜRGEV Çengelköy Kız Öğrenci Yurdu, Ensar Çamlıca Kız Öğrenci Yurdu olarak kullanılıyor.

Aylık 507 bin TL kira ödemesi
Alınan ikinci kararla da 25 taşınmazın tahsis ve kiralama yoluyla yapılan iş birliği protokolleri iptal edildi. AKP döneminde yapılan iş birliği protokolleri ile Üsküdar Belediyesi’nin 5 binası, Çınar Uluslararası Kültür ve Sanat Derneği, TOGEMDER, Rize Dernekler ve Vakıflar Birliği Vakfı, Uluslararası Maarif Anneleri Derneği, Bereket Aşevi ve Yardımlaşma Derneği’ne verilmişti.

Reklam Goruntulenme Bolumu

Belediye, 20 taşınmaz için de aylık toplam 507 bin TL kira ödüyordu. Belediyenin kirasını ödediği vakıflar arasında Darülhadis İlim Kültür Araştırma ve Yardımlaşma Derneği, Hazar Eğitim Kültür Dayanışma Derneği, Üsküdar Atik Valide Cami Koruma Yaşatma ve Güzelleştirme Derneği, Ferşad Vakfı, İftah İlim ve Kültür Derneği, Ensar Vakfı, Kalyon Vakfı, Sefa Eğitim Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı bulunuyor.

En dikkat çeken kiralama ise İcadiye’de Surp Kirkor Lusavoriç Ermeni Kilisesi Vakfı’ndan kiralanan ve Ensar Vakfı’nın kullanımına sunulan taşınmaz. 2019 yılında yapılan 5 yıllık iş birliği protokolüne göre belediye, azınlık vakfından kiraladığı ve Ensar’a verdiği bina için son olarak aylık 159 bin 972 TL kira ödüyordu. Eskiden Ermeni ilkokulu olarak kullanılan bina şu an Ensar Vakfı İcadiye Kız Öğrenci Yurdu.

Belediyeyi yıllık 6 milyon lira zarara uğratan tahsislerin iptaline AKP’liler “STK düşmanlığı yapılıyor” diyerek karşı çıktı. CHP’liler de STK düşmanlığı yapılmadığını, geçen dönem yapılan peşkeşin geri alınarak kamuya ait olunanın kamuya iade edildiğini vurguladı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.