Uyuştucu Baronlarının EvleriFoto: Çin asıllı Meksikalı iş adamı Zhenli Ye Gon'un evi

Varlıklı Meksikalıların yaşadığı evler genelde ev sahiplerinin mahremiyetini koruyup davetsiz misafirleri önleyen kapılar veya duvarlarla çevrili. Ancak hiçbiri, ülkenin uyuşturucu baronlarının evleri kadar korunaklı değildir. Halkın gözünde, "narkotik mimari tarz" olarak tanımlanabilecek bu hayat şekli, aslında aşırılıktan ibaret. Mafya filmiyle realite şovu karışımı bir hayat hayal ediliyor. Ancak gerçek son derece farklı.

The New York Times'ın Meksika muhabiri olarak ülkenin suç ağlarını elinde tutan insanları merak ettim: Nerede yaşıyorlar? Ev yaşamları nasıl? Mexico City'de devlet tarafından el koyulan bazı bilinen uyuşturucu baronlarının evlerini ziyaret etmek için Federal İhale Kurumu yetkilileriyle görüştüm. Gördüklerim, beklentilerimi hem doğruladı hem de yalanladı. Bazı evlerde, çok kazanan ve çok harcayan genç erkeklerin izleri vardı. Ancak diğer yerlerde bir aile hayatı, tehlikeler, can sıkıntısı ve seçkin görünme çabalarının işaretleri görülüyordu.

Birçok Meksika şehrinde, Arap esintilerine sahip kubbeleri bulunan devasa evler var. Meksika'daki suç olaylarını araştıran bazı araştırmacılar, kubbelerin uyuşturucu sektörüne olan ilginin görsel bir sembolü olduğunu söylüyor: Uyuşturucu ticareti, yükselmeyi vaat ediyor. 1970'ler, 1980'ler ve 1990'lar da uyuşturucu baronları, ihtişamlı evleriyle yeni gelenleri etkiliyor, rakipleri de kıskandırıyordu. Ancak zaman içinde uyuşturucu baronları gözlerden uzak bir yaşamı tercih etmeye başladı. En zenginlerinin evleri bile ancak yüksek-orta sınıf olarak tanımlanabilir.

Ev sahipleriyle ilgili en önemli ipucu şu: Sokağa bakan pencerelerin sayısının az olması ve parayla satın alınabilecek en iyi güvenlik sistemleri. Gördüğüm en zengin ev, bir zamanlar Sinolao karteliyle iş birliği yapmakla suçlanan bir ilaç ithalatçısınınkiydi. Evde barok masalar, minimalist deri koltuklar, oryantal halılar ve Picasso'nun "Guernica"sının bir reprodüksiyonu bulunuyordu.

Genç baronlar genelde önceki kuşaklara kıyasla daha lüks bir hayat tarzını benimsiyor. El Paso'daki Texas Üniversitesi'nden Antropolog Howard Campbell, "Kendini beğenmiş ve kibirliler" diyor. Mexico City'de camla kaplı bir havuzu bulunan pembe renkli, üç katlı zevksizlik örneği villanın banyolarının birinde bir çocuğa ait diş fırçaları vardı. Bunlar büyük ihtimalle metamfetamin yapımında kullanılan yasadışı madde ithal etmek suçundan 2007 yılında tutuklanan Çin asıllı Meksikalı iş adamı Zhenli Ye Gon'un oğluna aitti. Yetkililerin evinde çok sayıda silah ve 200 milyon dolar para bulmasına rağmen Gon suçsuz olduğunda ısrar ediyor.

Sosyoloji profesörü Valenzuela, çocukların bu kültürde büyük yeri olduğunu söylüyor. Baronlar aynı zamanda sevdikleri insanların, uğrunda çalıştıkları şeyin tadını çıkarmalarını istiyorlar. Valenzuela, "Onlar canavar değil. Herkesin sahip olduğu toplumsal değerlerin büyük bir bölümünü onlar da benimsiyor" diyor. Olabilir. Ancak Meksika'daki uyuşturucu sektörü, git gide daha acımasız bir hale geldi. İlk başlarda, 1980'lerde, Juarezli bir uyuşturucu baronu tarafından yaptırılan gitar şeklindeki bir havuz ve kızının oyuncak bebekleri için inşa ettirdiği, ev büyüklüğünde bir şato gibi tuhaf aşırılıklara rastlanıyordu. Fakat bu eğlence düşkünlüğü, o zamandan bu yana bitmek bilmeyen bir şiddet kültürüne dönüştü ve son beş yılda 47 bin kişi hayatını yitirdi. Gitar şekilli havuza ve oyuncak bebek evine sahip olan o ev, engelli çocuklara yönelik kâr amacı gütmeyen bir fizik tedavi merkezine dönüştürüldü. Buradaki çocukların çoğu, kurşun yaralarından dolayı tedavi görüyor.

Damien Cave