Van Depremi: 217 Ölü, 1090 YaralıFoto: Cem Özdel (AA)

Van, dün (23 Ekim Pazar) öğle saatlerinde 7,2 şiddetindeki depremle sarsıldı. İçişleri Bakanı'nın açıklamasına göre Van merkezde 100, Erciş merkezde ise 117 kişi yaşamını yitirirken, 1090 kişi yaralandı. Kurtarma çalışmaları aralıksız sürerken, vatandaşlar geceyi kurulan çadırlarda ve sokakta geçirdiler. Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile bir basın toplantısı gerçekleştiren İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, çalışmaların öncelikle yıkılan binaların, o binalardaki insanların tespiti ve kurtarılması, daha sonra da bütün enkazın kontrollü bir şekilde kaldırılması şeklinde ilerlediğini söyledi. Erciş'te yaklaşık 80 çok katlı binanın çöktüğünü ve bu binaların 40'ında hala insanlar bulunduğunu kaydeden Şahin, kurtarma çalışmalarının sürdüğünü ifade etti. Şahin, Erciş merkezde iki ayrı yerde çadır kent kurulduğunu, arama kurtarma, barınma, beslenme ve sağlık hizmetlerinin karşılanması yönünde herhangi bir aksaklık bulunmadığını açıkladı ve "Van merkezde 350 civarında yaralı var; 740 civarında yaralı da Erciş merkezde ve köylerde bulunmakta. Yaralıların tedavileri, Van, Erciş ve çevre illerde devam ediyor" şeklinde konuştu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız

Dün gece Van'daki enerji ihtiyacı konusunda açıklamalarda bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da, 120 Megavat'lık (MW) doğalgaz çevrim santrallerinde elektrik üretimine devam edildiğini, kent merkezinin yüzde 70-80'ine, depremin en çok hasara yol açtığı Erciş'in ise yüzde 20-30'una elektrik verildiğini söyledi. Depremin ardından bir kısım tellerin devrildiği, bir kısım trafo merkezlerinin hasar gördüğünü anlatan Yıldız, güvenlik nedeniyle elektriğin ihtiyatlı bir şekilde verildiğini kaydetti. Bakan Yıldız, yıkılan binalara da elektrik verilemediğini vurguladı. Bölgede kopan tellerin ve bozulan trafoların onarımı için Erzincan depreminden tecrübeli 50 kişilik ekibin bugün itibariyle gönderildiğini kaydeden Yıldız, bu sabaha kadar bölgeye sevk edilecek tecrübeli personel sayısının 100'e ulaşacağını da bildirdi. Yıkılan binalara elektrik verilemeyeceğini, kısmen hasarlı yerlerde jeneratörler vasıtasıyla aydınlatma sağlayacaklarını vurgulayan Yıldız, ''Bizim oradaki TEDAŞ binamız da yıkıldı. Oraya da portatif idare binası göndereceğiz'' dedi.


Foto: Volkan Furuncu (AA)    

Bölgeye ilk aşamada 20 jeneratör
    
Projektörü, aydınlatması olan seyyar 10 jeneratörün Van'a, 5 jeneratörün gönderildiği Erciş'e 5 jeneratörün de yarın ulaştırılacağını belirten Yıldız, Erciş'te acil olarak bir mobil jeneratörü hastaneye yönlendirdiklerini, böylece Erciş hastanesinin elektriğinin de sağlanmış olduğunu ifade etti. Bakan Yıldız, söz konusu jeneratörlerin öncelikle hastane, enkaz merkezleri ve güvenlik birimlerinin ihtiyacını karşılamakta kullanılacağını kaydetti.

Konu Başlıkları Burada Görünecek

    
Zorunlu kesintiler dışında doğalgaz kesintisi yok

Aksa Doğal Gaz Grup Başkanı Yaşar Arslan, Van'da yaşanan deprem esnasında ve sonrasında, bölgede hasarlı binalar ile kazı ve kurtarma çalışmalarının yapıldığı yerlerdeki zorunlu kesintiler dışında doğalgaz kesintisi bulunmadığını bildirdi. Arslan yazılı açıklamasında, Van'da bugün yaşanan ve tüm Türkiye'yi üzüntüye boğan depremin ardından, doğalgaz acil ekiplerinin derhal olay yerine intikal ettiğini, gaz arzının kesilmesi gereken ve acil müdahale yapılacak hasarlı bina ve sokaklarda doğal gaz kesintisi uygulandığını belirtti.
    
Doğalgaz acil müdahale ekiplerinin kurtarma çalışmaları sırasında doğabilecek doğalgaza bağlı olası diğer risklerin sıfıra indirilmesi amacıyla gerekli tüm önlem ve müdahaleleri yerine getirdiğini kaydeden Arslan, şu bilgileri verdi:


Foto: Volkan Furuncu (AA)    

''Deprem esnasında ve sonrasında, bölgede hasarlı binalar ile kazı ve kurtarma çalışmalarının yapıldığı yerlerdeki zorunlu kesintiler dışında doğal gaz kesintisi bulunmamaktadır. Yapılan müdahalelerin sonrasında, şebekede gerekli kontroller yapılarak, alınan önlemlerle doğalgaz arzının kesintisiz sürdürülebilmesi için gerekli çalışmalar devam etmektedir. Depremin hemen ardından su boruları, iletişim hatları ve diğer altyapı unsurlarında meydana gelen hasarlar, yaşanan şokun da etkisiyle basına ve kamuoyuna yanlış aksetmiş; doğalgazdan kaynaklı bir risk ve müdahale zafiyetinin varlığı yönünde bir yanlış algı oluşmuştur. Gerek kamusal sorumluluğumuz, gerekse halkın yaşadığı şokun ardından bilgi eksiği ya da karmaşa yüzünden daha büyük bir panik yaşamasına sebebiyet vermemek amacıyla bu açıklamayı yapma zorunluluğumuz doğmuştur. Doğalgazla ilgili tüm önlem ve müdahaleler tam zamanında ve eksiksiz olarak uygulanmış, gaz arzı kesintiye uğratılmaksızın devam etmektedir''.En büyük depremlerden biri

Van'da meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki deprem, Cumhuriyet tarihi boyunca Anadolu'da meydana gelen en büyük depremlerden biri olarak kayıtlara geçti. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsünün verilerine göre, Cumhuriyet tarihinin en büyük depremlerinden biri 7 Mayıs 1930'da Hakkari'de, İran sınırına yakın bir noktada meydana geldi. 7,2 büyüklüğündeki bu depremde kayıtlara göre 2 bin 514 kişi hayatını kaybetti. Cumhuriyet tarihinin en büyük depremi 27 Aralık 1939'da Erzincan'da meydana geldi. 7,9 büyüklüğündeki bu depremde 32 bin 968 kişi öldü, yaklaşık 100 bin kişi yaralandı. Kışın en şiddetli günlerinde meydana gelen bu felaketin ardından yurt çapında yas ilan edildi. Yardım konvoyları, soğukla da mücadele eden depremzedelere ancak iki gün sonra ulaşabildi.


Foto: Cem Özdel (AA)    

20 Aralık 1942'de Tokat'ın Niksar ve Erbaa ilçelerini etkileyen 7 büyüklüğündeki depremde yaklaşık 3 bin kişi yaşamını yitirdi, 6 bin 300 kişi yaralandı.
26 Kasım 1943'te Samsun'un Ladik ilçesinde meydana gelen 4 bin kişinin hayatını kaybettiği depremin büyüklüğü de 7,2 olarak ölçüldü.
1 Şubat 1944'te Bolu'nun Gerede ilçesinde meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki depremde 3 bin 959 kişi öldü, çok sayıda insan evsiz kaldı.
18 Mart 1953 yılında Çanakkale Yenice'de meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki depremde 265 kişi yaşamını yitirdi.
25 Nisan 1957'de Fethiye açıklarında, aynı yıl Mayıs ayında ise Bolu Abant'ta 7,1 büyüklüğünde depremler oldu. Fethiye'de 67, Abant'ta ise 52 kişi öldü.
19 Ağustos 1966'da Muş Varto'da meydana gelen depremde 2 bin 396 kişi öldü, bin 489 kişi yaralandı. Varto'nun karşılaştığı bu en şiddetli depremin büyüklüğü 6,9 olarak ölçüldü. Bir yıl sonra 22 Temmuz 1967'de Adapazarı Mudurnu'da meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremde de 89 kişi yaşamını yitirdi.

28 Mart 1970'de Kütahya Gediz'de meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki depremde bin 86 kişi öldü, bin 260 kişi yaralandı.
6 Eylül 1975 yılında Diyarbakır Lice'de 2 bin 385 kişinin öldüğü depremin büyüklüğü ise 6,6 olarak ölçüldü.
24 Kasım 1976 Van'ın Muradiye ilçesinde meydana gelen depremin büyüklüğü 7,5 olarak ölçüldü. Bu depremde 3 bin 840 kişi yaşamını yitirdi, birçok kişi yaralandı.
30 Kasım 1983 yılında ise Erzurum ve Kars'ı etkileyen 6,9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Depremde bin 155 kişi öldü, bin 142 kişi yaralandı.
13 Mart 1992'deki Erzincan depremi bu ille birlikte Tunceli'yi de vurdu. 6,8 büyüklüğündeki bu depremde 653 kişi yaşamını yitirdi. Yaralı sayısıysa 3 bin 850 olarak belirlendi.
Dinar'da 1 Ekim 1995'te meydana gelen 6,1 büyüklüğündeki depremde 90, 27 Haziran 1998'de Ceyhan'da meydana gelen 6,2 büyüklüğündeki depremde ise 146 kişi yaşamını yitirdi.
17 Ağustos 1999'da Gölcük'te meydana gelen depremin büyüklüğü 7,8 olarak ölçüldü. Felakette resmi rakamlara göre 17 bin 480 kişi yaşamını yitirdi. Onbinlerce kişinin yaralandığı bu depremde 73 bin 342 ev hasar gördü.
12 Kasım 1999'da deprem bu kez Düzce'yi vurdu. 7,5 büyüklüğündeki bu depremde 763 kişi hayatını kaybetti.
3 Şubat 2002'de Afyon-Sultandağı'nda meydana gelen 6,4 büyüklüğündeki depremde ise 44 kişi yaşamını yitirdi.
1 Mayıs 2003'te Bingöl'de meydana gelen 6,4 büyüklüğündeki depremde de 176 kişi hayatını kaybetti.