Van'da Flamingoların Konaklama Alanı Koruma Altına AlınıyorVan Gölü kıyısında bulunan ve flamingoların göçünde önemli konaklama merkezlerinden biri olan Çelebibağ, doğaseverler ve fotoğraf tutkunlarının yanı sıra Türkiye'nin önemli kuş gözlemcileri ile araştırmacıların ilgisini çekiyor.

Resmi Gazete'de yayımlanan kararla "kesin korunacak hassas alan" edilen Çelebibağ, ilçede doğa turizminin gelişmesine de katkı sunuyor.

Reklam Goruntulenme Bolumu

Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Nuri Mehmetbeyoğlu, her yıl mayısta ilçenin sulak alanlarına gelen flamingoların, kasımın sonuna kadar burada konakladığını söyledi.

Yüzlerce yerli ve yabancı turist, doğasever ve gözlemcinin ilçeye gelerek flamingoları görüntülemeye çalıştığını anlatan Mehmetbeyoğlu, şöyle konuştu: "Bu alanın kesin korunacak hassas alan ilan edilmesi halkımızı memnun etti. Kaymakamlık ve belediye olarak bu alanı koruyarak turizme kazandırmayı amaçlıyoruz. Bu kapsamda 'Flamingo Göçü İzleme ve Ziyaretçi Merkezi' projemizin çalışmaları devam ediyor. Bu yıl tamamlayıp halkımızın hizmetine sunacağız."