XONE Seramik Tasarım Yarışması 2015Yarışmanın Amaçları:

a. Seramik ihracatında rekabet sağlayıcı çözümler üretmek ve yurtdışında Türk seramik sektörünün rekabet gücünü artırmak,
b. Sektörün imkân ve sıkıntılarını avantaj haline dönüştürecek çözümler üretmek,
c. Sektörün yurt dışında Türk seramik imajını yükseltmek ve sektörün gelişimine katkıda bulunmak,
d. Nihai tüketici ve profesyonel kullanıcı isteklerine cevap vermek,
e. Bitmiş ürün ihraç etmenin yanı sıra rekabette de tasarımda da öne geçerek dünya seramik sektöründe söz sahibi olacak tasarımlar yaratmak,
f. Tasarımın sektör için önemini vurgulamak, tasarım fikrini teşvik etmek ve tasarımın uygulanabilir olmasını sağlamak.
g. Endüstriyel tasarım ile seramik ürün grubuna kazandırılacak ilave katma değerlerin yaygınlaştırılmasıyla bunun rekabette kazandıracağı avantajlar konusunda bir bilinç yaratmak,
h. İhracat potansiyeline sahip ürün tasarımlarının ortaya çıkarılmasında aracı olmak,
i. Türkiye’de üretici firmalar ile sektöre ilgi duyan genç dinamik tasarımcı adaylarını sektör bünyesinde üreticiler ile buluşturmak,
j. Geleceğin seramik pazarında söz sahibi olabilecek ürünlerin geliştirilmesine öncü olmak,
k. İnovatif, Ar-Ge projeleri ve teknolojik detaylarla güçlendirilmiş, rasyonel, özgün, estetik, işlevsel, kalite koşullarına uyumlu, üretilebilir, uygulanabilir, kullanıcı güvenliğini sağlayan, çevre dostu, insan ve çevre sağlığı koşullarına uyumlu, kullanım-taşıma-nakliye-depolama-sökme ve takma kolaylığı sağlayan, üretim ve kullanım esnasında malzeme ve enerjinin etkin bir şekilde kullanılmasını sağlayan seramik karo ve vitrifiye tasarımlarını sektöre kazandırmak.

Yarışmanın Konusu:

XONE Seramik Tasarım Yarışması, "Seramik Kaplama Malzemeleri" ve  "Seramik Sağlık Gereçleri" olmak üzere iki farklı ürün grubunda düzenlenmektedir.
a. Seramik Kaplama Malzemeleri: Seramik kaplama malzemesi, düşey veya eğik yüzeylere harç vb. yapıştırıcı malzeme ile tespit edilen bitirici bir malzemedir. Niteliği kullanılacağı yere göre değişir. Seramik malzeme ile kaplanacak duvar, döşeme vb. yüzeylerin, malzemeleri taşıyacak, düz ve sağlam yüzeylere sahip olması gerekir. Elastik ve hareketli yüzeyler düz kaplama malzemesinin kaplanması için uygun yüzeyler değildirler. Bu nedenle kaplanacak yüzeylerin  beton, taş, tuğla, harç vb. gibi kargir malzeme niteliğinde olması gerekir. Çoğunlukla döşeme kaplama ve duvar kaplama olarak iki türde kullanılır.
b. Seramik Sağlık Gereçleri: Seramikten yapılmış ve genellikle banyo ve tuvaletlerde kullanılan lavabo,lavabo ayağı, klozet, rezervuar, bide, pisuvar, helataşı, eviye, küvet, duş teknesi ürünleridir. Her iki ürün grubunun da çağdaş çizginin gereklerine uygun, estetik, hijyenik, insan sağlığına uygun, enerji tasarrufu sağlayan, ihraç edilebilir ve sektöre katma değer sağlayacak birim veya sistemler olması gerekmektedir. Tasarımı yapılan ürünler için sunulacak projelerde malzeme olarak seramik malzemeler, gerekli görülen tüm aksesuarlar ve diğer teknolojik malzemeler kullanılabilecektir.

Yarışmaya Katılım:

Lisans ve Lisansüstü Öğrenci Kategorisi
a. Türkiye Cumhuriyeti veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olan ve yurtiçi veya yurtdışındaki üniversitelerin Mimarlık, Tasarım, Güzel Sanatlar ve Mimarlık - Mühendislik Fakülteleri bünyesindeki bölümlerde okuyan lisans ve yükseklisans öğrencilerinin katılımına açıktır.
b. Yarışmaya ekip olarak katılmak mümkündür. Grup katılımında, ekip temsilcisi olarak bir temsilcinin belirlenmesi gereklidir.
c. Yarışmaya katılan her proje için “özgünlük” şartı aranmaktadır. Aksi bir durumun tespiti ve bu tespitin jüri üyelerinin çoğunluğu tarafından onaylanması halinde, söz konusu proje ve bu proje ile yarışmaya başvuran yarışmacı/yarışmacıların varsa diğer başvuruları yarışma kapsamından çıkarılacak ve ödülleri geri alınacaktır.

Aşamalar:

XONE Seramik Tasarım Yarışması iki aşamadan oluşmaktadır.
a. Birinci Aşama: Bu aşamada, A2 boyutunda hazırlanmış format içinde, ölçekli ve beyaz zemin üzerinde çalışılmış, bir tasarım önerisi istenilmektedir. Yarışmacıların tasarımlarını birinci aşamada 3 boyutlu, açıklamalı ve renk alternatifleri ile paylaşmaları önerilerini daha anlaşılır kılacaktır.
b. İkinci Aşama: Birinci Aşamada her kategoriden jüri üyelerince uygun görülen projeler, ikinci aşamaya katılmak üzere seçilecektir. İkinci aşamada yarışmacılara yarışma takvimine uygun bir şekilde yeterli süre verilerek, tasarımlarını değerlendirmeleri doğrultusunda daha da geliştirme şansı verilecektir. İkinci aşamaya kalanlara ilişkin detaylı duyuru resmi web sitesinden yapılacaktır. İkinci aşamada tasarımlar jüri üyelerince tekrar değerlendirilecek ve ödül almaya hak kazanan tüm projeler belirlenecektir.

Yarışma Takvimi:

Şartname İlan Tarihi: Kasım 2015
Birinci Aşama İçin Proje Teslim Tarihi: 25 Mart 2016 (Gece 24:00’a kadar)
Seçici Kurul Toplantısı (1. Aşama): 01 Nisan 2016
İkinci Aşama İçin Proje Teslim Tarihi: 06 Mayıs 2016 (Gece 24:00’a kadar)
Seçici Kurul Toplantısı (2. Aşama): 13 Mayıs 2016
Ödül Töreni Tarihi: 03 Haziran 2016

Jüri Üyeleri:

Seramik Kaplama Malzemeleri Kategorisi
Defne KOZ, Tasarımcı
Dr. Ece Ceylan BABA, Seranit Grup Başkan Yardımcısı, Bahçeşehir Üniversitesi Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi
Erdem AKAN, Eczacıbaşı Grubu Tasarım Direktörü
Levent ERDEN, Next Academy Başkanı
Tapani HYVONEN, Tasarımcı
Ahmet T. YAMANER (Yedek Jüri Üyesi), Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu Başkan Yardımcısı (Karo), Çimento Cam Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği Üyesi, Seramik Tanıtım Grubu Başkan Yardımcısı
Zeliha ÖZAY (Yedek Jüri Üyesi), Kale Seramik Ürün ve Tasarım Direktörü

Seramik Sağlık Gereçleri Kategorisi
Arni AROMAA, Pentagon Tasarım Kurucu Ortağı
Can YALMAN, Can Yalman Design Kurucusu
E. Sertaç ERSAYIN, Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (ETMK) Başkanı
Olaf BARSKI Barski Design Kurucusu
Ömer Faruk YAKUPOĞLU, YATASARIM Kurucusu
Bahadır KAYAN (Yedek Juri Üyesi), Bodur Proje Geliştirme Gayrimenkul İnşaat San. A.Ş. Genel Müdürü, Çimento Cam Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği ve Seramik Tanıtım Grubu Başkanı
Tolga BERKAY (Yedek Juri Üyesi), BİEN Seramik Tasarım Müdürü

Ödüller:

Seramik Kaplama Malzemeleri Öğrenci Kategorisi
Gold XONE Ödülü: 20.000 TL
Silver XONE Ödülü: 15.000 TL
Bronze XONE Ödülü: 10.000 TL
İkinci aşamaya geçenler için Teşvik Ödülü: Revit ve 3D Architecture Eğitimi (Sadece İstanbul için geçerlidir. Diğer şehirlerden katılım durumunda konaklama seyahat masrafları karşılanamamaktadır.)

Seramik Sağlık Gereçleri Öğrenci Kategorisi
Gold XONE Ödülü: 20.000 TL
Silver XONE Ödülü: 15.000 TL
Bronze XONE Ödülü: 10.000 TL
İkinci aşamaya geçenler için Teşvik Ödülü: Revit ve 3D Architecture Eğitimi (Sadece İstanbul için geçerlidir. Diğer şehirlerden katılım durumunda konaklama seyahat masrafları karşılanamamaktadır.)

Ekip katılımlarında kazanılan ödül; ekip tarafından belirlenecek olan ekip liderine teslim edilecektir.

Ayrıntılı bilgi ve başvuru için tıklayınız.