Yakalama Kararı Varken Arsa Sattı

(Fotoğraf: AA)

Deprem felaketinde Kahramanmaraş’ın Onikişubat ilçesindeki Palmiye Sitesi de yerle bir oldu. Altı bloklu sitenin üç bloku yıkıldı, yaklaşık 150 yurttaş yaşamını yitirdi. Sitenin müteahhidi Ali Babaoğlu için depremden 6 gün sonra, 12 Şubat 2023’te tutuklama ve yurtdışına çıkış yasağı kararı verildi. Ancak bir yıldan fazla süre geçmesine rağmen “yakalanmayan” firari Babaoğlu’nun mal varlığını satmaya başladığı ortaya çıktı.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre; Palmiye Sitesi’nde hayatını kaybedenlerin yakınları, Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı’na defalarca dilekçe verdi. Yurttaşlar, Babaoğlu’nun tüm mallarına ve banka hesaplarına tedbir konulması talep ederek, “Babaoğlu’nun taşınmazlarını tapuda vekaletname aracılığı ile devretme işlemi yapmaya çalıştığının bilgisini aldık.” dedi.

Reklam Goruntulenme Bolumu

Ancak savcılık yurttaşlar tedbir talebini kabul etmedi. Babaoğlu, Palmiye Sitesi’nin bulunduğu arazideki payını, 9 günlük bayramı tatilinden hemen önce, 5 Nisan Cuma günü sattı. Firari durumda olan Babaoğlu’nun yıkılan Palmiye Sitesi’ndeki arsa payının satış işlemini nasıl yaptığı ise bilinmiyor.

Katillere göz yumuluyor
Palmiye Sitesi’nde annesi, babası ve kardeşini kaybeden İrem Türkmener Karslı, yaptığı açıklamada, “İddianamenin hazırlanması ile duruşma tarihinin gecikmesinden dolayı sorumlular cesaretlendi. Bu katillere göz yumuluyor. Tek sorumlu müteahhit değil. Diğer sorumlular da tutuklanmıyor. En az iki kişi hâlâ kayıp. Bilirkişi raporu için 9 ay bekledik. Şimdi de 5 aydır iddianamenin hazırlanmasını bekliyoruz. Adalet işlemiyor. Bizim sitemizde belediye asli kusurlu bulundu ama soruşturma izni verilmedi. Depremden beri adaletsizliğe maruz kalıyoruz, yasımızı tutamadık. Mücadelemiz hiç bitmeyecek. Adalet sağlanana kadar pes etmeyeceğiz, susmayacağız ve mücadele etmeye devam edeceğiz.” dedi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.