Yargıdan Murat Kurum'u Soruşturmaya Gerek Yok Kararı

(Fotoğraf: AA)

6 Şubat depremlerinde en az 53 bin 537 yurttaş yaşamını yitirdi. Halkçı Hukukçular, dönemin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, dönemin Malatya Valisi Hulusi Şahin ile AKP’li Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan hakkında suç duyurusunda bulundu.

Cumhuriyet’ten Mehmet Oflaz’ın haberine göre; Malatya Cumhuriyet Savcısı, dilekçede yer alan isimler hakkında “soruşturma yapılmasına yer olmadığına” karar verdi.

Reklam Goruntulenme Bolumu

Kararda, “Deprem Suçları Soruşturma Bürosu tarafından deprem nedeniyle meydana gelen tüm ölüm ve yaralanmalara ilişkin ayrıntılı soruşturma işlemlerinin devam ettiği, öte yandan şikâyet hakları bulunan maktul yakınları ile yaralıların şikâyetlerinin cumhuriyet başsavcılığımızca ayrıntılı olarak alındığı, yine ilgili ihbar dilekçesinin soruşturmaya kaydedilmesi halinde benzer mahiyette aynı olaya ilişkin birden fazla mükerrer soruşturma olacağı, usul ekonomisi bakımından ihbar eden tarafından gönderilen dilekçenin ihbara kaydedildiği, konusu ve tarafları aynı olan ihbarla ilgili yeniden bir soruşturma yapılamayacağı anlaşılmıştır.” ifadelerine yer verildi.

‘Savcı manipülasyon yapmaktadır’
Halkçı Hukukçular’dan avukat Tacettin Çolak, “Bize göre savcının bizim suç duyurusu dilekçemizi ‘ihbar dilekçesi’ diye niteleyerek soruşturma numarası dahi vermemesi basit bir hata değildir. Yine suç duyurumuzun ‘konusu ve tarafları aynı’ diye değerlendirilmesi de dilekçemizin okunmadığını göstermektedir. Savcı başta Kurum, vali ve diğer üst düzey yöneticileri kurtarma amacıyla manipülasyon yapmaktadır.” dedi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.