Yavaş Şehir'in Kurucusu Seferihisar'a Konuk OlduSeferihisar'da düzenlenen Mandalina Şenliği'nin onur konuğu Cittaslow (Sakin Şehir) kurucusu İtalyan Poulo Saturnini oldu. Geniş katılımla gerçekleşen 2. Seferihisar Mandalina Şenliği, Belediye Kültür Sarayı'nda düzenlenen panellerle tamamlandı. Festivalin son gününde moderatörlüğünü Dünya Gazetesi Yazarı Ali Ekber Yıldırım'ın yaptığı "Mandalina Yetiştiriciliği ve Mandalinanın Satış ve Pazarlanması" konulu panele, Ege Yaş Meyve ve Sebze İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Zafer Can, Seferihisar İlçe Tarım Müdürü Ali Özdemir ve İzmir Köy Kop. Başkanı Muhittin Akbulut konuşmacı olarak katıldı.

Turisti karşılamak

"Hangi Turizm, Hangi Turist" konulu panele katılan Mandalina Şenliği'nin onur konuğu olan Saturnini, Cittaslow'un gerçek felsefesinin karşılama olduğunu anlattı. Saturnini, "Karşılama derken bilinen karşılama değil. Turistin sizden ne beklediğidir. Esnafın bu felsefeye dahil olması, güler yüzle karşılamaktır. Amaç gelen turiste olduğu yerde kendini iyi hissettirmektir. Seferihisar'ı bu anlamda çok iyi işler yaptığını gördüm ve tüm kalbimle başarılar diliyorum" dedi.

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer de, "Seferihisar olarak kesinlikle yanlışlara düşmeyeceğiz. Rekabet sürekli fiyat düşürmeye neden oluyor. Biz kalitemizi artıracağız. Seferihisar turizm anlamında Türkiye için yeni bir umuttur. Buyrun gelin. Ben bu kentin başkanı olarak gelecek yatırımcılara elimden geleni yapmaya hazırım" diye konuştu.