YEM Yayın'ın "Osmanlı Anıt Mimarisinde Klasik Yapı Detayları" kitabına OICC'den Birincilik ÖdülüMimarlık, şehircilik, peyzaj tasarımı, endüstri tasarımı, sanat konu başlıklarında kitaplar yayımlayan YEM Yayın tarafından hazırlanan, Fatin Uluengin, Bülent Uluengin ve Mehmet Bengü Uluengin tarafından yazılmış olan “Osmanlı Anıt Mimarisinde Klasik Yapı Detayları” adlı kitap, İslam Başkentleri ve Şehirleri Birliği’nin (Organization of Islamic Capitals and Cities - OICC) her üç yılda bir düzenlediği yarışmanın 8. döneminde “Mimari Kitaplar” kategorisinde birincilik ödülünü kazandı.

Özellikle, yazarlardan Fatin Uluengin’in 60 yılı aşan meslek yaşamının birikiminden, Vakıflar Genel Müdürlüğü bünyesinde yaptığı çalışmalardan ve hemen hemen bütün Türkiye’yi dolaşarak derlediği verilerden oluşan değerli bir arşivi gün ışığına çıkaran “Osmanlı Anıt Mimarisinde Klasik Yapı Detayları” kitabı, Osmanlı klasik yapılarındaki detayları, yapı ve süsleme özellikleriyle tanıtan bir kaynak kitap niteliği taşıyor. 300 fotoğraf ve çizimi içeren kitapta bu detaylar “Alemler”, “Babalar”, “Çörtenler”, “Geçiş Elemanları”, “Kapılar”, “Kemerler”, “Kubbeler”, “Lokma Parmaklıklar”, “Mihrablar”, “Minareler”, “Minberler”, “Nişler”, “Ocaklar”, “Pencereler”, “Silmeler”, “Stalaktitler”, “Süsleme Elemanları”, “Sütunlar”, “Şebekeler”, “Vaaz Kürsüleri” başlıkları altında sunuluyor.

Yazarlar 18-20 Mayıs 2010 tarihleri arasında Katar’ın başkenti Doha’da gerçekleştirilen OICC’nin 12. Genel Konferansı’nda düzenlenen törende ödüllerini aldılar.

İslam Başkentleri ve Şehirleri Organizasyonu

İslam Başkentleri ve Şehirleri Organizasyonu 1980’de kurulmuştur. Üyeleri, bütün dünyadaki İslam ülkeleri başkentleridir. Genel Merkezi Suudi Arabistan’ın Cidde kentindedir. Organizasyonun Asya, Avrupa, Afrika ve Güney Amerika’da bulunan 54 ülkeden 141 aktif üyesi bulunmaktadır. OICC her üç yılda bir “Yazı, Dokümantasyon, Çeviri Ödülleri”, “Belediye Projeleri ve Hizmetleri Ödülü” ile “Bilimsel Araştırma Ödülü” vermektedir. Ödüller OICC Genel Konferansı’nın açılış oturumunda kazananlara takdim edilmektedir.

Yazarlar Hakkında

Kitabın yazarlarından Y. Mimar Fatin Uluengin , bugün 90 yaşında olup, yaşının elverdiği olanaklar dahilinde çalışmalarını sürdürmekte ve 67 yıldır uğraşmakta olduğu “Mukarnaslar-Stalaktitler” konusunda çalışmalarını sürdürmektedir.

Prof. Dr. Y. Mimar Bülent Uluengin, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden 2007 yılında emekli olduktan sonra halen Bahçeşehir Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde görev yapmakta ve Mimarlık Bölüm Başkanlığı görevini yürütmektedir.

Yard. Doç. Dr. Y. Mimar Mehmet Bengü Uluengin halen Bahçeşehir Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde çalışmaktadır.

Türkçe/İngilizce olarak basılan ve ilk kez 2001 yılında yayımlanan kitabın üçüncü baskısı YEM Yayın tarafından Mayıs 2010’da gerçekleştirildi.

“Osmanlı Anıt Mimarisinde Klasik Yapı Detayları” ve YEM Yayın’a ait tüm kitapları, seçkin kitabevlerinden, YEM Kitabevi’nin Beşiktaş ve Fulya’daki mağazalarından ve YEM Kitabevi’nin internet adresinden satın alınabilir.