Yeni 'Süveyş Kanalı'nın İlk İhalesi Mısır-Bahreyn KonsorsiyumununSüveyş Kanalı İdaresi Yönetim Kurulu Başkanı Muhab Memiş, İsmailiyye'de düzenlediği basın toplantısında Bahreyn'in Dar Grup (El-Şair ve ortakları) ile Mısırlı iştiraki Dar al-Hendeseh'nin teknik şartlarda rakiplerini geride bırakarak, ihaleyi kazandığını belirtti. Memiş, söz konusu ihalenin değerinin 1,773 milyar dolar olduğunu kaydetti. İhaleyi kazanan konsorsiyumun 'genel planlama projesi'ni 6 ay içinde teslim etmesinin beklendiğini belirten Memiş, proje tesliminin ardından 2 ay süresince kamuoyuna sunulacağını; sonra da altyapı çalışmalarının başlayacağı bilgisini verdi.

Süveyş Kanlı Projesi

Proje kapsamında, Süveyş Kanalı’nın Kızıldeniz ve Akdeniz tarafındaki bölümlerinin genişletilmesinin yanısıra orta kesimlerde 35 kilometrelik mesafe için de paralel bir kanal açılması planlanıyor. Genişletme çalışmasının ardından, daha önce bazı noktalarda geçiş için bekleyen gemiler, çift yönlü gidiş-geliş imkanına sahip olacak.

Toplam 4 milyar dolarlık proje çerçevesinde 6 yeni tünel yapılırken, bunlardan birinden demiryolu geçişi sağlanacak.

Bu projeyle Süveyş Kanalı'ndan geçecek olan gemi sayısının artacağı belirtilirken, 2023 yılında Mısır'ın kanaldan elde ettiği gelirin yüzde 200'den fazla artacağı ifade ediliyor.