Yeşildere ve Meles Viyadükle Aşılacakİzmir Büyükşehir Belediyesi, Buca trafiğini rahatlatacak 7,5 kilometrelik ekspres yolun 'viyadüklü geçişi' içeren ilk bölümünde proje çalışmalarını tamamlayıp yapım ihalesi hazırlıklarına girişti. Yeşildere Caddesi’ni köprülü kavşak ile aşarak Buca üzerinden Otogar’a bağlantı sağlayacak 7.5 kilometrelik 'ekspres' güzergahın Onat Caddesi’ne kadar olan 1350 metrelik bölümü için uygulama projeleri tamamlandı. Yapım ihalesi hazırlıklarının da tamamlanmak üzere olduğu bu  projenin kente kazandırılması için şimdiye kadar toplam 13 milyon 390 bin 626 TL kamulaştırma bedeli ödendi.

Halk arasında viyadük yüksekliği nedeniyle 'uçan yol' olarak adlandırılan projeye göre, Yeşildere Caddesi ile paralelindeki Meles Çayı ve raylı sistem, Menderes Caddesi’nden Onat Caddesi’ne kadar köprülü kavşak ile aşılarak kesintisiz ulaşım sağlanacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi, köprülü kavşak ve söz konusu güzergahın düzenlenerek yapılması için uygulama projelerini tamamladı. Yapım ihalesi hazırlıkları ise son aşamaya getirildi. Otogar’a kadar uzanacak diğer bölümler ise etaplar halinde ele alınarak çalışmalar sürdürülüyor. Yeşildere Caddesi üzerinden Onat Caddesi’ne kadar oluşturulacak köprülü kavşak ile hem Buca’ya giriş yapılıp üst bölgelerine gidilebilecek hem de Buca’dan Yeşildere Caddesi yoluyla Konak, Karabağlar ve Gaziemir istikametine ulaşılabilecek.

Kamulaştırma için 13.4 milyon TL

Açtığı yeni imar yolları ile kentte trafik yoğunluğu yaşanılan bölgeleri rahatlamayı hedefleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu proje için de kamulaştırma çalışmaları gerçekleştiriyor. Yeşildere Caddesi, Meles Deresi ve raylı sistemin katlı kavşak ile aşıldığı 7.5 kilometrelik güzergahın 433/7 Sokak’tan Onat Caddesi’ne kadar olan bölümünde yapılan kamulaştırmalarda bugüne kadar toplam 13 milyon 390 bin 626 TL ödendi. Kamulaştırma çalışmaları sürüyor.

Yeni yol İzmirliler’e ne kazandıracak?

Kent merkezi ile Bornova ve Karşıyaka yönünden Yeşildere Caddesi’ni kullanarak Buca’ya gitmek isteyenler, Mehmet Akif Caddesi’ndeki trafik yoğunluğuna girmeden “kestirmeden” Menderes Caddesi-Şirinyer-Gürçeşme-Ufuk ve İşçievleri üzerinden Evka-1 ve İZKENT’e ulaşabilecek.
Yine Buca’dan Bornova ve Karşıyaka ile kent merkezine ulaşmak isteyen vatandaşlar,  açılacak yeni güzergah üzerinden Yeşildere Caddesi’ne çıkarak istedikleri istikamete gidebilecek.
Bu güzergah üzerinde bulunan Çamlık-Mehtap ve İsmet Paşa mahallelerine de ulaşım kolaylaşmış olacak.
Buca’ya giriş- çıkışı sağlayan Mehmet Akif ve Menderes caddelerindeki trafik yükü hafifleyecek.
Buca, Çamlıkule bağlantı yolundan sonra ikinci bir alternatif güzergah kazanmış olacak.
Buca-Şirinyer üzerinden Karabağlar ve Gaziemir istikametine gitmek isteyenler, Mehmet Akif Caddesi’ni kullanmak zorunda kalmadan, yeni yol üzerinden Yeşildere Caddesi’ne çıkarak istedikleri yere gidebilecekler. 
7.5 kilometrelik güzergah tamamlandığında hem Buca’dan hem de Gürçeşme, Eşrefpaşa, Yeşilyurt, Bozyaka, Eskiizmir, Karabağlar, Yeşildere gibi semtlerden Otogar’a ulaşım kolaylaşmış olacak.