Yıl Sonuna Kadar Kültür Merkeziİki yıl süren restorasyonun ardından, Yenikapı Mevlevihanesi kapılarını açtı. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinlitleri kapsamında yıl sonuna kadar çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapacak.

Yenikapı Mevlevihanesi’nin restorasyonu, 1996’da kurulan Uluslararası Mevlana Vakfı’nın desteği ile Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yaptırıldı. Çalışmalar iki yıl sürdü, mevlevihane geçen mayıs ayında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldı. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında, 5 Haziran’dan beri konser, konferans ve Sema ayinlerine ev sahipliği yapıyor.

Kuruluş amacına uygun

Vakfın Başkanvekili, Mevlana’nın 22. kuşaktan torunu Esin Çelebi Bayru, mevlevihanenin uzun yıllar sonra yeniden kültür ve sanata hizmet ediyor olmasından ve gördükleri ilgiden memnun: “Mevlevihaneler, tarih boyunca Hz. Mevlana’nın düşüncelerinin öğretildiği yerler olmakla birlikte sanat eğitimi de verilen okullar olmuştur. Yenikapı Mevlevihanesi de özellikle müzikle ilgili önemli bir merkez olmuş, büyük müzisyenler yetiştirmiştir. Şimdi yeniden kuruluş amacına uygun şekilde hizmet vermesinden memnunuz”.

Yenikapı Mevlevihanesi şu anda, Uluslararası Mevlana Vakfı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ortaklaşa hazırladığı “Mevlevi Kültürü’nün Anlatımı ve Sema Töreni” projesinin bir parçası olarak kullanılıyor. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın desteğiyle, 31 Aralık 2010’a kadar sürecek etkinliklerde her pazar Sema ayini, her ayın ilk cumartesi günü konferans, üçüncü cumartesi günü ise konser yapılıyor. Etkinliklere giriş ücreti tam 10, öğrenci 5 TL. Elde edilen gelir Uluslararası Mevlana Vakfı’na aktarılıyor. Etkinliklerle ilgili daha fazla bilgi için www.mevlanafoundation.org ziyaret edilebilir.

Yaşayan müzeye dönüştürülsün

Mevlevihanenin 31 Aralık 2010’dan sonra nasıl kullanılacağı henüz belli değil. Başbakan Tayyip Erdoğan, yeni kurulacak bir vakıf üniversitesi çatısı altında, Medeniyetler İttifakı Projesi Merkezi olarak kullanılabileceğini belirtmişti. Ancak Esin Çelebi Bayru, Uluslararası Mevlana Vakfı olarak teklif ettikleri başka bir projenin hayata geçirilmesini diliyor: “Yaşayan müzeye dönüştürülmesini istiyoruz. Eskiden mevlevihanelerde okuma-yazma öğretilir, Osmanlıca dersleri ve Kuran-ı Kerim okuyacak kadar Arapça ile Mesnevi okuyabilecek kadar Farsça öğretilirdi. Minyatür, hat sanatları öğretilirdi. Bütün bunlar, bizim kültürümüzün bir parçası. Yenikapı Mevlevihanesi’nin de kültürümüzün bir parçası olarak yeniden okul olarak açılması en büyük dileğimiz.”