Yılanlı Dağı’ndaki Mermer Ocağını Mahkeme DurdurduSivas’ın Kangal ilçesinde Aleviler için kutsal kabul edilen Yılanlı Dağı, mermer ocağı tehdidi altında. Çevre sakinleri dağın bulunduğu bölgeye yapılmak istenen blok mermer ocağına karşı dava açtı. Mahkeme projeye verilen “Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Olumlu” kararını iptal etti.

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 3 Temmuz 2019 tarihinde Yılanlın Dağı’nın bulunduğu bölgeye “blok mermer ocağı projesi” için “ÇED Olumlu” kararı verdi. Bölge sakinleri kararın iptali istemiyle dava açtı. Proje sahasına çok yakın bir konumda yaşadıklarına dikkat çeken bölge sakinleri, projenin hayata geçmesi halinde sağlıklı bir çevrede yaşam haklarının etkileneceğinin altını çizdi. Bölge sakinleri, yaşamlarını hayvancılık, tarım ve arıcılık ile sağladıklarını anlatarak projenin hayata geçmesi durumunda bölgede bulunan su kaynaklarının yok olacağını ve artık mesleklerini icra edemeyeceklerini ifade etti.

Reklam Goruntulenme Bolumu

“Dağın yarısı kadar”
Dava dosyasına giren bilirkişi raporunda, projenin, “bölgenin doğal yapısı, fauna elemanları, ekosistem ve bölge insanı üzerinde telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabileceği” belirtildi.

Mahkeme ise “projenin önemli çevresel etkilerinin olduğu, bilirkişi raporunda belirtilen hususlar da dikkate alınarak ÇED sürecinin yeniden işletilmesi gerektiği” sonuç ve kanaatine vararak bakanlığın kararını iptal etti.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.