Yıldırım Camii'nin 1855'te Yıkılan Minaresi Yeniden İnşa EdiliyorBursa'da Yıldırım Camii'nin 1855 depreminde ve 1949 yılındaki doğal afetlerde yıkılan iki minaresi orijinaline uygun olarak yeniden ayağa kalkıyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin 7 merkez ilçede sürdürdüğü 253 tarihi ve kültürel mirası ayağa kaldırma projesi arasında yer alan Yıldırım Camii'nin orijinal minarelerinin yeniden yapılması için çalışmalar başladı. Yıldırım Külliyesi bahçesindeki caminin önünde düzenlenen ilk harç koyma törenine Devlet Bakanı Faruk Çelik, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İl Müftüsü Mahmut Gündüz, Vakıflar Bölge Müdürü Mürsel Sarı, Büyükşehir Belediyesi bürokratları ve vatandaşlar katıldı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe törende yaptığı konuşmada, Osmanlı'ya 130 yıl başkentlik yapması ve ilk 6 padişaha ev sahipliği ile 'tarih başkenti' olan Bursa'nın bu özelliğini ön plana çıkarmak amacıyla bu dönem 253 tarihî ve kültürel miras projesinin restorasyonunun startını verdiklerini söyledi. Özellikle Kültür ve Turizm Bakanlığı kontrolünde olan sultan külliyelerini Büyükşehir Belediyesi'nin himayesine almak için yoğun çaba harcadıklarını hatırlatan Başkan Altepe, "Devlet Bakanımız Faruk Çelik'in de destekleriyle sonunda sultan külliyeleri, bakım, onarım ve güvenlik gibi tüm hizmetleriyle bizim himayemize geçti. Onayı alır almaz ilk çalışmamızı burada başlatıyoruz. 1855 depreminde yıkılan ve bir daha yapılamayan minare ile 1949 yılında yıkılan diğer minareyi kısa zamanda orijinaline uygun olarak yeniden ayağa kaldırmak için çalışmalarımızı başlatıyoruz." dedi.

Törene katılan Devlet Bakanı Faruk Çelik ise önceki gün Başbakan Erdoğan ile birlikte Kosova'da bir cami açılışını gerçekleştirdiklerini belirterek şunları söyledi:

"Priştine'deki Fatih Sultan Mehmet Camii'nin açılışını yaptık. Yine Prizren'deki ecdat yadigarımız Sinan Paşa Camii'nin restorasyonundaki çalışmaları inceledik. Balkanlarda, Ortadoğu'da ve Afrika'da ecdadımızın tüm eserlerini ayağa kaldırmak için yoğun bir çaba içindeyiz. Bu çalışmaları sürdürürken, ecdadımıza başkentlik eden Bursa'mızı da ihmal etmiyoruz. Başta Büyükşehir Belediye Başkanımızın gayretli çalışması ile tüm ecdat yadigarı eserler bir bir ayağa kalkıyor."

Törende söz alan İl Müftüsü Mahmut Gündüz de tarihi eserleri ayağa kaldıran başta Başkan Altepe olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti. Konuşmaların ardından restore edilecek minareye ilk harç protokol üyeleri tarafından kondu. Yıldırım Külliyesi, şehrin en doğusuna bir anlamda ipekyolunu gözetler şekilde hakim bir tepe üzerine Sultan Yıldırım Beyazıd tarafından miladi 1390-1395 yıllarında inşa ettirildi. Ters 'T' planlı (Tabhâneli-Zâviyeli) câmiler arasında yer alıyor. Kuzey-güney doğrultusunda art arda iki büyük kubbe, doğu-batı yönünde küçük kubbeli yan eyvanlar ve bu eyvanların iki tarafında da aynalı tonoz örtülü birer oda bulunuyor. Minarelerin yeniden inşa çalışmalarının 6 ay içinde bitirilmesi bekleniyor.