Yükseklerden Gelen İnşaat VerimliliğiAxiom Canopy - Ystalyfera School ©Philip Durrant

İnşaat sektörü kritik bir noktada. Dünya çapındaki insan sayısı büyük bir hızla artıyor. Öngörülen sayı şaşırtıcı büyüklükte. 2050 yılında dünyada dokuz milyar insanın olacağı ve üç kişiden ikisinin şehirlerde yaşayacakları öngörülmektedir. Şehirlerimizi tasarlayıp inşa etmekle görevli olanlar için, bu hızlanmış büyümenin zorlukları da hızla artmaktadır. Beceri yetersizliği ve gereksizce karmaşıklaştırılmış tedarik zincirinden, BİM’i benimseme korkusuna kadar zorluklarla mücadele etmek hiç bu kadar önemli olmamıştı.

Yarının artan bina talebine karşı bugün ne yapılabilir? Basitçe söylemek gerekirse, daha yüksek inşaat verimliliği için bir güç sağlamak gerekmektedir. Bu sorunu yok edebilmek için, basitliği ve yeterliliği arttıracak bütün fırsatlar değerlendirilecektir. Bina inşaatlarının bariz odak noktasının hızı ve verimliliği artırmak olması amacıyla iç mekanlar, göz ardı edilmemelidir.

Devam etmek istediğiniz şekilde başlayın
Bir binanın mimari dış cephesi, çekiciliğini oluştururken, iç alanlar, konfor ve kullanılabilirliği oluşturmaktadır. Işık ve akustiğin iyileştirilmesiyle beraber asma tavanlar, bu sebeple iç alanların kritik bir ögesidir. Bununla birlikte asma tavanlar, mimarların ve uygulamacıların gelişmiş metodolojilerden yararlandıkları ve uyguladıkları ögelerdir.

Asma tavan üreticilerini tasarım ve spesifikasyonun başlangıcında dahil etmek oldukça önemlidir. Bu şekilde tüm taraflardan gelen sorunların açıkça belirtildiği, mevcut uzlaşmaların sağlandığı ve daha iyi bir iş birliğine dayalı ve şeffaf bir ortam oluşturulur. Sonuç olarak, kilit sorunların daha erken ortaya çıkması, çalışma süresi kısaltılması ve daha az geriye dönüşler sağlanır. Nüfus ve taleplerin artması devam ettikçe, bir ekibin birlikte daha yalın ve verimli çalışmasının daha önemli hale geleceği kesindir.

Bir telefonla irtibatta
Dinamik dünyamızda herkes, ihtiyaçlarını her zaman hızlı, kolay ve güvenilir bir şekilde alabilmeyi ümit eder. Asma tavan endüstrisi de bu durumdan farklı değildir. Bu sebeple, Armstrong Ceiling Solutions - Akustik asma tavan çözümlerinin üretimi ve pazarlamasında uzmanlaşmış şirket - endüstri lideri ürünlerden, uzman desteği ve eğitime kadar her konuda sınıfının en iyisi bir hizmet için çalışıyor. Mükemmel üretim kapasitesi, güçlü bir tedarik zinciri ve Avrupa genelindeki varlığı ile, en zorlu taleplere, en etkili bir şekilde cevap vermekte ve öngürülemeyen gecikmelere maruz kalmayı en aza indirmeye yardımcı oluyor.

 Optima Board - Universidad de Farmacia ©Francisco Urrutia

İşleri doğru ve zamanında yapmak
İş verenlerin giderek daha büyük sorumluluklar almaları ve inşaat ticaretinin bağlantı noktaları olmaları beklenmekte. Bu durum, yüzeysel bilgi seviyelerinin artmasına ve uzmanların yerine genel bilgi sahibi olanların işe alımlarına sebebiyet vermektedir. Kısa vadeli faydaların mevcut olmasının yanında, uzmanların deneyimlerinden uzaklaşan uzun vadeli verimsiz çözümlerin, talepleri karşılamak ve kalite standartlarını korumak açısından ciddi sorunlara yol açmaktadır.

Bu sorunların farkında olarak, Avrupa çapında daha güçlü ortaklıklar kurarak müteahhitlerle olan ilişkilerini güçlendirmiş bulunuyor. Bu ilişkiler, farklı pazarlardaki müteahhitlerin beceri ve karşılaştıkları zorlukları hakkında derinlemesine bilgi, hizmet ve desteğin de kendileriyle yakından uyumlu olmasını sağlamaktadır. Bu uzmanlığın sürdürülebilirliği, Armstrong Ceiling Solutions'un açık misyonudur. Sonuç olarak, müteahhitler, maliyet ve inşaat verimliliği açısından en iyi uygulamayı hayata geçirmek için, asma tavan uzmanlarından kapsamlı ve hedefli bir deneyim temin edebilmektedirler.

BİM ile kazanmak
Dijital çağ, inşaat sekötürünün tüm alanlarında sürekli olarak artan bir rol oynamakta olması, verilere titizlikle dikkat edilmesi ve artık bir ihtiyaç yerine zorunluluk haline gelmesine sebep vermektedir. Bina Bilgi Modellemesi (BİM), asma tavan yapım verimliliğini sağlamada da önemli bir rol oynamaktadır.

BİM’in, iş birliği ve karar vermeyi geliştirmedeki katkıları haricinde de avantajları mevcuttur. Çalışmalarda geriye dönüşün büyük ölçüde azaltılmasını ve başka yerlerde kullanılacak yetenek ve sermayeyi serbest bırakarak masraflı çizimlerin çoğalmasını ortadan kaldırır. Sektörde BİM ile tam donanımlı çalışmalar yapmak yerine, geleneksel metodolijilerle çalışmalarına devam eden birçok kurum ve kuruluş mevcuttur. Ancak, dünya genelinde 9 milyar olacak olan tahmini popülasyona ulaşmasından 30 yıl öncesi olarak günümüzde, endüstrinin geleceğe dönük teknoloji ve teknikleri benimsemesi, proaktif bir şekilde hepimizin daha verimli bir gelecek inşa etmesini sağlayacak yöntemler bulması için zamanı daralmaktadır.