Yunan Adaları’nda Fiyatlar Düştü ama Türkler de AlamıyorEkonomik kriz nedenile Yunan Adaları’ndaki gayrimenkul fiyatları son 10 yılın en düşük seviyesine ulaşırken Türkler isteseler de bu adalardan ev alamıyor.

Bu arada Yunan Adaları’ndaki villa fiyatları ülkenin içinde bulunduğu borç krizi ve talepte görülen azalma nedeniyle yarı fiyatına indi. Ancak Yunanistan’ın Türklere uyguladığı istisnai durumdan dolayı Türk vatandaşları da Yunan adalarında ev sahibi olamıyor. Atina merkezli emlak şirketi Ploumis Sotiropoulos Mikanos’ta kriz öncesinde 2.5 milyon euro değer biçilen bir villanın fiyatının 500 bin euroya düştüğünü bildirildi. Zorda olan ülkenin emlak sektörüne ilgi gösterilmemesinin en önemli nedeninini ise 5 milyon euroyu geçen gayrimenkul varlıklarına yüksek vergi uygulaması oluşturuyor. Türk emlakçılar, bizde de 150 metrenin üzerindeki lüks konutta yüzde 18 vergi uygulanıyor.

Şimdi harekete geçme zamanı

Emlak uzmanları Yunanistan ve İspanya’nın ekonomide ve gayrimenkul sektöründe zor günler yaşadığı bu dönemde “karşılıklılık” ilkesinin kaldırılarak büyük bir potansiyelin Türkiye’ye çekilebileceğini söylüyor. Aşçıoğlu İnşaat’ın patronu Yaşar Aşçıoğlu, “Şimdi bizim mütekabiliyetle uğraşmak yerine yurtdışında pazarlama çalışmalarına geçmemizin tam zamanı. Çünkü bu ülkeler zor durumda. 2011 ortasında piyasalar açılıncaya kadar bizim bu tanıtım çalışmalarını yapıp harekete geçmemiz gerekiyor“ diye konuştu.