Zemin Sistemlerinin Özel Terzisi; AtecoAlamet-i farikası olan alüminyum paspasların ardından, karo halı, süpürgelik, yükseltilmiş döşeme, LVT ürün gamı ile zemin sistemleri konusunda entegre çözümler sunan Ateco Zemin; projeye özel geliştirdiği ürünlerle "özel terzilik" hizmetleri sunuyor. Onuncu yılını kutladığı 2018 itibariyle, Koleksiyon Ofis Mobilyaları'nın bayiliğini üstlenerek sunduğu hizmetleri daha da çeşitlendiren firmanın hikayesini, kurucusu Zafer Işık'tan dinledik.


Ateco Zemin olarak 2018’de onuncu yılınızı geride bıraktınız. Markanın nasıl kurulduğunu, bugüne nasıl geldiğini öğrenebilir miyiz?

Mali müşavir olarak çalışırken, 2008 yılında alüminyum paspas üretimi yapan Ateco Yapı firmasının satıldığını duyunca ticarete atılmaya karar verdim. Alüminyum paspas o yıllarda bugünkü kadar yaygın değildi. Farklı bir ürün olduğu için ilgimi çekti. Böylece know-how’ı ve makine parkuru ile birlikte Ateco Yapı’yı satın aldık. Buna zemin sistemlerinin hepsini kapsayacak yeni bir isim verelim, temiz bir sayfayla yolumuza devam edelim diyerek, 2008’in Mart ayında Ateco Zemin’i kurduk.

Öncesinde zemin sektörüne ilişkin bir deneyiminiz var mıydı?

Evet, Anıl Zemin’in eski ortağı ve mali müşaviri olmam sebebiyle sektöre çok uzak değildim. Bir yandan şirket ortaklığım vardı, bir yandan müşavirlik yapıyordum, bir yandan da siyasetle uğraşıyordum. Siyaseti bırakıp ticarete yöneleyim dediğimde, bildiğim bir alan olduğu için zemin sistemlerini seçip, Anıl Zemin’de olmayan bir ürünle yola çıktım.

Ateco Yapı’nın üretmekte olduğu alüminyum paspasları devam ettiriyorsunuz. Firma Ateco Zemin’e dönüştükten sonra üretimde bir değişiklik oldu mu? Ürün gamınızla ilgili bilgi alabilir miyiz?

Alüminyum paspaslarda bizim kendi alüminyum profil kalıplarımız var. Her firmanın kalıpları kendine özgüdür. Bize özgü kalıpları tasarlattıktan sonra, alüminyum ekstrüzyon çeken firmalarda bu kalıpları yaptırıp, ona göre profilleri çektiriyoruz. Profillerin üst yüzeylerine ihtiyaca göre değişik malzemeler sunuyoruz. Bazı ürünleri Türkiye’den temin ediyoruz bazılarını ithal ediyoruz. Örneğin yuvarlak fırça diye tabir ettiğimiz diş fırçasını andıran fırçaları, profil kalıplarımızın ölçülerine özel ürettirip, ara girdilerini Hollanda’dan temin ediyoruz. Onun dışında makine parkuru olarak bildiğimiz kesme delme kısımları var. Türkiye’deki en uzun profillere aynı anda 12 delik delebilen bir makineyle bu işlemi yapıyoruz. Piyasada tekli, ikili, üçlü, dörtlü, hatta beşli delik delen makineler var ama on iki deliği aynı anda delebilen bu makineyi ihtiyaçlarımıza göre özel olarak yaptırdık.

Üretim tesisiniz nerede?

Reşitpaşa’da 600 m2’lik kapalı alana sahip bir üretim tesisimiz var. Şartnamelerde aranan paspas markalarından Artlines, Slimlines, Brushlines ve Ecolines bizim tescilli markalarımızdır. Alüminyum paspasta, farklı ihtiyaçlara göre ürün çeşitleri sunuyoruz. Müşterinin istediği ebat ve şekillerde paspaslar yapabiliyoruz. İstenilmesi durumunda logolu paspaslar da üretiyoruz. Bu logolar boyama ile değil, el emeğine dayalı oyma yöntemiyle oluşturuluyor. Markanız ya da sloganınız dijital baskı ile branda üzerine çıktı alındıktan sonra paspasın üzerine yerleştiriliyor. Şablondaki yerlere denk gelen kısımlar kesilip, başka renkte bir halı çıkarılan parçaya uygun kesim yapılarak oraya yapıştırılıyor. Böylece yazı sudan ve çamurdan etkilenmiyor, çabuk çıkmıyor.

Ateco markasının ardında nasıl bir yapılanma var? Uygulama ve tasarım ekiplerinizden bahsedebilir misiniz?

İş sağlığı ve güvenliği sertifikasına haiz ekiplerimiz var. Yeri geldiğinde şantiyelerde projeye özel çalışmalar yapıyorlar. İstenilmesi durumunda döner kapı içlerine ya da farklı şekillerde paspaslar üretiyorlar. Türkiye’de faaliyet gösteren bankaların tamamına yakını müşteri portföyümüz içerisinde. Hem genel merkezlerinde hem şubelerinde bizim paspaslarımızı kullanıyorlar. Bu konuda tedarikçileri konumundayız.

“Müşteri kitlemizin önemli bir parçası mimarlar”

Bu da üretim konusundaki esneklik avantajınızdan kaynaklanıyor sanırım.

Kesinlikle. Çok kısa sürede üretim yapabilen, çok kısa teslim süreleri olan, tamamen yerli üretim yapan, sahada çalışabilen ve projeye özel çözümler üreten bir firmayız. Yani standart ürünlerimizle birlikte, ‘özel terzilik’ de yapıyoruz. Müşterinin ihtiyacı neyse ona göre proje üretiyoruz. Bazen profil rengi görmek istemeyen ya da antrasit, altın gibi farklı renklerde profiller isteyen müşterilerimiz oluyor. O zaman profillerin kaplamalarını renkli eloksal ya da statik toz boya yaptırarak bu isteklerine de cevap verebiliyoruz.

Bu detaylar mimarlar için de çok önemli...

Zaten müşteri kitlemizin en önemli parçası mimarlar. Projelerini okuyabilen, bunlara uygun çözümler üreten ve destek veren bir firma olduğumuz için tercih ettikleri firmalar arasında yer alıyoruz.

Az önce referans olarak bahsettiğim bankaların yanında, Türkiye’nin birçok üniversitesini, önemli hastanelerini (Acıbadem Hastaneleri, Amerikan Hastanesi, Florence Nightingale Hastanesi) ve AVM’lerini sayabilirim. İstanbul’daki Akbatı, Marmara Park, Brandium ve Buyaka kuruldukları günden beri bizim yapmış olduğumuz paspasları kullanıyor. Ankara’daki müşterilerimiz arasında 365, Kentpark ve ANKAMall var. Ayrıca Trabzon, Mersin, Tekirdağ gibi farklı şehirlere de hizmet veriyoruz.

"Paspas ciddi anlamda ekonomik ve ergonomik bir üründür"

Paspaslar kirlenmeye en açık, en çok kir tutan yüzeyler. Bu ürünlerde hijyen nasıl korunur?

Öncelikle müşterinin ihtiyaçlarını dinliyoruz. Neresi için nasıl bir ürün aradığını anlamaya çalışıyoruz. Herkesin duruma göre farklı ihtiyaçları olabiliyor. AVM içindeki bir müşterinin ihtiyacı farklıdır, cadde mağazasındaki bir müşterinin ihtiyacı farklı. Özel terzi gibi çalıştığımız için müşterinin ihtiyaçlarını, sorunlarını dinleyip ona çözüm üretmeye çalışan bir firmayız. Örneğin, genel mekanlarda üç aşamalı bir paspas sisteminden bahsediyoruz. Dış mekanda ayaktaki kaba kiri temizleyecek paspas türleri öneriyoruz. Bu alüminyum olabilir, plastik paspas olabilir, sıyırıcı özellikte mat dokulu paspas olabilir. Yani tek bir alternatifle müşterinin önüne çıkmıyoruz. Dış mekanda ana amaç, sıyırıcı özellikteki paspasları kullanmaktır. Ara bölümde, ikinci aşamada kullanmamız gereken paspasların hem sıyırıcı hem de nem/ıslaklık alıcı türden paspaslar olması lazım. Burada da önerdiğimiz ürün yine alüminyum ya da nem alıcı tarzda paspas türleridir. Ki bu alanda da sıyırıcı özelliği olan nem alıcılarımız var.

 

Dolayısıyla müşterinin bu ürünlerin hepsini Ateco’dan temin etmesi, hijyeni artıran bir sistem çözümü sunacaktır.

Zaten Ateco Zemin olarak “Paspas sistemlerinde çözüm ortağınız” diye bir sloganımız var. Birinci aşama kaba kiri sıyırmak; ikinci aşama, birinci aşamada sıyıramadığımız kaba kirle birlikte nemi almak; üçüncü aşamaysa tamamen nem ve ıslaklığı almak için önerdiğimiz paspas çeşitleridir. Bunlar temizlenebilir olmalıdır. Sonuçta paspaslar dışarıdan gelen kaba kiri alıp üzerinde toplar. Temizlik görevlileri arada paspasın altını ve üstünü temizleyerek ürünün daha temiz, daha sağlıklı ve uzun ömürlü olmasını sağlayabilirler. İçeriye girecek kiri tuttuğu için paspas ciddi anlamda ekonomik ve ergonomik bir üründür. Dışarıdaki kiri içeriye taşımayarak hijyen anlamında daha temiz, daha sağlıklı ortamlar yaratırken, gereksiz maliyetleri de ortadan kaldırır. Elinde sürekli mop paspasla dolaşan bir yardımcı eleman tahsis etmek yerine, yeterince paspas kullanarak daha az bir maliyetle daha fonksiyonel ve verimli bir hizmet sunmuş olursunuz.