Zonguldak Kız Meslek Lisesi’nin Tescil Reddine Yönelik Karar DurdurulduMimarlar Odası Ankara Şubesi, Mimarlar Odası Zonguldak Temsilciliği, Zonguldak Kültür ve Eğitim Vakfı (ZOKEV), Zonguldak 67'liler Platformu ve Zonguldaklılar, tarihi kültür mirası Zonguldak Kız Meslek Lisesi’nin korunması için mücadeleye devam ediyor. Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve sivil toplum kuruluşları düzenledikleri online toplantıda, Zonguldak Kız Meslek Lisesi koruma mücadelesinde yargının yürütmeyi durdurma kararı verdiğini duyurdu.

Toplantıya Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Nihal Evirgen, Mimarlar Odası Ankara Şube Zonguldak Temsilciliği Başkanı Turhan Demirtaş, Zonguldak Temsilciliği Sekreteri Ece Bakioğlu ve Zonguldak Temsilciliği Yönetim Kurulu Üyesi Fırat Birkan, Zonguldak Kültür ve Eğitim Vakfı adına Kürşat Coşgun, Zonguldak Kız Meslek Lisesi Derneği Başkanı Tülin Papila, Zonguldak 67'liler Platformu’ndan Cenk Kaplancan, DOCOMOMO Türkiye Sekreteri Nilüfer Yöney, Zonguldak Kız Meslek Lisesi Emekli Okul Müdürü Emine Tepe ve Zonguldaklılar katıldı.

Reklam Goruntulenme Bolumu

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, toplantıda yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Zonguldak Kız Meslek Lisesi’nin korunması için Zonguldak Temsilciliğimiz, Zonguldak Kültür ve Eğitim Vakfı (ZOKEV), Zonguldak 67'liler Platformu ve Zonguldaklılar büyük mücadele verdi. Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak Cumhuriyet’in köklü okulu Zonguldak Kız Meslek Lisesi’nin tescili için Koruma Kuruluna başvurduk. Yaptığımız başvuru reddedildi ve lise yıkım tehdidi altına girdi.  Biz bu kararı yargıya taşıdık. Açtığımız davada bilirkişi raporunda yapının bellek değerine dikkat çekilerek korunması gerektiği vurgulandı. Zonguldak İdare Mahkemesi de bilirkişi raporunu esas alarak, dava konusu işlemin uygulanması halinde telafisi mümkün olmayan zararlar verileceği gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı verdi.  Bu, şehir hastanesine otopark yapılması gündemiyle yıkım tehdidi altındaki lisenin korunması için çok önemli bir karardır.  Bu karar Zonguldak’ın bellek değeri açısından da büyük önem taşımaktadır. Kültür Bakanlığı karara itiraz edecektir ancak bu karar, mücadelemiz açısından bir başarı soluklanmasıdır. Umarım nihai karar da dava konusu işlemin iptal edilmesi şeklinde olur. Kız çocuklarının eğitimi için 1940’lı yıllarda eğitime başlayan Kız Meslek Lisesi modern mimari bir mirastır.  Bugün Türkiye'de modern mimarlık değerlerine yönelik ideolojik bir süreç işletiliyor. Yargı yolu verdiğimiz mücadelenin bir koludur, Zonguldaklıların, liseleri yıkılmasın diye sokakları doldurması da bu mücadelede büyük önem taşıyor. Asıl mesele teslim olmamakta. Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak değerlerimizi korumaya devam edeceğiz. Zonguldak sizlere emanet, önümüzdeki süreci de güçlü bir şekilde öreceğiz. Şiddet politikaları nedeniyle kadınların katledildiği bir dönemde Zonguldak Kız Meslek Lisesi gibi okulları ve okulların ideolojilerini korumalıyız.”

Mimarlar Odası Ankara Şube Zonguldak Temsilciliği Başkanı Turhan Demirtaş ise, “Birçok eksiği ve hatası olan şehir hastanesinin otoparkı için 80 yıllık eğitim yuvamız Zonguldak Kız Meslek Lisesi’ni yıkmak istiyorlar. Her yönüyle, yer seçimi yanlış olan, otoparkı dahi planlanmayan bir şehir hastanesine otopark açmak için tarihi okulu yıkmak siyasi bir girişimdir. Atatürk’ün mirası milli eğitim yuvalarımızı yıkmak için koruma kuruluna dahi baskı yaptırarak kararları değiştirmek istediler. Mimarlar Odası Ankara Şubesi bu karara dava açtı, mahkeme çok güzel gerekçelerle yürütmeyi durdurdu. Bundan sonra beklentimiz eğitim yuvamızın tescillenmesidir. Halk için mücadele eden ve her zaman yanımızda olan Mimarlar Odası Ankara Şubesi’ne teşekkür ediyoruz. Kız öğrencilerin eğitim öğretimi için yapılmış bir okul.” dedi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Zonguldak Temsilciliği Sekreter Üyesi ve Zonguldak Kültür ve Eğitim Vakfı Üyesi Ece Bakioğlu da şu ifadeleri kullandı: “Bu süreçte Zonguldak Kültür ve Eğitim Vakfı da kimlik değerimize sahip çıkıyor. Hep birlikte verdiğimiz mücadelenin sonucu ortaya çıkan kamuoyu baskısının işe yaradığını düşünüyorum. Zonguldak’ta tescil edilmeye değer pek çok yapımız var. Yıkımlar ve talan devam ediyor, simge değerlerimiz yok ediliyor. Zonguldak simge kenttir, ancak bu talan devam ederse kent değerlerinin ve anıların sürdürülmesi söz konusu olamayacak. Bu değerlerden bir tanesi Zonguldak Kız Meslek Lisesi adına verilen bu karar sevindiricidir.”

Amaç tarihimizi ve değerlerimizi yok etmek
Zonguldak Kız Meslek Lisesi Dernek Başkanı Tülin Papila, “Okulumuzun Kız Meslek Lisesi olarak kalmasını istiyoruz. Davayı açarak çok büyük katkınız oldu. Baskı devam ediyormuş. Dava açılmadan önce okula Milli Eğitim’den ekipler geldi ve okulu boşaltın dediler. Kim vurduya getirip boşaltmak istediler. Hastanenin girişi dahi yanlış, amaç tarihimizi yok etmek, sahil projesiyle de bütün değerlerimizi yıktılar.” şeklinde konuştu.

Reklam Goruntulenme Bolumu

Zonguldak Kültür ve Eğitim Vakfı’ndan Kürşat Coşgun ise, “Kız Meslek Lisesi ile ilgili ilk adım vakfımızın kurula yaptığı başvuruyla başladı ve attığımız taş dalga dalga karşılık buldu. Başta Mimarlar Odası Ankara Şubesi olmak üzere Zonguldak 67'liler Platformu ve diğer sivil toplum kuruluşları büyük destek verdi. Kent bütün birikiminden arındırılmak isteniyor. Bugün Zonguldak’ı sadece iki müzede görüyoruz. Yakında madenciliğin izleri bile kalmayacak. Kentin bütün değerlerini kaldırıp yapay Zonguldak oluşturuyorlar. Kentin bütün değerlerine büyük bir saldırı var. Ancak birlikte hareket ettiğimizde güçlü durabiliyoruz. Bizim başlattığımız süreçte bizim kadar katkı sağlayan ve bu dava kararının çıkmasına vesile olan Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin büyük emeği var. Her gün Zonguldak’ı temsil eden ne varsa hızla ortadan kaldırılıyor. Daha büyük bir güç birliğine ihtiyaç var.” ifadelerini kullandı.

Zonguldak’ın bütün değerlerine saldırılıyor
Zonguldak 67'liler Platformu’ndan Cenk Kaplancan da şöyle konuştu: Kent bilincinin ve kente sahip çıkmanın ilk meyvesini almış bulunuyoruz. Bu durum siyasi otoritenin kamu kuruluşlarının üzerindeki baskıyı, kurumların nasıl işlevsiz hale getirildiğini göstermektedir. Büyük madenci yürüyüşünde belirleyici olan kentin, bu mücadelesinin azmi ve kararlılığıyla hukuku ortadan kaldıran tüm süreçleri reddediyoruz. Kent bilincine katkı koyan kurumların yanındayız. Kurul ilk kararında anı değerinden bahsederek tırabzanlarından pencere küpeştelerine kadar birçok tespit yapmışken ikinci kararında bunları göz ardı etmiştir. Bu kapsamda alınan yürütmeyi durdurma kararı önemlidir. Kentte pek çok alanda sanayi ve kültürel mirasın yok edilmesine yönelik örnekler vardır. Makzon planı ve Elektrik Atölyesi bunlardandır. Zonguldak’ın bütün değerlerine saldırılıyor. Zonguldak Kız Meslek Lisesi Cumhuriyetin ilk mimari yapılarının önemli bir örneğidir. Yıkım tehdidi vardır ve henüz ortadan kalkmış değildir. Umarım nihai karar sevindirici olur. Hukukun yanında olmaktan büyük mutluluk duymaktayız.”