Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Fab City Summit 2018
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

“2005 Yılında İnşaat Sektörü” Tartışıldı

İMSAD, İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği, 22 Şubat 2005 tarihinde, İstanbul’da “2005 Yılında İnşaat Sektörü” konulu panel düzenledi.

yapi.com.tr

Toplantılar

“2005 Yılında İnşaat Sektörü” Tartışıldı
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 23 Şubat 2005 09:30
BİTİŞ TARİHİ: 23 Şubat 2005 09:30
+ Ajandama Ekle

b>İMSAD, İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği, 22 Şubat 2005 tarihinde, İstanbul’da “2005 Yılında İnşaat Sektörü” konulu panel düzenledi.

İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Galip Sayıl panelin amacının yavaş da olsa büyüme noktasına gelen inşaat sektöründe kamu kurumları, sanayiciler, özel kuruluşlar ve sivil toplum örgütleri olarak mevcut durum değerlendirmesi yapmak, bilgi alışverişinde bulunmak suretiyle yaşanan problemlerin tartışılarak çözüm önerileri yanında bu konularda kamuoyu ve bilinç oluşturmak olduğunu belirtiyor. Bu amaçla panelistlerin Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın üst düzey yetkililerinden, ekonomist ve inşaat sektörünün sivil toplum örgüt yöneticilerinden oluştuğunu vurgulayan Sayıl, inşaat sektöründe tartışılması gereken konular bulunduğunun ve çözüm önerilerinin de süratle uygulamaya konulması gerektiğinin altını çizdi.

İMSAD, İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği’nin 20 yıldır faal olduğunu belirten Sayıl, Derneğin son yıllarda şemsiye örgüt olmak sorumluluğunu üstlendiğini belirtti. Bu sorumluluğun üstlenilmesinde birinci etkenin İMSAD’ın CEPMC, Avrupa İnşaat Malzemesi Üreticileri Konseyi’nde Türkiye’yi temsilen üyeliği olduğu, ikinci etkenin ise Bayındırlık ve İskan Bakanlığı nezdinde oluşturulan Yapı Malzemeleri Teknik Komitesi, YAMTEK’te İMSAD’ın sektörü temsilen üyeliği olduğunu söyleyen Sayıl İMSAD’ın bu konularda sektör mensuplarının işbirliği ve katkısını beklediğini ifade etti.


Türk İnşaat Malzemesi Sanayiinin dünya pazarlarında rekabet edebilir düzeyde kalite ve kapasiteye sahip olduğunu belirten İMSAD Başkanı Sayıl, çimento, seramik, demir-çelik, cam, boya, plastik gibi ana üretim konularında Türkiye’nin dünya ve Avrupa sıralamasında üst sıralarda bulunduğunu vurguladı. Buna karşın inşaat malzemesinin Türkiye’deki kişibaşı tüketim miktarlarının gelişmiş ülkelerin çok gerisinde olduğunu söyledi. İnşaat malzemelerinde ihracatın ithalatın iki kat üstünde bulunduğunu belirtti.Sayıl inşaat sektörünün DİE verilerinde hizmetler sektörü içinde , inşaat malzemesinin ise sanayi sektörü içinde ele alındığını, bu nedenle 2004 yılı ilk 9 ayı sonunda inşaat sektörünün büyüme oranının %0.4 olmasına karşın sanayi sektöründe bu oranın % 10.5 düzeyinde gerçekleştiğini söyledi. Üreticilerden alınan verilere göre ise 2004 yılında inşaat malzemesi sektörünün büyüme performansının alt segmentler ve malzeme cinsine göre %10 - %70 mertebeleri arasında değiştiğini önemle vurguladı. İnşaat sektörü ile inşaat malzemeleri sanayisi büyüme oranları arasındaki bu farkın üretilen malzemelerin daha ziyade özel sektör yatırımları, renovasyon işleri ve ihracata gitmesinden kaynaklandığını belirtti. Sektörün 2005 yılından beklentisinin AB süreci ile birlikte genelde olumlu yönde olduğunu söyleyen Sayıl, sektörde ortalama %5-15 oranlarında büyüme beklendiğini belirterek yatırımlarda artış beklentisi yanında haksız rekabetin önlenmesi, enerji maliyetlerinin ve istihdam maliyetlerinin düşürülebilmesi, kayıtdışılığın kayıt altına alınması gibi sorunların da çözüm beklediğini belirtti.

Sayıl son olarak panelin gerçekleşmesinde katkılarını esirgemeyen İMSAD üyesi sanayici kuruluşlara, Borusan Mannesman, BTM, Çuhadaroğlu Metal, Degussa YKS, ECA SEREL, Fırat Plastik, Marshall, PİMAŞ Siding, Trakya Cam ve Yapı-Endüstri Merkezi’ne Dernek adına teşekkürlerini iletti.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/2005-yilinda-insaat-sektoru-tartisildi_23099.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!