Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Fab City Summit 2018
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan
İLİŞKİLİ HABERLER

Türk Mimarlar Nerede?

8. Europan Mimarlık Yarışması Tanıtım Toplantısı Yapıldı

8. Europan mimarlık yarışması tanıtım toplantısı yapıldı. Avrupa çapında yirmiye yakın ülkenin katılımıyla gerçekleşen, konut ve kentsel mekanların yenilenmesi konulu EUROPAN yarışmasının sekizincisi Türk mimarların katılımıyla gerçekleşecek.

yapi.com.tr/Sena Özfiliz

Toplantılar

8. Europan Mimarlık Yarışması Tanıtım Toplantısı Yapıldı
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 12 Nisan 2005 18:16
BİTİŞ TARİHİ: 12 Nisan 2005 18:16
+ Ajandama Ekle

vrupa çapında yirmiye yakın ülkenin katılımıyla gerçekleşen, konut ve kentsel mekanların yenilenmesi konulu EUROPAN yarışmasının sekizincisi Türk mimarların katılımıyla gerçekleşecek. Bu kapsamda 12 Nisan 2005 tarihinde yarışmanın tanıtımı amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde bir toplantı düzenlendi. Toplantıya İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mimar Kadir Topbaş’ın yanısıra EUROPAN Türkiye Ulusal Komite Başkanı Prof. Dr. İhsan Bilgin ve EUROPAN yarışmasında Türkiye adına önerilen arazi ve konularla ilgili olarak Antalya Büyükşehir Belediyesi, Zeytinburnu Belediyesi ve Küçükçekmece Belediyesi’nden yetkililer katıldı.

EUROPAN Türkiye Sekreteryası tarafından yapılan açılış konuşmasının ardından kürsüye gelen Prof. Dr. İhsan Bilgin, Türkiye’nin bu sene EUROPAN’a dahil olmasıyla hedeflenenleri anlattı. Günümüze kadar ülkemizde kentleşmenin mimarlardan yoksun bir gelişim gösterdiğini, Türkiye’nin EUROPAN’a katılımının, mimarların kentleşmede daha aktif rol alabilmesi için bir başlangıç olacağını belirten Bilgin, yarışmanın kendi kabuğumuzdan çıkarak katılımcı Avrupa kentleriyle sorunlarımızı paylaşma ve onların deneyimlerinden faydalanma yolunda fırsatlar yaratacağını söyledi. İhsan Bilgin daha sonra Türkiye tarafından yarışma kapsamında önerilen arazilerle ilgili bilgi verdi.

Sekizinci EUROPAN kapsamında Türkiye’den iki farklı kentten toplam üç arazi yarışma alanı olarak tespit edildi. Bu arazilerden ilki Antalya Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde yer alan Kepezaltı bölgesindeki gecekondularla kaplı olan 157 hektarlık arazidir. Toplantıya konuşmacı olarak katılan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Danışmanı Feridun Uyar, söz konusu arazinin mülkiyetinin tamamıyla belediyeye ait olduğunu ve yarışmacılardan, yapılaşma yoğunluğunu artırmadan mevcut dokuyu ıslah etmeye dönük esnek çözümlerin beklendiğini ifade etti. Uyar, ayrıca bölge halkıyla yapılan anket çalışmalarının da yarışmacılara ışık tutmak üzere yarışma dosyasında yer aldığını da belirtti.

Yarışmaya açılan arazilerden ikincisi İstanbul Küçükçekmece Belediyesi sınırlarında TEM Otoyolu’nun kuzeyinde kalan 34,3 hektarlık arazi. İhsan Bilgin’in değerlendirmesine göre, planlı olarak görünmesine karşın insanların yaşaması için bir neden olmayan bir kent parçasının yeniden ele alınarak planlanması hedeflenmekte. Kentin uç sınırlarından birinde yer alan yoğun ve niteliksiz bu alan, çevresinde yer alan sanayi yapıları ve bunların atıkları tarafından tahrip edilmiş bir çevre içinde yer alıyor.

Yarışmaya açılan üçüncü alan ise İstanbul Zeytinburnu ilçesine bağlı 66 hektarlık Sümer Mahallesi. Gerek zemin yapısı gerekse bünyesindeki yapıların kalitesizliği nedeniyle beklenen İstanbul depreminde büyük zarar göreceği öngörülen bu bölgedeki yapı stoğunun yenilenmesi, buna ek olarak şu andaki boşluksuz kent dokusunun daha yaşanabilir kentsel çevrelere dönüştürülmesi hedefleniyor. Dönüşüm sonrası bir cazibe merkezi yaratılarak farklı sosyal grupların da bölgeye yerleştirilmesiyle bir sosyal çeşitlilik sağlanması düşünülüyor.

Toplantıda söz alan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise, İstanbul’un gündeminde bulunan Kentsel Dönüşüm Projeleri’nin Türkiye’nin EUROPAN yarışmasına katılımıyla hız kazanacağını söyledi. Geçmiş dönemlerde sivil toplum örgütleri, üniversiteler ve belediyelerin işbirliği içinde çalışmadıklarını ve bunun kentleşmede istenmeyen sonuçların doğmasına neden olsa da son zamanlarda bu birlikteliğin sağlanmaya başlanmasının sevindirici olduğunu söyledi. Topbaş, bu yarışmanın sonucunda yeni bir kavrayış ve bakış ortaya çıkacağını umduğunu ve yarışma sonuçlarının kent için yeni ileriye dönük heyecanlar doğuracağına inandığını belirtti.

“EUROPAN” Nedir?

Europan, 40 yaşın altında Avrupalı mimarlara yönelik, kazanan projelerin uygulanmasını amaçlayan bir mimari proje yarışmasıdır. Kendi ülkesinde uygulamaya yönelik olarak EUROPAN'ın organizasyonunu yürüten ulusal organizasyonların bir araya gelmesiyle oluşmuş Avrupalı bir mimarlık federasyonu tarafından merkezi bir iletişim ağı içerisinde iki yılda bir düzenlenir. Ulusal yarışmalar ortak amaçlar, ortak temalar ve ortak bir takvim ile her ülkede paralel yürür ve ön elemelerin ulusal düzeyde gerçekleştiği yarışmada son elemeler iki senelik yarışma sürecinin ardından iki aşamalı jüri değerlendirmesi ile sonuçlanır. Ayrıca konferanslar, atölye çalışmaları, önceki yarışma sonuçlarının sergisi ve uygulamaya dönük atılan adımların aktarıldığı uluslararası toplantılar düzenlenir.

2004 senesinde EUROPAN'a katılan ve Arkitera Mimarlık Merkezi'nin ulusal sekreteryasını yürüttüğü EUROPAN Türkiye'nin ulusal komitesi İhsan Bilgin (komite başkanı), Günkut Akın, Ulvi Günpınar (İstanbul kent temsilcisi), Hüseyin Kahvecioğlu, Ömer Kanıpak, Nevzat Sayın, Feridun Uyar (Antalya kent temsilcisi) ve Ömer Yılmaz'dan oluşuyor.

EUROPAN Türkiye Jüri Üyeleri
Jüri, devlet ve özel sektörlere mensup, farklı disiplinlerden gelen üçü yabancı olmak üzere toplam dokuz üyeden oluşuyor. Kentsel ölçekte projeler üzerine de yoğun olarak çalışan Hollandalı mimarlık ofisi MECANOO'nun yürütücüsü Francine Houben, İtalyan mimar Massimiliano Fuksas ve RWTH-Aachen'dan mimar ve kent plancısı Prof. Dr. Gerhard Fehl jürinin yabancı üyeleri. Türk jüri üyeleri ise serbest mimarlık yapan Emre Arolat ve Han Tümertekin, Ağa Han Ödülleri Genel Sekreteri Suha Özkan, işveren temsilcisi olarak Hakan Kodal, jüride uzman olarak yer alan İlhan Tekeli ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu üyesi Sefer Kocabaş. Yedek jüri üyeleri ise kent plancısı Murat Güvenç ve mimar Abdi Güzer.
Bu seneki yarışmada, 20 ülkeden 50 şehri ilgilendiren 70 i aşkın problem alanının yer alması bekleniyor.

Yarışmanın başlangıç tarihi: 7 Mart 2005
Son teslim tarihi: 26 Eylül 2005

Detaylı bilgi için:
www.europan-tr.org
www.europan-europe.com

Europan Türkiye Basın Odası:
http://www.europan-tr.org/basinodasi/


http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/8-europan-mimarlik-yarismasi-tanitim-toplantisi-yapildi_25401.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!