Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Âbidin Elderoğlu Galeri Nev'de

Ankara Galeri Nev Türkiye’de soyutun ilk kuşağını sergilemeye devam ediyor, geçtiğimiz sezon izlenen Ferruh Başağa sergisinin ardından, bu sezon da Elderoğlu sergisine ev sahipliği yapıyor.

yapi.com.tr

Sergiler

Âbidin Elderoğlu Galeri Nev'de
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 16 Mart 2005 11:24
BİTİŞ TARİHİ: 16 Mart 2005 11:24
+ Ajandama Ekle

nkara Galeri Nev Türkiye’de soyutun ilk kuşağını sergilemeye devam ediyor, geçtiğimiz sezon izlenen Ferruh Başağa sergisinin ardından, bu sezon da Elderoğlu sergisine ev sahipliği yapıyor. 1974 yılında yitirdiğimiz sanatçının retrospektif niteliğindeki bu sergisinde 50 yılı aşkın sanat yaşamının başyapıtları yer alıyor; sergiye Galeri Nev tarafından yayımlanan bir kitap da eşlik ediyor.

1901 yılında Denizli’de doğan Âbidin Elderoğlu 1926 yılında İstanbul Öğretmen Okulu’nu bitirdi. İlk gençlik yıllarından itibaren resim yapan sanatçı 1930 yılında Türk Maarif Cemiyeti’nden aldığı burs ile Paris’e giderek Güzel Sanatlar Akademisi’nin derslerini izledi. Akademi Julian’da Paul Albert Laurens’in öğrencisi oldu ve ardından André Lhote atölyesinde çalıştı. 1932’de Türkiye’ye dönerek İzmir Öğretmen Okulu’na resim öğretmeni olarak atanan Elderoğlu aynı yıl ilk kişisel sergisini Denizli’de açtı. Bunu izleyen otuz yıl boyunca resim öğretmenliği ile sanat çalışmalarını eş zamanlı sürdürdü.

Elderoğlu’nun resimleri yurtdışında Madrit, Brüksel, Paris, Berlin, Viyana, Venedik ve Milano’da izlendi. 1963 yılında Sao Paulo Bienali “Şeref Ödülü”ne, 1966 yılında Tahran Bienali “İran Şahı Büyük Ödülü”ne ve 1972 yılında ise Fransa’da gerçekleştirilen Cagnes-sur-Mer Bienali “Ulusal Ödül”e layık görüldü.
Ayrıca pek çok Cumhuriyet dönemi sanatçısı gibi Türk resminin kuramsal ve düşünsel kavramları üzerine makaleler de kaleme aldı. Ölümünden bir yıl önce ise hem çağdaşlarını, hem de aralarında Şadi Çalık ve Şeref Bigalı’nın da bulunduğu pek çok öğrencisini etkileyecek olan “Benim Sanatım” başlıklı manifestosunu yayımladı. Elderoğlu bu manifestosunda izleyicileri “resimlerini neden ve konu aramaya kapılmadan gözle dinlemeye” davet etti.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/abidin-elderoglu-galeri-nevde_24067.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!