Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Tasarım Bilkent '18
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Allianoi'ye Sadakat Yolculuğu

Allianoi'ye Sadakat Yolculuğu

yapi.com.tr
1

Buluşmalar

Allianoi'ye Sadakat Yolculuğu
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 3 Şubat 2008
BİTİŞ TARİHİ: 3 Şubat 2008
YER: İstanbul- Bergama, Allianoi
DÜZENLEYEN: Doğa Turizm, Atlas Dergisi ve Doğa Derneği
+ Ajandama Ekle

b>Doğa Turizm, Atlas Dergisi ve Doğa Derneği tarafından daha önce Hasankeyf ve Kaz Dağları'na düzenlenen "sadakat yolculukları" 3 Şubat tarihinde yapılacak olan "Allianoi'ye Sadakat Yolculuğu" ile devam ediyor.

İstanbul'dan başlayacak olan yolculuk, yüzyıllardır görkemini koruyan ancak önümüzdeki Şubat içinde baraj suları altında kalma tehlikesiyle karşı karşıya olan Bergama'daki Allianoi antik kentine yapılacak. Bugüne kadar sadece yüzde yirmisi kazılabilien Allianoi, Allianoi Kazısı Bilimsel Heyet Başkanı Dr. Ahmet Yaraş tarafından destekçilerine anlatılacak. Geziye Doğa Derneği Genel Müdürü Güven Eken ve Atlas Dergisi Arkeoloji Editörü Dr. Necmi Karul da katılacak.

Allianoi'ye "son bakış" olabilir
Allianoi antik kenti, İzmir 2 numaralı Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu'nun verdiği talihsiz bir kararla her an Yortanlı Barajı'nın suları altında kalabilir. Gövde inşaatı tamamlan barajda Şubat içinde su tutulması planlanıyor. Yüzyıllara başkaldıran Allianoi, sadakat yolculuğu sırasında belki de son kez ziyaretçileri ile buluşacak. Antik kentin korunabilmesi için bu yolculukla yaratılacak kamuoyu büyük önem taşıyor.

Allianoi: Doğal hamam
Antik kentin en önemli özelliği bir doğal hamam olması. Yortanlı Çayı'nın kenarından çıkan kaynar su pınarları alanın yüzlerce yıldır bir hamam olarak kullanılmasını sağlamış. Bu nedenle Allianoi, doğa ile tarihin tek vücut olduğu benzersiz alanlardan biri. Baraj altında kalacak doğal alanlar arasında kızılçam ormanları, tarım alanları ve meralar da yer alıyor.

Geziye ilişkin detaylı bilgi almak için tıklayınız.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/allianoiye-sadakat-yolculugu_59181.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • bu yeri gördüm biliyorum çok çok güzel biryer toprak altında binlerce yıl kaldıktan sonra yeni keşfedilmişken bu sefer de suların altına gömülmesi çok üzücü ve utanç verici bir şey devlet böyle yerleri koruma altına almalı YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!