Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Anadolu ve İnsana Adanmış Resimler

Mustafa Esirkuş Resim Sergisi

CNN Türk

Sergiler

Anadolu ve İnsana Adanmış Resimler
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 19 Ocak 2006
BİTİŞ TARİHİ: 25 Şubat 2006
+ Ajandama Ekle

b>Türkiye İş Bankası Kibele Sanat Galerisi, Mustafa Esirkuş'un 41 yıllık sanat çalışmalarının bir kesitinden oluşan sergiyi sanatseverlerin beğenisine sunuyor. Sergide, Anadolu'nun köylü ve balıkçılarının gerçek yaşamını aynı yalınlık ve duyarlıkla yansıtan, doğa ve insanı yalnız renk ve lekelerle anlatan eserler yer alıyor.

Esirkuş'un sanat yolculuğunun bir izdüşümünü yansıtan serginin kataloğu ise eleştirmen ve sanat tarihçisi Kaya Özsezgin tarafından hazırlandı. 19 ocakta açılan sergi, 25 şubata kadar sürecek.

1921 yılında İstanbul'da doğan Mustafa Esirkuş, ilk ve orta öğreniminin ardından 1948'de İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'ni bitirdi. Bedri Rahmi Atölyesi'ne birlikte devam eden Nedim Günsür, Turan Erol, Orhan Peker ve Nevin Çokay gibi sanatçıların oluşturduğu 'Onlar' grubu içinde önemli bir yeri bulunan sanatçı mezuniyetin ardından 18 yıl Anadolu'nun çeşitli illerinde öğretmen okullarında görev yaptı. 1989'da atandığı İstanbul Resim ve Heykel Müzesi restorasyon atölyesindeki uzmanlık görevinden 1977'de emekli olan Esirkuş, 1989'da yaşamını yitirdi.

Sanat yaşamı boyunca ulusal ve uluslararası karma sergilerde yer alan Esirkuş, 19 kişisel sergi gerçekleştirdi. Eserlerinde genel olarak balıkçıları resmeden Esirkuş'un aldığı ödüller arasında 1965 Akademi Sanat Ödülleri birincilik ödülü, 1969 Devlet Resim Sergisi ikincilik ödülü, 1969 İstanbul Operası Teşvik Ödülleri birincilik ödülü, 1973 Cumhuriyetimizin 50'nci Yılı Sergisi Atatürk ve Cumhuriyet ödülü, 1979 Akbank Resim Yarışması birincilik ödülü bulunuyor.

Adres:
İş Sanat Kibele Sanat Galerisi, İş Sanat Kültür Merkezi, İş Kuleleri Levent
Telefon: 0 212 316 15 80

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/anadolu-ve-insana-adanmis-resimler_40965.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!