Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Bayburt Baksı Müzesi 19 Eylül'de Kapılarını Sanata Açıyor

Yöreye ait özgün yapısı ve çağdaş sanata kucak açan işleyişiyle Doğu Anadolu'da bir "ilk"i oluşturmayı hedefleyen Baksı Müzesi Halk Sanatları Araşt

yapitr/Murat UYMUŞLAR

Diğer
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 16 Eylül 2004 13:37
BİTİŞ TARİHİ: 16 Eylül 2004 13:37
+ Ajandama Ekle

b>Yöreye ait özgün yapısı ve çağdaş sanata kucak açan işleyişiyle Doğu Anadolu'da bir "ilk"i oluşturmayı hedefleyen Baksı Müzesi Halk Sanatları Araştırma Uygulama Merkezi kapılarını sanata, sanatçıya ve bölge insanına açıyor.

Fikir mimarlığını Hüsamettin Koçan'ın üstlendiği Baksı Müzesi Halk Sanatları Araştırma Uygulama Merkezi'nin tamamlanan ilk etabı 19 Eylül 2004 tarihinde hizmete giriyor.

Türkiye'nin en yoğun göç veren bölgelerinden biri olan Bayburt'a ve müzeye kucağını açan Bayraktar Köyü'ne yaşam soluğunu sanatla yeniden kazandırmayı amaçlayan Baksı Müzesi Halk Sanatları Araştırma Uygulama Merkezi, sanatı toplumla, sanatçıyı doğayla bütünleştirmeyi; sanatsal üretim ve sergilemenin yanı sıra, kültür turizmini teşvik etmeyi ve bölgenin ekonomik yaşamını canlandırmayı hedefliyor.

Baksı Müzesi Halk Sanatları Araştırma Uygulama Merkezi, sürekli sergileme bölümleri, dönemsel sergi mekanları, toplantı salonu, kütüphane, konuk evleri ve atölyeler ile 10 bin metrekarelik bir alana yayılıyor. İki aşamalı olarak ele alınan projenin ilk aşaması geleneksel sanatlar kökenli üretim yapacak atölyeler, çağdaş sanat için atölye, konuk evi, halk resimleri ve yerel sanatların sergilendiği Bayburt Evi'nden oluşuyor. İkinci aşamada yer alan kütüphane, konferans salonu, çağdaş sanat galerisi ve etnografik sergiler bölümlerinin gelecek yıl hizmete girmesi hedefleniyor.

Baksı Müzesi Halk Sanatları Araştırma Uygulama Merkezi
Çayırlar Mevkii Bayraktar Köyü, Bayburt,
Tel: (0 458) 247 32 59
Bilgi için: Duygu Durgun, Grup 7, ( 0 212) 292 13 13

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/bayburt-baksi-muzesi-19-eylulde-kapilarini-sanata-aciyor_17962.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!