Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Bedelsiz, Yok mu Artıran?

Bahar Müzayedesi

Radikal Gazetesi

Diğer

Bedelsiz, Yok mu Artıran?
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 12 Mart 2006 14:30
BİTİŞ TARİHİ: 12 Mart 2006
+ Ajandama Ekle

b>Maçka Mezat'ın 12 Mart'ta düzenleyeceği Bahar Müzayedesi'nde yaşayan Türk ressamların tablolarının, muhammen bedeli olmadan, bedelsiz açık artırmaya sunulması sanat dünyasında kafa karışıklığı yarattı. Maçka Mezat'ın Türkiye'de bir ilk olduğu belirtilen bu kararını coşkuyla karşılayanlar da var, karşı çıkan da.

Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği Başkanı, ünlü ressam Mehmet Güleryüz, Maçka Mezat'ın kararını son derece olumlu buluyor. Müzayede şirketleri ya da galeriler tarafından belirlenen muhammen fiyatların keyfi olduğuna dikkat çeken ve daha önce dernek olarak bu konuya tepki gösterdiklerini hatırlatan Güleryüz, "Keyfi fiyatlandırmaya karşı olumlu bir gelişme. Burada katalog üzerinden fiyat belirlenmesi olmayacak. Bu da bir denemedir. Sanatçıya saygı gösteren bir yaklaşım. Bazen sahte bir fiyat hazırlanabiliyor. Yeni koleksiyonerlerin kandırılmasına da olanak vermeyecek bir ortam sunuluyor" diyor.

Güleryüz'le aynı görüşte olan Sanat Galericileri Derneği Başkanı Doğan Paksoy ise, Maçka Mezat'ın sahibi Ahmet Utku'nun doğru bir yol izlediğinin altını çiziyor: "Sağlıklı bir piyasanın gelişmesi için olumlu bir gelişme. Müzayedeler normalde bunu yapmıyor. Bu müzayede eserlerin gerçek değerine yükselmesini sağlayacak."

Ressamlar arasında Güleryüz ve Paksoy gibi düşünmeyenler de var. Bahar Müzayedesi'nde yapıtları satışa çıkarılacak sanatçılar arasından Özdemir Altan, muhammen bedelin belirmenmemesinin yanlış olduğu görüşünde. "Eserler bedava gibi algılanacak. Rakam konulmaması psikolojik bir baskı sunacaktır. Kredi kartıyla alışveriş yaparken bedavaya alışveriş yapıyoruz gibi bir his oluyor ya onun gibi" diyen Özdemir Altan'a göre müzayedecilerin 'üşenmeyip' galericelere, sanatçılara hatta bir-iki kişiye danışması gerekiyor.

Çoker: Saygısızlık
Ünlü ressam Adnan Çoker de, Maçka Mezat'ın girişimine olumlu bakmayanlardan. Çoker, böyle bir müzayedeyi sanatçılara yapılan bir saygısızlık olarak görüyor: "Sanatçıların bazı değer ölçüleri var. Örneğin benim eserim 100 ise bedelinin 30'da veya 40'ta kalması benim aleyhime bir olaydır. Belli bir muhammen bedelin konulması sanatçının lehinedir. Hiç bedel koymamak yanlış. Türkiye'de insanlar sanatçıları o kadar iyi tanımıyor. Bu yüzden belli ölçüsü olması lazım. Sanatçılara saygılı olun diyorum. Bu uygulama bir saygısızlıktır. Ben sanatın bu kadar ticaret olarak görülmesine karışıyım."

Müzeyedede yapıtları satışa sunulacak diğer ressam Ömer Uluç, Türkiye'de galeriler, kurumsal sergiler ve müzayedelerin birbirinden bağımsız çalışmasını eleştiriyor. Uluç, "Müzayedeler fiyatların ve pazarın oluşmasında rol oynar. Pazara inanmayan, bienalleri seven sanatçılar vardır. Onlar da işlerini satmaya meraklıdır. Daha çok ölmüşler satılır Türkiye'de. Yani bu da Türk usulü bir durum. Bakalım ne olacak, bilmiyorum. Galericiler, kurumsal sergiler ve müzayedeler birlikte çalışmalı" diyor.

Ankara'da yaşayan ressam Mustafa Ayaz ise yapıtlarının nerede, ne kadar bedelle satıldığını önemsemiyor. "Ben üretimime bakarım" diyen Ayaz, şöyle devam ediyor: "Benden resim satın alıyorlar ve galeriler bu işleri yürütüyor. Ben sanatçıyım, ben resimlerimi yaparım. Benden parayla alıp bedavaya bile satabilirler."

Maçka Mezat Bahar Müzayedesi 12 Mart saat 14.30'da Hyatt Regency'de. Tel: 0212 295 45 13

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/bedelsiz-yok-mu-artiran_42569.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!