Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

'Bedene İnatçı Yaklaşımlar’ A Sanat’ta

Ressam Erdinç Ünlü’nün ‘Bedene İnatçı Yaklaşımlar’ adlı kişisel resim sergisi, A Sanat - Nişantaşı Kültür Merkezi’nde açıldı. ‘Beden’ resimlerinin

NTV-MSNBC
1

Sergiler

'Bedene İnatçı Yaklaşımlar’ A Sanat’ta
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 3 Mart 2004
BİTİŞ TARİHİ: 18 Mart 2004
+ Ajandama Ekle

b>Ressam Erdinç Ünlü’nün ‘Bedene İnatçı Yaklaşımlar’ adlı kişisel resim sergisi, A Sanat - Nişantaşı Kültür Merkezi’nde açıldı. ‘Beden’ resimlerinin yer aldığı sergi, 18 Mart’a kadar gezilebilir.

Erdinç Ünlü, sağlam tekniği olan bir figür ressamı. O, günümüzdeki yapay ve zorlama üslup arayışlarına, ‘karşı’ duruyor. Sanatçı, resimlerinde, klasik estetik anlayışla, çağdaş pentür normlarını bir arada kullandığını ve tema olarak da insan bedenlerini seçtiğini belirtmekte.

Ünlü, “Bütün resimlerimde klasik öğelerle, modern öğeleri iç içe kullanıyorum” diyor ve ekliyor, “Klasik resmi de ‘mış gibi’ yapmıyorum! Gerektiğinde, insan teni duygusunu verebilmek için tuvale 200 kat boya sürüyorum. Resmin klasik ustalarının kullandığı ‘glaze tekniği’ni uyguluyorum.”
Sanatçının amacı, Rönesans sonrasının klasik-barok estetiği ve ustalığıyla, Picasso sonrası modern sanatın, her türlü biçim anlayışı ve serbest tuşe anlayışını, yani çağdaş pentür normlarını, aynı resim düzleminde kullanmak. Bu yolla da, izleyiciye sıra dışı, yüksek tatlar sunmak ve ortaya çıkacak bir reaksiyonun izlerini sürmek ki, bu bir anlamda, sanatçının, üslup arayışlarının karşısında durduğunun ifadesi.

Erdinç Ünlü, “Farklı estetik anlayışlarının, aynı resim düzleminde birbiriyle çarpıştırılması sonucu açığa çıkan gerilim, bunu gerçekleştirirken ve sonrasında izlerken hissettiklerim, benim sanat yapma nedenimdir” diyor.
Onun resimlerinde, cinsellikten soyutlanmış insan bedenlerinin estetiği ve duygusallığıyla, doğalın sınırlarında geziniyoruz.SANATÇININ ÖZGEÇMİŞİ:
Erdinç Ünlü Çanakkale doğumlu.Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümündeki eğitiminin ardından girdiği Mimar Sinan Üniversitesi Resim Bölümü Özer Kabaş atölyesinden 1992 yılında mezun oldu, yüksek lisans bölümünde ve Roma’daki etüdleriyle sanat bilgisini pekiştirdi.
2000 Tekel Resim Yarışmasında ödül aldı, birçok karma sergiye katıldı, sanatçı arkadaşlarıyla Kooperatif adıyla bir mesleki dayanışma platformu kurdu, koleksiyonlarda eserleri yer almakta.
‘Kent Ozanları’ grubunda adına yer verilen sanatçının bir renkli özelliği de sözleri ve müziği kendisine ait besteleri. Erdinç Ünlü, kendisi gibi sanat camiasından olan bir tiyatro sanatçısıyla evli.

NOT: A Sanat pazar hariç hergün saat 09.00 - 19.00 arasında, pazar günlerinde ise 13.00 - 18.00 saatleri arasında açık.

EK BİLGİ İÇİN:
Adres: A Sanat; Valikonağı Cad. No: 85
Nişantaşı İstanbul
Tel: 234 73 74 Fax: 234 73 72
contact@asanat.com.tr
www.asanat.com.tr

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/bedene-inatci-yaklasimlar-a-sanatta_9522.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • merhaba, ben gazi üniv. güzel sanatlar fak. yüksek lisans öğrencisiyim. Bu dönem tez hazırlıyorum fakat nerden nasıl başlıyacağımı tam olarak bilmiyorum konum ise;1980 sonrası beden temasına yaklaşım biçimleri ve görsel çözümlemeler. bana bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. şimdiden çok teşekkür ederim. eefflame@hotmail.com YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!