Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Bienal'in Kavramsal Çerçevesi: İSTANBUL

9. Uluslararası İstanbul Bienali'nin kavramsal çerçevesi küratörler Charles Esche ve Vasıf Kor

yapitr/Deniz Türkeri

Sergiler

Bienal'in Kavramsal Çerçevesi: İSTANBUL
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 27 Ekim 2004 10:44
BİTİŞ TARİHİ: 27 Ekim 2004 10:44
+ Ajandama Ekle

br/>


9. Uluslararası İstanbul Bienali'nin kavramsal çerçevesi küratörler Charles Esche ve Vasıf Kortun tarafından 26 Ekim Salı günü The Marmara Oteli'nde yapılan bir basın toplantısıyla açıklandı.

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı tarafından 16 Eylül - 30 Ekim 2005 tarihleri arasında düzenlenecek olan 9. Uluslararası İstanbul Bienali, tarihinde ilk kez iki küratörün ortak çalışmasıyla gerçekleşecek.

9. Uluslararası İstanbul Bienali'nin küratörlüğünü Van Abbemuseum Direktörü Charles Esche ve Platform Garanti Güncel Sanat Merkezi Yöneticisi Vasıf Kortun üstleniyor. Küratör asistanları November Paynter ve Esra Sarıgedik olacak.

Esche ve Kortun Bienal'in kavramsal çerçevesini oluştururken İstanbul'un kendi bağlamından çoğalan, çok katmanlı yapısı üzerine yoğunlaşıyorlar. 9. Uluslararası İstanbul Bienali'nin başlığı öncelikle, hem varolan kentsel mekâna, hem de bu kentin dünya için taşıdığı anlamın imgesel gücüne işaretle "İstanbul" olacak.

Bienal; konukları için, "İstanbul"un bir metafor, bir öngörü, yaşanan bir gerçeklik ve bir esin kaynağı olarak anlatacağı öykülerin zengin bir tarihin ve sınırsız olanaklar evreninin kapılarını aralamayı amaçlıyor.

9. Uluslararası İstanbul Bienali mekan olarak İstanbul'un tarihi yarımadasındaki yapıları kullanmayacak. Bienal bu kez; günlük olan, modernitenin fiziksel tortusunun ve tüketim-merkezli bir ekonomik sisteme geçişin izlerini buluşturan mekanları yeğleyecek.

9. ULUSLARARASI İSTANBUL BİENALİ İLE EINDHOVEN VAN ABBEMUSEUM'DA EŞZAMANLI SERGİ

9. Uluslararası İstanbul Bienali'nin getirdiği bir yenilik; hem İstanbul'da, hem de Hollanda'nın Eindhoven şehrindeki Van Abbemuseum'da eşzamanlı olarak gerçekleşecek olması. İstanbul Bienali'ne paralel bir proje olarak planlanan Eindhoven Sergisi, kimi sanatçılarını 9. Uluslararası İstanbul Bienali ile paylaşırken kimi sanatçılarını İstanbul Bienali'nin tarihçesinden seçerek, "başka bir yer, başka bir mekân" düşüncesini uluslararası bir sanat müzesi bünyesinde tüm karmaşıklığıyla canlandıracak. Böylece, akışkan/geçici bienal sergisi ile durağan/kalıcı müze bağlamı arasındaki hiyerarşi konusunda da yeni sorular ortaya atılacak.

SANATÇILAR VE ESER SEÇİMİ

9. Uluslararası İstanbul Bienali'nde bu kez daha az sayıda sanatçı olacak. Esche ve Kortun öncelikle Türkiye'yi çevreleyen bölgenin sanatçıları üzerine yoğunlaşacak ve davetleri Asya, Avrupa ve ötesine yayılacak.

Esche ve Kortun, 9. Uluslararası İstanbul Bienali'nde sergilenecek eserlerin seçimi konusundaki yaklaşımlarını şöyle açıklıyorlar: "Sanat eserlerini iki ölçüte göre seçmeyi planlıyoruz. Öncelikle İstanbul'un kentsel koşulları, tarihi ve geleceğiyle doğrudan ilgilenen sanatçılara yeni işler sipariş ederek… İkinci olarak, İstanbul'a bir kontrast oluşturan, veya kenti kuşatan gerçekliğe, bilinçli bir yabancılaşma tavrıyla yaklaştığına inandığımız çalışmaları seçerek. Kimi sanatçıları İstanbul'da uzun süre konuk edeceğiz ve bireysel katılımlarının, diğer sanat bienallerinde olduğundan daha kapsamlı olmasına gayret edeceğiz".

Küratörler çalışmalarını sanatçı dosyaları üzerinden değil, hem yurtiçinde hem de yurtdışında daha geniş kapsamlı bir araştırma süreci deneyimleyerek gerçekleştirecekler. Planlanan sergi yapısı gereği sanatçılardan tanıtım dosyaları yerine; doğrudan Bienal'in kavramsal çerçevesiyle ilgili proje önerileri İstanbul Bienali'nin ist.biennial@istfest.org veya İKSV İstiklal Caddesi No : 146 Beyoğlu - Taksim adreslerine ulaştırılacak.

9. Uluslararası İstanbul Bienali'ne davet edilecek sanatçılar ve projeleri 2005 Şubat ayında kesinleşecek.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/bienalin-kavramsal-cercevesi-istanbul_19980.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!