Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Bülent Özgören'den Işığın Peşinde Fotoğraf Sergisi

Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi Galerisi “A” Salonu’nda 15 Eylül– 30 Eylül 2004 tarihleri arasında, Bülent Özgören’in “Işığın Peşinde”

yapitr/Murat UYMUŞLAR

Sergiler

Bülent Özgören'den Işığın Peşinde Fotoğraf Sergisi
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 15 Eylül 2004
BİTİŞ TARİHİ: 30 Eylül 2004
+ Ajandama Ekle

ankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi Galerisi “A” Salonu’nda 15 Eylül– 30 Eylül 2004 tarihleri arasında, Bülent Özgören’in “Işığın Peşinde” başlıklı fotoğraf sergisi gerçekleştirilecektir.

Bu sergide, Bülent Özgören’in Ayvalık, Kazdağları, Toroslar, Konya, Antalya, Nevşehir, Göller Bölgesi, Acıgöl, Afyon, Denizli, İsparta üçgeninde yer alan göller, batı ve doğu Karadeniz Kaçkarlar, Kars, Sarıkamış gibi pek çok yörede, sergiye adını verecek bir ışığın peşindelik serüveniyle ve ustalıkla elde edilmiş, etkileyici fotoğrafları izlenebilecek.

Bülent Özgören, 1955 Adana doğumlu olup, ilk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladıktan sonra lise öğrenimi için gittiği İsviçre’nin Cenevre kentinde fotoğraf çalışmalarına da yoğunluk vermeye başladı.
1975 yılında vardığı ABD ise İşletme ve Siyasal Bilgiler dallarında yüksek öğrenim görmesinin yanı sıra, fotoğrafla dopdolu yıllar geçirdiği ülke oldu. 1979 yılında Siyah Beyaz fotoğrafta “Zone Sistem” çalışmalarına başladıktan sonra ise Miami Üniversitesi Fotoğraf Bölümü’nde eğitmenlik, mezuniyet öğrencileri için jüri üyeliği, kişisel bir sergi, workshoplar, ödüller hep bu ABD yıllarına sığdı.
Miami Üniversitesi Fotoğraf Bölümü’nde ilk doktora yapan öğrenci olması ve ‘sürekli öğretim üyeliği’ teklifini kabul etmeyen Bülent Özgören, 1981 yılındaki mezuniyetinin ardından Türkiye’ye döndü. O yıldan itibaren İFSAK dahil pek çok ildeki fotoğraf derneklerinde, Mimar Sinan Üniversitesi ve diğer üniversitelerde “Zone Sistem” ve Siyah Beyaz fotoğraf konularında onlarca konferans verdi.
1984 yılında kurulan FOG Fotoğraf Grubu’nun kurucuları arasında da yer alan Bülent Özgören bugüne kadar pek çok yurtiçi ve yurtdışı ödülün de sahibi olup sergi ve dia gösterileri olmak üzere çeşitli etkinliklerde bulundu.

Bülent Özgören fotoğraflarını ve fotoğraf anlayışını şu sözleriyle anlatmakta;
“Fotoğrafımı, doğadaki biçimsel estetiği doğru ışıkla buluşturup, siyah beyaz teknikle dingin ve sakin bir duyu yaratmak olarak tanımlayabilirim. Bu sergi,’Işığın Peşinde’ ışığa yolculuk da diyebileceğim son birkaç yıllık arayışta, karşıma çıkanların, gözüme değenlerin birkaçı; sizinle paylaşmak istediğim an’ların bazıları. Işığın ahengiyle ruhun çakıştığı o an, sadece bir kez yaşanır: Işık anlatmakta, fotoğrafçı dinlemektedir sanki. Umarım yaşadığım daha doğrusu dinlediğim o an’larda yaptığım fotoğraflar bu ender rastlaşmayı size de yaşatır; sıradan olanın içindeki olağanüstülüğü görmenizi sağlar.”

Bülent Özgören’in 15 Ocak 2004 tarihinde, İstanbul Fotoğraf Merkezi Fotoğraf Galerisi’nde “Işığın Peşinde” sergisinde yer alacak fotoğrafları 4x5 inç ve 6x6 cm format makinalar ile çekilmiş, gümüş jelatin siyah beyaz baskı olup, Forte Polywarmtone Fiber kağıda basılmış, Selenium ile tonlanmış ve arşival işlemler uygulanmış olup 40 civarında ve çeşitli boyutlardan oluşmakta.

Sözü edilen formattaki makinalarla yapılan çekim işlemleri doğaya otuz kırk kiloluk bir ekipman ile gitmek demek. Türkiye’nin her yanına yapılan bu yolculukların, Bülent Özgören’in, fotoğrafı çekilecek yörenin yansıtmak istediği atmosferinin gereksindirdiği ışığı yakalamak için- yola çıktıktan sonra değişebilen hava koşulları gözönünde bulundurulursa- defalarca ışığın peşine yapılan yolculuklara dönüştüğü bilinebilecek. Fiziksel koşullar böyle yaşanırken sergiyi izleyeceklere, uzun bilgi, deneyim ve duygu birikiminin imbiğinden süzülerek çekilip, basılmış bu usta işi fotoğraflarla ilgili algılar kalacak.

Bülent Özgören
1955- Adana’da doğdu. 1957 İstanbul’a geldi. Fotoğrafa St. Michel Ortaokulu’nda başladı.
1972- Lise öğrenimini İsviçre’nin Cenevre kentinde yaptı. Fotoğraf çalışmalarına yoğunluk verdi. İlk kişisel sergisini Cenevre’de açtı. Karma sergilere katıldı.
1975- Florida-ABD, Miami Üniversitesi’nde İşletme eğitimine başladı. Üniversite gazetesinde iki yıl fotoğraf muhabirliği, sonraki iki yıl da Fotoğraf Editörlüğü yaptı. İşletme eğitiminin yanısıra, Siyasal Bilgiler ve Fotoğraf eğitimi aldı. Renkli baskı ve siyah beyaz fotoğraf araştırmaları yaptı.
1978- Karma sergiler, dia gösterileri. Siyah Beyaz fotoğrafta ‘Zone System’ araştırmalarına başladı. Miami Üniversitesi Fotoğraf Bölümünde Asistan Eğitmenlik, mezuniyet sınıfı öğrencileri için jüri üyeliği.
1980- İkinci kişisel sergi. Üniversite Fotoğraf Bölümü son sınıflarına ‘Zone System’ ile ilgili workshop’lar verdi.
1981- Florida Eyalet Fotoğraf Dernekleri arası yıllık fotoğraf yarışmasında Siyah Beyaz dalında birincilik, dia dalında ikincilik ödülü aldı. Aynı yıl İşletme ve Siyasal Bilgiler dallarından mezun olup yurda döndü
1982- Güneş gazetesinin fotoğrafçılarına workshop verdi. Zone System konusunda İfsak ve pek çok şehirdeki Fotoğraf Derneklerinde, Mimar Sinan Üniversitesi ve diğer üniversitelerde Zone System ve Siyah Beyaz Fotoğraf konularında onlarca konferans verdi.
1982- Üçüncü kişisel sergisini İstanbul’da, Fransız Kültür Merkezi’nde açtı.
1982- Milliyet Abdi İpekçi Fotoğraf Yarışmasında birincilik ödülü aldı.
1983- Dördüncü kişisel sergisini Ankara Sanat Evi’nde açtı.
1984- Beşinci kişisel sergisini Adana Sabancı Kültür Merkezi’nde açtı.
1984- Beş arkadaşıyla birlikte “FOG Fotoğraf Grubu”nu kurdu. FOG Fotoğraf Grubu, kuruluşunu, Atatürk Kültür Merkezi’nde bir dia gösterisi ile kutladı.
1985- FOG’un Yapı Kredi Sanat Merkezi’nde ilk sergisi. Dia gösterileri.
1985- İspanya, Europa 85 fotoğraf yarışmasında, FIAP Bronz madalya aldı.
1986- FOG Fotoğraf Grubu ile Kazlıçeşme ’86 sergisi. Dia gösterileri.
1987- FOG Fotoğraf Grubu ile Surlar ’87 sergisi. Dia gösterileri.
1989- FOG Fotoğraf Grubu ile Taksim Belediye Sanat Galerisi’nde “Birikimler” sergisinin açılışı ve “Birikimler” kitabının yayınlanması. Dia gösterileri.
‘Zone System’ ve siyah beyaz fotoğraf üzerine eğitim, seminer, workshop ve konferanslar vermeye devam etmekte.

www.bulentozgoren.com
bulent@bulentozgoren.com
Ayazağa, Cendere Yolu, Hamidiye Suyu Mevkii, No:17, Şişli, 34396, İstanbul
Telefon: 0212 289-8144
Faks: 0212 289-0210http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/bulent-ozgorenden-isigin-pesinde-fotograf-sergisi_17536.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!