Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Eğirdir’de Taş Heykeller Dile Geliyor

Çağdaş heykel sanatını geniş kitlelere ulaştırmak ve yetkin örneklerini izleyicilere sunmak amacıyla 16 Ağustos - 16 Eylül 2004 tarihleri arasında

NTV-MSNBC
1

Toplantılar

Eğirdir’de Taş Heykeller Dile Geliyor
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 16 Ağustos 2004
BİTİŞ TARİHİ: 16 Eylül 2004
+ Ajandama Ekle

b>Çağdaş heykel sanatını geniş kitlelere ulaştırmak ve yetkin örneklerini izleyicilere sunmak amacıyla 16 Ağustos - 16 Eylül 2004 tarihleri arasında Isparta-Eğirdir’de uluslararası bir taş heykel sempozyumu düzenleniyor.

Heykel uygulamaları Isparta - Eğirdir Gölü Can Adası’ndaki açık hava atölyesinde, yurt dışı ve yurt içinden katılan 12 heykel sanatçısı tarafından gerçekleştirilecek.

Isparta Valiliği ve Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından sanat boyutu zengin olan festivaller ve buna bağlı kültürel faaliyetlerin düzenlenmeye devam ediyor.
Bu bağlamda bu yıl ikincisi düzenlenen Isparta Davras Kar Festivali kapsamında ‘kardan heykel yarışması’ düzenlenerek Türkiye’den pek çok heykel sanatçısının katılımı sağlanmıştı.
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Isparta Valiliği, Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Eğirdir Kaymakamlığı ve Eğirdir Belediyesi’nin ortaklaşa çalışmalarıyla birincisi düzenlenen Uluslararası Isparta-Eğirdir Taş Heykel Sempozyumu’na, Hacettepe Üniversitesi Heykel bölümünden Prof. Remzi Savaş danışmanlığında SDÜ GSF öğretim elemanlarından bir organizasyon komitesi oluşturuldu.
Sempozyum Şartnamesi’ni içeren bilgiler yurt içi ve yurt dışına ilan edildi. Bu doğrultuda 30 Haziran 2004 tarihinde son bulan başvurular organizasyon komitesi tarafından değerlendirildi ve 65 heykel sanatçısı arasından 7’si yabancı, 5’i Türk toplam 12 heykel sanatçısının sempozyuma katılması kararlaştırıldı.


NEDEN EĞİRDİR?
Geçmişi prehistorik dönemlere kadar uzanan Eğirdir, doğal güzellikleri, ılıman iklimi sayesinde bir çok uygarlığın uğrak yeri olmuş ve bu uygarlıklardan günümüze önemli kalıntılar kalmıştır. Selçuklular, Beylikler ve Osmanlılar’dan kalma bazı eserler bunlara örnek teşkil etmekte.
Atatürk’ün Eğirdir’i ziyaretinde, Eğirdir Gölü üzerinde mevcut olan bir ada kendisine hediye edilmiş ancak, daha sonra Atatürk bu adayı Eğirdirlilere bağışlamıştır.
Türkiye’nin dördüncü büyük gölü olan Eğirdir’deki Atatürk Adası bugünkü adıyla Can Ada, Eğirdir kıyısı ile 1960’lı yıllarda yapılan doldurma çalışmasıyla birleştirilmiştir.
1.Uluslararası Isparta-Eğirdir Taş Heykel Sempozyumu Cumhuriyet’in 80. yılına bir gönderme olarak Can Ada -Atatürk Adası’nda yapılacak.

UYGULAMA:
16 Ağustos - 16 Eylül 2004 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan bu etkinlik Isparta - Eğirdir Gölü Can - Atatürk - Adası’ndaki açık hava atölyesinde, yurt dışı ve yurt içinden katılan 12 heykel sanatçısı tarafından, uygulamalı olarak gerçekleştirilecek.
Sempozyumda her sanatçı yaklaşık üç metre küp mermeri, projeleri doğrultusunda, ‘bir temaya bağlı kalmaksızın’ işleyerek eserlerini oluşturacak, yapıtlar sempozyumun son iş günü, Sempozyum Jürisi tarafından Isparta ve Eğirdir’in uygun görülen yerlerine sanatçıların gözetiminde yerleştirilecek.
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla, Isparta Valiliği, SDÜ Güzel Sanatlar Fakültesi, Eğirdir Kaymakamlığı ve Eğirdir Belediyesi tarafından düzenlenen 1.Uluslararası Isparta-Eğirdir Taş Heykel Sempozyumu tüm izleyicilere açık olup bir ay süre ile izlenebilecek.


KATILIMCILAR:
YURT DIŞINDAN KATILAN SANATÇILAR:
1- ) Kamen Tanev...Bulgaristan
2- ) Jesus Cobo... Ekvator
3- ) Stefano Gratarola... İtalya
4- ) Toru Saizo... Japonya
5- ) Salah Hamat... Mısır
6- ) Alex Labejof... Fransa
7- ) Tanya Preminger... İsrail

YURT İÇİNDEN KATILAN SANATÇILAR:
1-) Mustafa Yüksel
2-) Evrim Çamoğlu
3-) Sibel Kedik
4-) Bülent Çınar
5-) Nusret Başöner

İletişim:
Adres: Süleyman Demirel Üniversitesi
Güzel Sanatlar Fakültesi - Isparta
Tel: 0 246 228 29 92 - 0 246 228 29 93
Fax: 0 246 228 5412
e-mail: tasheykel@sdu.edu.tr
web: tasheykel.sdu.edu.tr

Sempozyum Alanı: Isparta - Eğirdir Can Adası
Sempozyum Tarihi: 16 Ağustos - 16 Eylül 2004

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/egirdirde-tas-heykeller-dile-geliyor_15278.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • hayatımda gördüğüm en mükemmel yer ve hayatımın en önemli gününü orada gecirdim. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!