Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Fotoğraf, Paris’te Geleceğini Arıyor

Fotoğraf bienalinde 75 sergiye evsahipliği yapan Paris'te ünlü fotoğrafçıların eserleri görücüye çıkarken, dijital fotoğraf, sanat fotoğrafı ve foto-m

Zaman

Sergiler

Fotoğraf, Paris’te Geleceğini Arıyor
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 23 Kasım 2004 11:06
BİTİŞ TARİHİ: 23 Kasım 2004 11:06
+ Ajandama Ekle

otoğraf bienalinde 75 sergiye evsahipliği yapan Paris'te ünlü fotoğrafçıların eserleri görücüye çıkarken, dijital fotoğraf, sanat fotoğrafı ve foto-muhabirliği kavramları da tartışmaya açıldı. Bienal, 2006'da Avrupa'nın önemli kentlerine taşınacak.

Paris'in ünlü kasım bienali "Fotoğraf Ayı" bu yıl gerçekleşen yetmiş beş sergiyle adeta fotoğrafın kalbinin attığı yere dönüşüp, tüm dünyanın ilgisini de üzerine yöneltti. Bienal, 2004 yılında etkinlik alanını biraz daha genişleterek iki başkentle işbirliği yaptı (Berlin, Viyana) ve "Fotoğraf Ayı"nı Paris'in ötesine taşıyarak Avrupalı bir kimliğe büründürdü. 2006 Kasım'ında ise bunların arasına Roma, Bratislava ve Moskova da eklenerek daha da geniş boyutlu bir fotoğraf şöleni yaşanacak. Bienal, 19. yüzyıldan günümüze kadar pek çok akımı ve önemli sanatçıyı takip etme ve hatta fotoğraf üzerine bolca zihin jimnastiği yapma fırsatı veriyor.

Fotoğraf, 19. yüzyılın ikinci yarısında henüz yeni doğduğu sıralarda gerçeğin aynası olma işlevini gördüyse de ilerleyen yıllarda farklı mecralara doğru akmaya başladı. 19. yüzyıl ve modern fotoğrafçıların en belirgin özelliği bir yaşanmışlığın tanıklığını yapmak, gerçeğe mümkün olduğu kadar sadık kalmak iken, avantgardlarla birlikte soyuta geçiş başladı. Çağdaş sanatçılarda ise kasıtlı bir deneyselcilik ve çok biçimli uygulamalar dikkati cekti. Bu dönemde üzerinde çalışılan belli başlı türler ise portre, röportaj, moda, kentsel dünya ve endüstriyel peyzaj oldu.

Bu yılki "Fotoğraf Ayı" çerçevesinde tartışılan en önemli konu bu türlerden biri olan röportaj fotoğrafçılığının, diğer bir deyişle foto-muhabirliğinin içinde bulunduğu durum ve uğradığı dönüşüm. Bir yanda televizyonla rekabet etmenin güçlüğü, diğer yanda dijital fotoğrafın ortaya çıkışı ve onun bir düğme basımıyla istenilen yere ulaştırılabilir olması, belgesel alanında çalışan fotoğrafçıların konumlarının tekrar sorgulanması ihtiyacını doğurdu. Kendilerini çevreleyen sesli, hareketli ve bazen de şiddetli atmosferi, fotoğrafın sessiz ve hareketsiz diliyle, ancak yine de gerçeğin gücüyle vermeyi başarabilen foto-muhabirlerinin konumlarını...

Çözünürlük mü, gerçeklik mi?

Bu yılın en çok konuşulan fotoğrafları olan Ebu Garib Cezaevi'ndeki işkence görüntüleri, bir Amerikan askerinin cep telefonuyla çektiği amatör fotoğraflardı ve bilgisayar ekranlarında dünyayı dolaştıktan sonra basına ulaşmışlardı. Böylece bugüne kadar sadece foto-muhabirlerinin objektifinden görmeye alıştığımız bu tarz görüntüler, artık doğru zamanda doğru mekânda bulunan herkesin aynı işlevi yerine getirebileceğinin bir göstergesi oldu. İşlerinin ehli fotoğrafçılar istedikleri kadar daha yüksek çözünürlük peşinde koşsunlar, medya, amatörlerin kalitesi kötü bu fotoğraflarına büyük önem vermeye ve hatta onlarda özgün bir yan olduğunu savunmaya başladı. Böylece eski konumlarını kaybeden bu fotoğrafçılar, plastik sanatlara yakın durarak ve kendi uzmanlık alanlarını çağdaş sanatla yoğurarak "plastik belgesel" olarak adlandırılan akımın öncülüğünü yapmaya başladılar.

Zorunlu olarak kimlik değiştiren bir alan, şu anda bir sanat eğiliminin de yörüngesini çizmekte. Şimdilik sadece müzelerin ve galerilerin ilgisini çeken "plastik belgesel" acaba günün birinde bizim çağımızın görünürde cansız, ancak bir o kadar da canlı tanığı olacak mı?

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/fotograf-pariste-gelecegini-ariyor_21016.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!