Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Ankara Projeleri Sergisi
BÖLÜM SPONSORU

Fotografevi'nde "Sur"

Fotografevi'nde "Sur"

yapi.com.tr

Sergiler

Fotografevi'nde "Sur"
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 8 Nisan 2006
BİTİŞ TARİHİ: 5 Mayıs 2006
YER: Fotografevi, İstiklal Caddesi, Tütüncü Çık. No: 4 Galatasaray Beyoğlu, İstanbul
DÜZENLEYEN: Fotografevi
DİĞER BİLGİLER: T: (0212) 249 0202 F: (0212) 244 40 75
+ Ajandama Ekle

br/> Fotografevi, 8 Nisan - 5 Mayıs 2006 tarihleri arasında "Basılmış Bir İşin Olsun" (Medya ve Kitap Projeleri İçin Fotograflamak) Atölyesi katılımcılarının objektiflerinden, Tarihi İstanbul Surları etrafındaki yaşama odaklanıyor. Haluk Çobanoğlu yönetiminde yapılan atölye çalışması, 11 katılımcı ile gerçekleştirilmişti.

Sergide, Bülent Özşeker, Edmon Sefer, Gülümhan Yürük, Gülşin Ketenci, Hakan Yaman, Kerem Olgaç, Nuray Omacan, Ümit Okan, Vedat Konyalı, Yasemin Yıldız, Yeşim Tetik ve Haluk Çobanoğlu'nun fotografları yer alıyor.

Yaklaşık 2 ay süren atölye sırasında ortaya çıkan fotograflardan 30 adeti sergide yer alırken, 80 fotograflık bir de albüm hazırlandı. Dijital ortamda hazırlanan albüm katılımcılara verilecek ve isteyen katılımcılar dijital baskı yöntemiyle albümlerini bastırabilecek. Böylelikle, atölyenin amacı olan katılımcıların "basılı bir işlerinin olması" hem sergi hem de albüm yoluyla gerçekleşmiş olacak.

Surların etrafındaki yaşamı fotoğraflayanlar neyi ararlar?
Haluk Çobanoğlu, kendilerini böyle bir atölye çalışması yapmaya iten soruları şöyle sıralıyor:

"Kariye'nin gölgesindeki semt kiliseleri niçin utangaç mahalle kızları gibi, gelip geçenden saklanmaktadırlar? Cemaatlerini gören var mı? Mimar Sinan gerçekten Mihrimah Sultan'a aşık mıydı? Bizans'ın hipodromunun ruhu acaba hafta sonları Karagümrük stadında mı yaşatılmaktadır? Tarkan, Malkoçoğlu ve Karaoğlan çocukluğumuzda bize neyi anlatmak için "kahramanca" surların tepesinden asağıya atlamışlardı? Göçmen Ramazan davulculuğu nasıl bir meslektir? Minibüsçüler niçin sürekli dertlidirler? Kuşbazların aşkı Mecnunki ile kıyaslanabilir mi? Sulukule niçin hafızalardan silinmek isteniyor? Mevlanakapı önlerini geçici mesken tutmuş Romanlar niçin nereden gelip, nereye gittiklerini hiç önemsemiyor? Yedikule'nin marulu, Langa'nın hıyarı bir efsane midir? Kumkapı, ne zamandır Fırat'ın doğusuna taşınmıştır? Delikanlı Kadırga'nın omuzları niçin düşmüştür? Cankurtaran'ın güzelim evlerinin canını kurtarmak için ne yapmak gerek? Sultanahmet'e varınca artık kafalar iyice karışmıştır; biz kimiz ve nereden geldik, nereye gidiyoruz? Sur nedir, sadece fiziksel bir durum mudur? Aslında surlar toplumsal olanın, içimizde ördüğü duvarlardan öte nedir? Belgesel fotoğraf, sadece bugünü belgelemez. Sorular soran, sorduğu soruların peşine düşerek yaşamayı seçen fotoğrafcının tercihidir. İnsanı dönüştürebilir. Surları aşmaya yarar!"

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/fotografevinde-sur_44941.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!