Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Galeri X-ist Genç Ressamlarla Buluşuyor

ı“Otoportre İçin Eskizler” ve “Açık Mekan” Galeri X-ist genç sanatçılarımızdan Nuri Kuzucan ve Yasemin Erdin’in ‘solo’ sergilerine ev sahip

yapitr/Deniz TÜRKERİ

Sergiler

Galeri X-ist Genç Ressamlarla Buluşuyor
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 4 Kasım 2004
BİTİŞ TARİHİ: 27 Kasım 2004
+ Ajandama Ekle

“Otoportre İçin Eskizler” ve “Açık Mekan”

Galeri X-ist genç sanatçılarımızdan Nuri Kuzucan ve Yasemin Erdin’in ‘solo’ sergilerine ev sahipliği yapıyor.

Sanat dünyasına Mehmet Güleryüz’ün ‘Erkekler ?’ adlı resim sergisi ile merhaba diyen Galeri X-ist ikinci sergisinde gençlere el uzatıyor. Eserleri daha evvel sergilenmiş olan Nuri Kuzucan ve genç sanatçı Yasemin Erdin’in ilk kişisel sergileri 4 Kasım- 27 Kasım tarihleri arasında görülebilecek.

“Otoportre İçin Eskizler”

Genç Sanatçı Yasemin Erdin’in bir anlamda elini uzattığı, tutmaya çalıştığı görüntüleri sergileyecek sanatseverlere. Doğa söylemini gizlice içinde barındıran kentli sanatçının kendi gerçekleriyle kurguladığı “doğal”a ulaşma fantezileridir. Sanatçının tüm kadrajları, içinde bulunduğu ruhsal ve nesnel ortamın ipuçlarını vererek varmak istediği noktaya taşır izleyiciyi. Kademeli düzlemde nesneler kişileşir; bu bir anlamda ilk çıkış noktasıdır...

Erdin’in boşluğa duyduğu özlem, özneleşen bacaların ve yükseklerin ardından zorlu yolunu alır.
Sanatçı, belki hiçbir zaman tamamlamayacağı arayışının ilk adımlarını atar. Sergiyle birlikte, genç bir ressamın bu ilk adımlarının değerini okumak izleyicisi için de fark edilir özellikte olacaktır. Böylece, artık göz hizasına inmiş düşlerin keyfini çıkarır, sanatçının özneleriyle oluşturduğu düşlerine ortak olabilirler.

“ Açık Mekan ”

Nuri Kuzucan resimlerini oluştururken bir heykeltraş ile benzer özellikler gösteriyor. En son görüntü oluşana dek katmanlar halinde yüzeyler, geçirgenliklerini yitirmeden birbirleri ile ilişkili alanlar meydana getiriyorlar. Büyük boydaki akrilik resimlerinde sanatçı, teknik olarak kaynakçalarını Diebenkorn gibi isimlerden örnek gösterse de Picabia ile de ilişki kurulabiliyor. Resimlerin, izleyen üzerindeki ruhsal etkilere neden olan atmosferinde ve ışığında Hopper, Hokney gibi sanatçıların izlerini görebilirsiniz. Peyzajları, gündüz ve gece diye ayrılsalar da taşıdıkları dingin etki eşit. İç mekan resimlerinde ise figürsüz ortamlar belli bir yaşamın önerisini sunuyorlar. Geniş ve basık olmayan bu mekanların yapılış tekniklerinin getirdiği saydamlıkların yanı sıra, cam, parlak zeminler ve metal gibi dokuların betimlenmesi ile derinlikleri iki kat artıyor. Dışarısı ve dış dünyanın karmaşası bu mekanlara nüfuz etmiyor; onları bazen bir arabanın camından, bazen de geniş, rahat bir mekanın penceresinden görüyorsunuz. Sanatçının oluşturduğu seri, aralarında ‘kontrast atmosfer’ oluşturan resimlerle oldukça tutarlı.

Galeri X-ist

Çağdaş sanatın merkezi Nişantaşı’nda açılan olan X-ist’in hedefleri arasında Türk ressamlarını gelecekte, uluslararası alanda temsil etmek bulunuyor. Kerimcan Güleryüz ve Daryo Beskinazi tarafından kurulan X-ist, sanatın gelecekteki yaratıcılarını keşfetmeyi hedefliyor. Genç ikili, bir diğer amaçlarını da “Türkiye’deki koleksiyonerlik bilincinin yaygınlaştırılmasını sağlamak” olarak adlandırıyor.

X-ist, risk alan, sanatın geliştirilmesinden yana, sadece kendilerine değil, değişime karşı çıkan kurumlara da meydan okumakta olan sanatçıların ortak paydası olmayı amaçlarken çağdaş sanatlarda da Türkiye’nin öncü galerisi olmayı planlıyor.

Açılışta şarap sunumu Kavaklıdere’nin; Catering, Koza Gıda ve Şef Patrizia Ünder’in değerli katkıları ile gerçekleştirilmiştir.

Tarih: 04.11.2004

Saat: 18:00

Yer: Galeri X-ist
Eytam Cad. Açıkhava Apt. No: 16/5
34080 Nişantaşı
Tel: 212 291 77 84 Fax: 212 343 69 35
e-mail:info@artxist.com


http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/galeri-x-ist-genc-ressamlarla-bulusuyor_20890.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!