Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Galeri X-ist' ten Yeni Bir Sergi: Tayga

Galeri x-ist, genç sanatçı Şevket Sönmez'in kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Türk çağdaş sanatında 'en'leri keşfetmeyi amaçlayan x-i

yapi.com.tr

Sergiler

Galeri X-ist' ten Yeni Bir Sergi: Tayga
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 6 Ocak 2005
BİTİŞ TARİHİ: 12 Şubat 2005
+ Ajandama Ekle

b>Galeri x-ist, genç sanatçı Şevket Sönmez'in kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Türk çağdaş sanatında 'en'leri keşfetmeyi amaçlayan x-ist'in bu yeni sergisinde Şevket Sönmez'in yapıtlarını 6 Ocak - 12 Şubat 2005 tarihleri arasında izleyebilirsiniz.

Bu sergideki resimler, bağlandıkları temalar içinden bakılacak olursa, bir çeşit 'kişisel tarih' üzerine otururlar. Bu süreç, belli bir yaşantının görsel anlatımından çok, varlıklarını içten içe sürdüren anlamların yaşanan (an)a yayılmasından ibarettir.

Söz konusu olan, doğaya egemen olma edimi içinde yaratılmış bir 'yaşam alanı'dır. Bu sürecin fantastik bir altyapısı vardır: her şey kurulmakta olan geleceğin parçasıdır. Makinaların durmadan çalışması ve yabanıl olana müdahaleler, büyük anlam yayılmasının devamıdır. Tanıklık ve duyarlılık halleri ise imkansızlaşmış gibidir. Buradaki resimler bu imkansızlığın üzerine gider.

Çok uzak olmayan bir zamanda doğal olanın görkemli varlığı bize kasvetli göründü. Orada bir yerde durmasına ve sabit olmasına rağmen üstümüze geldi. Karşısına planlamanın ve düzenlemenin kasvetini koyduk ve mücadele başladı. Şimdi her şey sonlanmış gibi görünse de çatışma sürüyor.

Resimlerin yaşayan ya da geçerliliğini sürdüren bir zaman duygusunun peşinde olduğu söylenebilir. Belleğin mekan algılarını eşzamanlı konumlandırılarak bir enerji biçiminde kendini işe dahil etmesi ilginçtir.

Belki de burada bellek kaybının mekan algısını dönüştürmesine paralel bir sıkıntı, alt edilmek isteniyor. Bu bakımdan da bu resimlerin oluşum sürecinin bellekte oluşmuş boşlukların dolmasından ibaret olan duygusal bir tabanı vardır.

Geleceği kurgulayan bir 'geçmiş' e odaklanmak belki de tanıklık edilmiş bir sürecin betimlenmesinden çok bugünün, şimdiki yaşamın ve giderek de hayatın bir bütün halinde sorgulanmasıdır. Kaldı ki, tarihsel olanın her zaman trajik bir boyutu vardır, ancak bireysel tarih söz konusu olunca bütün kayıtlı bilgiler ters-yüz olabilir.

Orman ne kadar uzarsa trenler ve yollar o kadar uzama-lı-mı-dır ?

Şevket Sönmez' in Özgeçmişine Haber Ekinden Ulaşabilirsiniz.

Galeri x-ist
Eytam Cad. Açıkhava Apt. No: 16/5
34080 Nişantaşı
Tel: 212 291 77 84 Fax: 212 343 69 35
e-mail: info@artxist.com


http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/galeri-x-ist-ten-yeni-bir-sergi-tayga_22113.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!