Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

garajistanbul'da Uluslararası iDANS Çağdaş Dans Festivali

garajistanbul'da Uluslararası iDANS Çağdaş Dans Festivali

yapi.com.tr

Diğer
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 20 Eylül 2007
BİTİŞ TARİHİ: 20 Ekim 2007
YER: garajİstanbul
DÜZENLEYEN: Bimeras Kültür Vakfı
DİĞER BİLGİLER: http://www.garajistanbul.com/
+ Ajandama Ekle

Aydın Teker - "aKabı"

Bimeras Kültür Vakfı, 20 Eylül - 20 Ekim tarihleri arasında “iDANS” adı altında uluslararası bir çağdaş dans festivali düzenliyor. Dünyada çağdaş dans/performans alanında önde gelen sanatçıların yer alacağı festivalde Türkiye, Fransa, Portekiz, Hollanda, Almanya, Norveç ve Tayland’dan koreograflar katılıyor 20 koreograf 20 solo gösterisini garajsistanbul’da izleyiciye sunacak. Ayrıca festival programında akademik bir konferans ve çeşitli konserler yer alacak.

Bimeras Kültür Vakfı, Türkiye’nin çağdaş dans ve performans sanatları alanında uluslararası ilişkilerine destek olmayı amaçlayan 10 yıllık bir çabanın ürünü olarak kuruldu. Faaliyetlerin arasında Türk çağdaş koreografların yurt dışı eğitim ve turnelerini düzenlemenin yanısıra, Nisan 2006’da, uluslararası festival organizasyonunun ilk adımı olarak gerçekleştirdiği, 12 uluslararası sanatçının yer aldığı altı saatlik bir dans maratonu vardır.

Festival özel gösterimle açılıyor
Uluslararası İDANS Çağdaş Dans Festivali 23 Eylül’de Aydın Teker’in ‘aKabı’ adlı eserinin Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenecek özel bir gösterimiyle başlayacak. Aydın Teker’in çeşitli Avrupa başkentlerinde başarı kazanan bu gösterisi ilk kez Türkiye seyircisinin karşısına çıkacak.

iDANS : Dansı sorgulayan bir festival
Uluslararası İDANS Çağdaş Dans Festivali’ni “Solo Dans / Performans” teması etrafında kurgulayan Bimeras, programda, dansın ve bedenin tanımlarını sorgulayan ve araştıran çalışmalara yer veriyor. Zorla kabul ettirilen dayatmaca kimlikler yerine kimliğin kurmacalığı, değişkenliği ve melezliğini vurgulayan ve çağdaş dans tarihinin yapı taşları sayılan solo eserlere ev sahipliği yapıyor. iDANS’ın programı, dans ve performans tarihinde “Solo” tarzının önemini ve geniş bir yelpazede ifade özgürlüğü ve zenginliğini vurguluyor.

Festivalde 17 ülke, 20 koreograf, 26 gösteri


Vera Mantero
90’lı yıllarda çağdaş dans alanında yapılan deneysel çalışmaların en önemli örneklerinin sergileneceği iDANS’a Türkiye, Fransa, Belçika, Pakistan, ABD, Portekiz, İsrail, Venezuella, Hollanda, Filistin, Almanya, Norveç, Lübnan, Hırvatistan, Macaristan, Danimarka ve Tayland’dan koreograflar katılıyor. Bu dansçılar arasında, dansın hareket kompozisyonu olduğu fikrinin ötesine geçerek geleneksel koreografi anlayışına karşı duran, Fransız dansının “yaramaz çocuğu” Jérôme Bel var. Bedeni tamamlanamayacak bir süreç olarak ele alan Xavier Le Roy, radikal ve kışkırtıcı performanslarıyla tanınan Vera Mantero, Eszter Salamon, Ivana Müller ve Rui Horta gibi isimler de yer alıyor.

Filistin ve komşularından bölge insanın kimlik sorunlarına özel bakış

Festival programı, bireysel kimliklerin oluşum, dönüşüm ve “sınırlarını” inceleyebilmek amacıyla, sınırların belki de en önemli rol oynadığı bir coğrafyadan, Filistin ve komşularından gelen sanatçılara özel bir köşe ayırıyor. Hollanda’da yaşayan İsrail’li Adva Zakai, Arap musevisi bir aileden gelip Norveç’te yasayan Mia Habib, Lübnan kökenli olup Venezuella’da büyümüş ve şimdi Danimarka’da yaşayan Sara Gebran, Belçika’da yaşayan Filistin kökenli Amerikalı Tarek Halaby, Almanya’da yaşayan Filistinli Tamara Habash. Bu sanatçıların ortak özelliği, kökenleri bu coğrafyadan olmakla birlikte dünyanın farklı ülkelerinde yaşıyor olmaları. Bu durum onlara yörelerinde yaşananlara “dışarıdan” ve bir sanatçı bakışı getirmelerini kolaylaştırıyor.

Ünlü uluslararası dans yazarları konferansta

Dans gösterilerinin dışında, 6 - 7 Ekim tarihlerinde, araştırma ve performatif sunumların yer aldığı “Çağdaş Dans’ta Solo” başlıklı uluslararası bir akademik konferans da düzenlenecek. “Solo” dansı ve bedeni sosyolojik, felsefi, tarihsel açılardan inceleyen bu konferansa, Ramsay Burt, Adrian Heathfield gibi ünlü dans yazarları ve akademisyenler katılıyor.

Dans yanında müzik de var

Festival kapsamında dans gösterilerinin yanında ayrıca üç konser yer alıyor: Filistinli ud virtüözleri Trio Joubran, Lübnan’ın en önemli çağdaş müzik bestecilerinden Zad Moultaka ve yine Lübnan’dan deneysel doğaçlama müziğin tanınmış isimleri Christine Sehnaoui, Sharif Sehnaoui ve Mazen Kerbaj.


Festivalin biletleri 01 Eylül 2007 tarihinden itibaren garajistanbul gişesi ve Biletix’de satışa çıkacak.http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/garajistanbulda-uluslararasi-idans-cagdas-dans-festivali_55966.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!