Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

“Geleceğin Kentlerine Bir...

“Geleceğin Kentlerine Bir Yolculuk Deneyimi”

YEM Yayın Söyleşiler Dizisi, İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi işbirliğinde düzenlenen Ece Ceylan Baba söyleşisi ile devam ediyor.

yapi.com.tr

Toplantılar

“Geleceğin Kentlerine Bir Yolculuk Deneyimi”
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 24 Mart 2016 14:30
YER: İstanbul Bilgi Üniversitesi, santralistanbul Kampüsü
ŞEHİR: İstanbul
DÜZENLEYEN:

İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ve YEM Yayın işbirliğinde

DİĞER BİLGİLER:

A: Eski Silahtarağa Elektrik Santralı Kazım Karabekir Cad. No: 2 Eyüp, İstanbul

+ Ajandama Ekle

Konuşma özeti:
Küresel dengelerin tüm dünyayı etkisi altına alması ile başlayan ve “küreselleşme” kavramının hayatlarımızın her alanında kendisini hissettirmeye başlaması 1980’li yılların başına denk gelmektedir. Küreselleşme, en çok kentleri ve kentsel yaşamları değiştirmiş, hatta bazen başkalaştırmıştır. Kentin kullanıcıları olan kentliler, değişen yaşamsal ihtiyaçlara uygun mekânlar talep etmeye başlamışlardır. 
2000’li yıllardan itibaren, kentsel dönüşüm ve temel yaşam alışkanlıklarımızdaki farklı yönelimler biz tasarımcıların, daha da ileriyi hayal etme dürtüsünü tetiklemiştir. Bu bağlamda, “ütopya” ya da “distopya” olarak tanımlanabilecek öngörüler üretilmeye başlanmış, hatta bazıları hayata geçirilmek üzere planlanmaya başlanmıştır. 

Bu konferans, fütürüstik kentsel mekânlara dair bazı kesitler sunmayı, bu hayallere dair kurgu-görseller dizisi ile küresel güçlerin birlikteliğinde kentsel dönüşüm, kentsel bellek, gelecekteki kentsel yaşamlara dair düşündürmeyi hedeflemektedir.

“Geleceğin Kentlerine Bir Yolculuk Deneyimi” başlıklı konferans, 24 Mart 2016 Perşembe günü saat 14.30'da İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul kampüsünde izlenebilir. 

Bahçeşehir Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğretim üyesi Ece Ceylan Baba, konferansın ardından dileyen okuyucuları için YEM Yayın'dan çıkan Loft Mimarisi ve İstanbul’daki Yansımaları adlı kitabını imzalayacak. Ayrıca,21-25 Mart 2016 tarihleri arasında Mimarlık Fakültesi fuayesinde YEM Kitabevi Gezici Sergisi yer alacak.


Ece Ceylan Baba hakkında:
Ankara’da doğan Ece Ceylan Baba, ilk ve orta öğrenimini Antalya’da, lise eğitimini ise Ankara’da tamamlamıştır. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Akademisi’ndeki lisans eğitimine birincilik derecesiyle başlamış, Akademi’den yine birincilik derecesiyle mezun olmuştur. Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde doktora eğitimini tamamlamıştır. Baba, Bahçeşehir Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde yardımcı doçent doktor olarak görev yapmaktadır. Akademik alanda yüksek yapılaşma, küreselleşme ve kullanıcı katılımı, loft kavramı konularını uzmanlık alanı olarak belirlemiş olup, bu konular bağlamında araştırma ve yayınlarını sürdürmektedir. 

"Tasarım Demokrasisi ve İstanbul "adlı kitabı Eylül 2012’de, "Modernizmden Postmodernizme Geçiş Sürecinde Loft Mimarisi ve İstanbul’daki Yansımaları" adlı kitabı Nisan 2015’te YEM Yayın tarafından yayımlanmıştır. Akademik çalışmalarının yanı sıra Baba Mimarlık’ın kurucu ortağı ve Seranit Grup Başkan Yardımcısı olarak profesyonel meslek hayatına devam etmektedir.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/gelecegin-kentlerine-bir-yolculuk-deneyimi_143776.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!