Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Habip Aydoğdu'dan 30. Sanat Yıldönümü Şöleni

"İzlerin Peşinde"

yapi.com.tr

Sergiler

Habip Aydoğdu'dan 30. Sanat Yıldönümü Şöleni
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 10 Mart 2006
BİTİŞ TARİHİ: 5 Nisan 2006
YER: Ortaköy Sanat Galerisi
+ Ajandama Ekle

Çocukluğumdan Kalan Akşam Üzerleri", "Uzaklarda Kalan", "Bozkırda Ay Işığı", "Bozkır Melankolisi"... Bunlar, ressamlıkta 30. yılını geride bırakmaya hazırlanan ve içinden geldiği gibi sıcak bir duyarlıkla çocukluğundan kalan izlerin peşine düşen Habip Aydoğdu'nun bu ilginç serüveninden tuvale yansıyan resimlerinden bazıları. Ne var ki Aydoğdu'nun geçmişte iz sürüşü bu noktada kalmıyor, kalamıyor; son on yılı ile hesaplaşmaya dönüşüyor.

"Hesaplaşma", Aydoğdu'nun sanat yaşamında önemli bir yer tutuyor ve önemli değişimlerin yolunu açıyor. Sanatçı 1996 yılında, 20. sanat yıldönümünde de böyle bir süreçten geçmiş ve verimlerini "Hesaplaşma ve Yaşamı Savunma" sergisiyle ortaya koymuştu. 10 yıl sonra bu kez "İzler" sergisiyle İstanbul'da kendisini izleyen sanatseverlerin karşısına çıkıyor.

Habip Aydoğdu'nun resmi tuval üzerinde kendisini oluşturan bir resim; bir şablonu yok, önceden tasarlanmamış, düşünülmemiş bir resim. Arkasında sanatçının resimli günlüklerinde çizdiği yazdığı izlekler, aklında kalmış çizgiler, gözüne yerleşmiş renkler, bileğinin istediği fırça hareketi var. Buralardan fışkıran renkler, çizgiler, Habip Aydoğdu'nun düş gücünün yaratısı olan, resminin şifresini ve kimliğini oluşturan orijinal ve fantastik biçimler, usta, özgün ve son derece özgür bir fırça ile tuvalin üzerine aktarılıyor. Sonra bozuluyor, tekrar yapılıyor; kazınıyor, çiziliyor, yazılıyor. Ve nihayet bir yerde resim bitiyor, sanki bittiğine resmin kendisi karar veriyor. Gördüğümüz bir resim yüzeyi onu oluşturan, katmanların aralarından yer yer görülebilen belki on kat resmi gizliyor.

Habip Aydoğdu'nun tuvalindeki coşku, izleyende yarattığı çarpıcı etki renk soyutlamaları, usta fırça kullanımı, her şeyin yerli yerinde olması kadar düşle gerçek arasında özgürce dolaştığı, kat kat inşa edilmiş bu gizemli ve fantastik dünyanın da eseri.

Habip Aydoğdu "İzler" sergisinde, kendisiyle ve sanatıyla hesaplaşma süreci içinde tuvalinin üzerindeki katmanları, resminin gizlediği sırları, bir arkeolog gibi kazıyor, siliyor, süpürüyor ve sis perdelerini aralayarak gün ışığına çıkarıyor. Sonuç, ortaya çıkan büyülü tuvallerde, sanatçının bütün ustalığıyla yaşanmışlığın tüm estetiğini aktardığı "arkaik" dokuyu aralayarak ortaya çıkan "eski" resimlerde rastlanan biçimlerin yeniden şekillenişi, sanatçının ifadesiyle "tırmanmaya hazırlandığı yeni basamakların işaretçisi".

Aydoğdu, resmiyle ilgili şu tespitlerde bulunuyor: "Her resimde elde ettiğim tadı bir sonrakinin alt malzemesi olarak kullanıyorum. Öyle daldan dala atlamıyorum, büyük sıçramalar da yapmıyorum, ama, her resimde bütün unsurları yeniden sorguluyorum. Dönüp geriye baktığımda nereden nereye geldiğimi görüyorum. Her sergide izleyiciler de bunu fark ediyorlar. Benim için değişim, kendi rotası içindeki oluşum ve gelişimdir... Ben sürekli tırmanmaya çalışıyorum. Önceki çalışmalarımın üzerine basa basa. Her sergimde geride bıraktığım bütün basamakların izi var. Bir yandan da tırmanılacak yeni basamakların işaretleri".

Ortaköy Sanat Galerisi
10 Mart - 5 Nisan 2006
Tel: 0212 236 59 01

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/habip-aydogdudan-30-sanat-yildonumu-soleni_41413.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!